- Икономика
- 11.12.2024 14:40
Инвестиция за 100 млн. евро
Фотоволтаичен парк „Мъглиж“ започва работа с инсталирана мощност от 160 MW
Собствениците инвестират в инициативи за опазване на околната среда и биоразнообразието
Новият фотоволатичен парк ФЕЦ „Мъглиж“ трябва да започне да функционира в началото на 2025 г. Централата е с инсталирана мощност от 160 MW и е сред най-мащабните проекти във ВЕИ сектора в България. Простира се върху площ от 1300 декара - терен в подножието на Стара планина в землището на град Мъглиж.
„През януари планираме да влезем в режим на 72 часови технологични проби на всички съоръжения на ФЕЦ „Мъглиж“. След приключване на пробите очакваме да преминем в процедура по въвеждане в експлоатация на проекта“, сподели за Divident.EU Ангел Василев, мениджър на проекта. По време на строителството са били ангажирани над 300 души, а след пуска на електроцентралата, в нея ще има около 20 постоянно заети.
Проектът Компанията за възобновяема енергия "360 Енерджи " развива проекта за фотоволтаичен парк „Мъглиж“ и е съинвеститор в неговото изграждане заедно с основните акционери в Еврохолд България. Електроцентралата се реализира чрез проектното дружество „Белозем Солар Парк 2“ ООД. "360 Енерджи" е в сектора от 2008 г. и успешно оперира няколко ВЕИ проекти, сред които е фотоволтаичен парк Верила в гр. Дупница с инсталирана мощност от 123 MW.
Инвестицията във ФЕЦ „Мъглиж“ е в размер на около 100 млн. евро. За реализирането на проекта се използвани собствени средства и синдикиран банков заем от водещи банки в България и Австрия.
Главен изпълнител на обекта е българо-германската компания „Сънотех“ - един от най-големите интегратори на соларни проекти в Европа. "Сънотех" изгражда проекта „под ключ“, което включва инженеринг, доставка и монтаж на всички компоненти. Компанията е производител и на металните конструкции, върху които са монтирани слънчевите панели.
Присъединителните съоръжения по обекта – подстанция и далекопроводи – са изградени от „Грийн Солар Енерджи“ – друга българска компания, която е доказан лидер в своя сегмент.
В процеса на строителството на централата и присъединителните съоръжения са ангажирани и местни компании, в качество на подизпълнители, доставчици на материали и услуги.
„Реализацията на ФЕЦ „Мъглиж“ е голямо предизвикателство за самите нас, защото мащабът е голям, а предизвикателствата по изпълнението на този обект са значителни. Искам да благодаря за професионализма на всички участници в процеса – експертите в община Мъглиж, различните административни органи в област Стара Загора, строителните компании и десетките подизпълнители, разбира се и на нашия екип. Без активното участие на всички споменати, нямаше как да се справим успешно с толкова комплексен проект.“ посочи Василев.
Централата е изградена върху терени общинска частна собственост, отдадени чрез договор за отстъпено право на строеж за срок от 30 години. Преди устройствените процедури земята е била 9 и 10 категория, възможно най-лошата от гледна точка на земеделско ползване. Инвеститорът е заплатил еднократна цена за правото на строеж, определена от независим оценител и гласувана от Общинския съвет на Мъглиж. Компанията е изпълнила предсрочно и допълнителен финансов ангажимент, чрез който подпомага инвестиционната програма на общината за период от девет години. Различни инициативи в общината са подкрепени финансово още преди централата да е започнала да генерира приходи. Ангел Василев е категоричен, че инвеститорите имат намерение да бъдат социално отговорни и занапред, като подкрепят социални и културни дейности в полза на местната общност.
Още през 2011 - 2012 г. Община Мъглиж е сключила договор с друга компания за същите територии и със същата цел – инвестиция в соларна централа. Тогава, обаче, проектът не е реализиран. Новият инвеститор в лицето на дружество „Белозем Солар Парк 2“ започва работа проекта почти от нулата. Възстановяват ПУП-а на имотите, минават през всички възможни съгласувателни и екологични процедури, свързани с терените за соларната централа и присъединителните съоръжения. Тоест, всичко необходимо, за да може инвестиционният проект да премине успешно през задълбочен правен, технологичен и екологичен анализ от реномирани кантори и международни специализирани фирми, които са задължителни, за да получи дружеството зелена светлина за финансиране.
Работата по устройствените процедури и съгласуване на проекта с всички заинтересовани страни отнема цели 2 години. Процесът е динамичен и през този период се променят много неща свързани с проекта - бизнес плановете, цена на електрическата енергия, параметрите по застрояването и инсталираната мощност на енергийния проект.
Проблемите, с които се сблъскват инвеститорите са типични за сектора - остарели закони, наредби и правилници, както и административните пречки, свързани с процедурите до достигане на етап разрешение за строеж.
Фотоволтаичният парк се присъединява към мрежата на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) чрез два въздушни електропровода с обща дължина от 19 километра. Те се изграждат от инвеститора за негова сметка, но собствеността им се прехвърля в полза на държавната компания „ЕСО“ ЕАД, В допълнение, инвеститорите ремонтират ремонтират съществуващата подстанция „Дъбово“ и рехабилитират изцяло трети въздушен електропровод, като условие в договора за присъединяване. По този начин ФЕЦ „Мъглиж“ допринася за подобряване на качеството на преносната и разпределителните мрежи в региона.
„Това е цената ни за присъединяване. Тоест, освен разходите към община Мъглиж за ползването на земята, направихме инвестиция от над 20 млн. лева за изграждане на присъединителните съоръжения, които ще помогнат на ЕСО да подобри качеството на услугите си в региона“, посочи мениджърът на проекта.
Плановете на собствениците са към фотоволтаичния парк да добавят в бъдеще и батерии за съхранение на ел. енергията. Очакват това да се случи в рамките на следващите 18 месеца.
Митът за унищожаването на плодородната земя „У нас масово се внушава на хората, че твърде много плодородни земи ще бъдат заети от фотоволтаици и по този начин ще навредим na природата и земеделието си. Това е абсолютно погрешно твърдение“, посочва Ангел Василев. „Фактите са ясни и публично достъпни – в България има около 52 милиона декара обработваеми земеделски земи. Под 30 хиляди декара преотредени земеделски земи са заети от соларни централи, при това нископродуктивни такива – от седма до десетка категория. Това означава, че едва 0,05% от земеделските земи са заети от соларни централи. Същевременно, над 800 хиляди декара пустеят“ , допълва Василев.
Според мениджъра на проекта, 360 Енерджи по принцип разработва проекти върху неизползваеми и нископродуктивни терени, или такива с нарушени почвени характеристики. Пример за това е и проектът за ФЕЦ Верила, който е изграден върху бивш военен полигон.
Ще бъде ли опазена природата? Когато започват проектирането, инвеститорите се натъкват на неотразена популация на европейски лалугер, който е защитен вид. По това време инвеститорът вече е минал успешно екологичните процедури.
„Въпреки че имахме правно основание да продължим с реализацията, ние взехме решение да направим повече от това, което изисква закона. Принципите на 360 Енерджи и желанието ни да допринесем за запазване на екосистемите в района ни накара да изготвим специална програма от мерки за запазване на лалугеровата популация. Сключихме договор със специалисти-еколози, като паралелно с това се свързахме с РИОСВ Стара Загора и неправителствени екологични организации. Те подготвиха програма от дейности и мерки как да съхраним лалугерите“, разказа Ангел Василев.
Отделен е периметър от над 50 дка, в които е най-гъстата популация от лалугери и там премахват плановете за строителството – терените остават в досегашното си състояние. Определена е и буферна зона от 20 метра, за да се ограничи максимално човешката намеса и да се съхрани естествената среда и хабитат за това местообитание.
Там, където популацията от лалугери не е толкова значима, специалистите организират процедура по пренасяне на животните на терени в Странджа, собственост на екологично НПО. Стриктно са спазени времевите диапазони за тези насоки, които са съобразени с навиците на популацията – активните им периоди и тези в покой.
В продължение на 5 години инвеститорите ще наблюдават дали лалугерите са се адаптирали и приспособили към средата. Тъй като тези лалугери са храна за двойка скални орли, които също са застрашен вид, целта на еколозите и инвеститорите е да запазят популацията и да наблюдават внимателно процесите. Оградите на ФЕЦ Мъглиж са повдигнати, така че да допускат свободно преминаване на различните видове бозайници и влечуги, обитаващи зоната. Опазването на местните екосистеми се допълва от изграждането на водни огледала, което да даде възможност на прелитащите птици спират за водопой и почивка. В рамките на фотоволтаичния парк ще се отглеждат и пчели, които ще помогнат за опрашване на околните територии.
„Всеки месец ще правим мониторинг по определени параметри. Очакванията са, че на четвъртата, петата година е възможно да се окаже, че фотоволтаичните модули върху конструкцията са благоприятни и са увеличили популацията на лалугерите, защото ги пазят от естествените им врагове, дават им сянка, запазват в голяма степен храстовата растителност. Животните ще се движат в очертанията на централата безпроблемно, защото ще усетят, че във фотоволтаичната част са по-защитени“, смята Ангел Василев.
Така ще успеем да покажем нагледно, че не само не вредим на природата, а напротив – съхраняваме видовете и дори увеличаваме популацията им“, убедени са инвеститорите.
Бъдещето Василев не вижда конфликт между въглищната енергетика и ВЕИ. Според него, въглищната енергетика ще играе все по-важна роля в преходните сезони, докато ВЕИ постепенно увеличават дела си и намаляват сметките за ток на домакинствата и бизнеса.
„Благодарение на фотоволтаиката и другите видове ВЕИ, енергетиката ни успява да се адаптира към глобалните промени. Макар възобновяемите източници да имат променлив характер – произвеждат ток, когато грее слънце и духа вятър – с навлизането на батериите за съхранение на енергия ще усетим сериозни промени. До няколко години България ще успее да съхранява достатъчно възобновяема енергия, за да я използваме по време на сутрешния и вечерния пик на консумация. Това ще има и друг положителен ефект – относително предвидима цена на електроенергията, която ще бъде драстично по-ниска от сегашната“, смятат инвеститорите във фотоволтаичен парк „Мъглиж“.
„През януари планираме да влезем в режим на 72 часови технологични проби на всички съоръжения на ФЕЦ „Мъглиж“. След приключване на пробите очакваме да преминем в процедура по въвеждане в експлоатация на проекта“, сподели за Divident.EU Ангел Василев, мениджър на проекта. По време на строителството са били ангажирани над 300 души, а след пуска на електроцентралата, в нея ще има около 20 постоянно заети.
Проектът Компанията за възобновяема енергия "360 Енерджи " развива проекта за фотоволтаичен парк „Мъглиж“ и е съинвеститор в неговото изграждане заедно с основните акционери в Еврохолд България. Електроцентралата се реализира чрез проектното дружество „Белозем Солар Парк 2“ ООД. "360 Енерджи" е в сектора от 2008 г. и успешно оперира няколко ВЕИ проекти, сред които е фотоволтаичен парк Верила в гр. Дупница с инсталирана мощност от 123 MW.
Инвестицията във ФЕЦ „Мъглиж“ е в размер на около 100 млн. евро. За реализирането на проекта се използвани собствени средства и синдикиран банков заем от водещи банки в България и Австрия.
Главен изпълнител на обекта е българо-германската компания „Сънотех“ - един от най-големите интегратори на соларни проекти в Европа. "Сънотех" изгражда проекта „под ключ“, което включва инженеринг, доставка и монтаж на всички компоненти. Компанията е производител и на металните конструкции, върху които са монтирани слънчевите панели.
Присъединителните съоръжения по обекта – подстанция и далекопроводи – са изградени от „Грийн Солар Енерджи“ – друга българска компания, която е доказан лидер в своя сегмент.
В процеса на строителството на централата и присъединителните съоръжения са ангажирани и местни компании, в качество на подизпълнители, доставчици на материали и услуги.
„Реализацията на ФЕЦ „Мъглиж“ е голямо предизвикателство за самите нас, защото мащабът е голям, а предизвикателствата по изпълнението на този обект са значителни. Искам да благодаря за професионализма на всички участници в процеса – експертите в община Мъглиж, различните административни органи в област Стара Загора, строителните компании и десетките подизпълнители, разбира се и на нашия екип. Без активното участие на всички споменати, нямаше как да се справим успешно с толкова комплексен проект.“ посочи Василев.
Централата е изградена върху терени общинска частна собственост, отдадени чрез договор за отстъпено право на строеж за срок от 30 години. Преди устройствените процедури земята е била 9 и 10 категория, възможно най-лошата от гледна точка на земеделско ползване. Инвеститорът е заплатил еднократна цена за правото на строеж, определена от независим оценител и гласувана от Общинския съвет на Мъглиж. Компанията е изпълнила предсрочно и допълнителен финансов ангажимент, чрез който подпомага инвестиционната програма на общината за период от девет години. Различни инициативи в общината са подкрепени финансово още преди централата да е започнала да генерира приходи. Ангел Василев е категоричен, че инвеститорите имат намерение да бъдат социално отговорни и занапред, като подкрепят социални и културни дейности в полза на местната общност.
Още през 2011 - 2012 г. Община Мъглиж е сключила договор с друга компания за същите територии и със същата цел – инвестиция в соларна централа. Тогава, обаче, проектът не е реализиран. Новият инвеститор в лицето на дружество „Белозем Солар Парк 2“ започва работа проекта почти от нулата. Възстановяват ПУП-а на имотите, минават през всички възможни съгласувателни и екологични процедури, свързани с терените за соларната централа и присъединителните съоръжения. Тоест, всичко необходимо, за да може инвестиционният проект да премине успешно през задълбочен правен, технологичен и екологичен анализ от реномирани кантори и международни специализирани фирми, които са задължителни, за да получи дружеството зелена светлина за финансиране.
Работата по устройствените процедури и съгласуване на проекта с всички заинтересовани страни отнема цели 2 години. Процесът е динамичен и през този период се променят много неща свързани с проекта - бизнес плановете, цена на електрическата енергия, параметрите по застрояването и инсталираната мощност на енергийния проект.
Проблемите, с които се сблъскват инвеститорите са типични за сектора - остарели закони, наредби и правилници, както и административните пречки, свързани с процедурите до достигане на етап разрешение за строеж.
Фотоволтаичният парк се присъединява към мрежата на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) чрез два въздушни електропровода с обща дължина от 19 километра. Те се изграждат от инвеститора за негова сметка, но собствеността им се прехвърля в полза на държавната компания „ЕСО“ ЕАД, В допълнение, инвеститорите ремонтират ремонтират съществуващата подстанция „Дъбово“ и рехабилитират изцяло трети въздушен електропровод, като условие в договора за присъединяване. По този начин ФЕЦ „Мъглиж“ допринася за подобряване на качеството на преносната и разпределителните мрежи в региона.
„Това е цената ни за присъединяване. Тоест, освен разходите към община Мъглиж за ползването на земята, направихме инвестиция от над 20 млн. лева за изграждане на присъединителните съоръжения, които ще помогнат на ЕСО да подобри качеството на услугите си в региона“, посочи мениджърът на проекта.
Плановете на собствениците са към фотоволтаичния парк да добавят в бъдеще и батерии за съхранение на ел. енергията. Очакват това да се случи в рамките на следващите 18 месеца.
Митът за унищожаването на плодородната земя „У нас масово се внушава на хората, че твърде много плодородни земи ще бъдат заети от фотоволтаици и по този начин ще навредим na природата и земеделието си. Това е абсолютно погрешно твърдение“, посочва Ангел Василев. „Фактите са ясни и публично достъпни – в България има около 52 милиона декара обработваеми земеделски земи. Под 30 хиляди декара преотредени земеделски земи са заети от соларни централи, при това нископродуктивни такива – от седма до десетка категория. Това означава, че едва 0,05% от земеделските земи са заети от соларни централи. Същевременно, над 800 хиляди декара пустеят“ , допълва Василев.
Според мениджъра на проекта, 360 Енерджи по принцип разработва проекти върху неизползваеми и нископродуктивни терени, или такива с нарушени почвени характеристики. Пример за това е и проектът за ФЕЦ Верила, който е изграден върху бивш военен полигон.
Ще бъде ли опазена природата? Когато започват проектирането, инвеститорите се натъкват на неотразена популация на европейски лалугер, който е защитен вид. По това време инвеститорът вече е минал успешно екологичните процедури.
„Въпреки че имахме правно основание да продължим с реализацията, ние взехме решение да направим повече от това, което изисква закона. Принципите на 360 Енерджи и желанието ни да допринесем за запазване на екосистемите в района ни накара да изготвим специална програма от мерки за запазване на лалугеровата популация. Сключихме договор със специалисти-еколози, като паралелно с това се свързахме с РИОСВ Стара Загора и неправителствени екологични организации. Те подготвиха програма от дейности и мерки как да съхраним лалугерите“, разказа Ангел Василев.
Отделен е периметър от над 50 дка, в които е най-гъстата популация от лалугери и там премахват плановете за строителството – терените остават в досегашното си състояние. Определена е и буферна зона от 20 метра, за да се ограничи максимално човешката намеса и да се съхрани естествената среда и хабитат за това местообитание.
Там, където популацията от лалугери не е толкова значима, специалистите организират процедура по пренасяне на животните на терени в Странджа, собственост на екологично НПО. Стриктно са спазени времевите диапазони за тези насоки, които са съобразени с навиците на популацията – активните им периоди и тези в покой.
В продължение на 5 години инвеститорите ще наблюдават дали лалугерите са се адаптирали и приспособили към средата. Тъй като тези лалугери са храна за двойка скални орли, които също са застрашен вид, целта на еколозите и инвеститорите е да запазят популацията и да наблюдават внимателно процесите. Оградите на ФЕЦ Мъглиж са повдигнати, така че да допускат свободно преминаване на различните видове бозайници и влечуги, обитаващи зоната. Опазването на местните екосистеми се допълва от изграждането на водни огледала, което да даде възможност на прелитащите птици спират за водопой и почивка. В рамките на фотоволтаичния парк ще се отглеждат и пчели, които ще помогнат за опрашване на околните територии.
„Всеки месец ще правим мониторинг по определени параметри. Очакванията са, че на четвъртата, петата година е възможно да се окаже, че фотоволтаичните модули върху конструкцията са благоприятни и са увеличили популацията на лалугерите, защото ги пазят от естествените им врагове, дават им сянка, запазват в голяма степен храстовата растителност. Животните ще се движат в очертанията на централата безпроблемно, защото ще усетят, че във фотоволтаичната част са по-защитени“, смята Ангел Василев.
Така ще успеем да покажем нагледно, че не само не вредим на природата, а напротив – съхраняваме видовете и дори увеличаваме популацията им“, убедени са инвеститорите.
Бъдещето Василев не вижда конфликт между въглищната енергетика и ВЕИ. Според него, въглищната енергетика ще играе все по-важна роля в преходните сезони, докато ВЕИ постепенно увеличават дела си и намаляват сметките за ток на домакинствата и бизнеса.
„Благодарение на фотоволтаиката и другите видове ВЕИ, енергетиката ни успява да се адаптира към глобалните промени. Макар възобновяемите източници да имат променлив характер – произвеждат ток, когато грее слънце и духа вятър – с навлизането на батериите за съхранение на енергия ще усетим сериозни промени. До няколко години България ще успее да съхранява достатъчно възобновяема енергия, за да я използваме по време на сутрешния и вечерния пик на консумация. Това ще има и друг положителен ефект – относително предвидима цена на електроенергията, която ще бъде драстично по-ниска от сегашната“, смятат инвеститорите във фотоволтаичен парк „Мъглиж“.
Още новини от Икономика
- Икономика
- 09.12.2024 16:35
Фотоволтаичен парк „Мъглиж“ започва работа с инсталирана мощност от 160 MW
- Икономика
- 09.12.2024 13:54
AES България разработва проекти за преминаване на въглищната централа към друго гориво
- Икономика
- 09.12.2024 10:09
ТЕЦ AES Гълъбово с рекордно производство през ноември
- Икономика
- 07.12.2024 20:13
Предложения за почти 5 млрд. лв. постъпиха по процедурата за съхранение на енергия от ВЕИ
- Икономика
- 05.12.2024 12:01
INSAIT и ETH Цюрих създадоха нов стартъп за автономен изкуствен интелект
- Икономика
- 04.12.2024 13:26
ТЕЦ 2 заработи на всичките си 8 блока, връщат на работа 150 души в ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“
- Икономика
- 29.11.2024 15:54
Коментари към новината