Новини от област Стара Загора и България
  • youtube
  • instagram

"Техноинженеринг" пусна собствен фотоволтаичен парк, започва инвестиция в батерии  

Фотоволтаичният парк на Техноинженеринг от птичи поглед
Техноинженеринг пусна собствен фотоволтаичен парк, започва инвестиция в батерии   
Автор: Сашка ПАНАЙОТОВААвтор: Сашка ПАНАЙОТОВА

Близо 18 месеца след старта на изграждането, новият фотоволтаичен парк на „Техноинженеринг“ЕООД е присъединен към енергийната система. Той е с мощност 3,2 мегавата и се намира до карловското село Ведраре. Инвестицията на старозагорската компания е в размер на 4,5 млн. лева, като близо 50% от нея е банков заем.

"18 месеца се наложи да чакаме, докато стартираме инвестицията си. Причината се корени в бавните и тромави административни процедури. През цялото това време, независимо че фотоволтаичният парк не работеше, ние внасяхме ежемесечните банкови вноски по заема. Справихме се, защото имаме съпътстващ бизнес", каза за Divident.EU собственикът на "Техноинженеринг" ЕООД Илиан Марков.

"Обещал съм на служителите си, че ще получат коледните си бонуси от заработката на фотоволтаичната централа. През следващата година приходите от най-силния месец също ще бъдат отделени за премии и бонуси“, посочи той.

С присъединяването на фотоволтаичния парк "Техноинженеринг" ЕООД стартира и нов проект, свързан с изграждане на батерии за съхранение на произведената ел. енергия. Проектът е на стойност 1 868 848 лева и е по Националния план за възстановяване и устойчивост. Безвъзмездната стойност по проекта е в размер на 50% или 934 424 лв. Идеята на собственика е да има по-голяма рентабилност на фотоволтаичния парк, защото през летните месеци, особено при пик на фотоволтаиците, цената на ел. енергията значително спада.

Портфолио Основният предмет на дейност на "Техноинженеринг" ЕООД и занапред остава работата в промишлените предприятия, енергетиката, циментовата, химическата индустрия и проектите извън страната.

Компанията  изпълнява до ключ инженерни проекти. Разполагайки с проектната документация и технология, тя се включва в цялостната реализация на проекта от производство до монтаж.

Производството на ел.енергия от новия фотоволтаичен парк ще бъде само част от портфолиото на компанията. "Тя няма нищо общо с основния ни предмет на дейност", подчерта Марков.

Заради мащабната си дейност, през изминалата година „Техноинженеринг“ЕООД получи престижната награда „Строител на годината“ в категория „Енергийно строителство“ от Областното представителство на КСБ.

Инж. Пламен Михалев връчва наградата на Илиан Марков (вдясно))

2024 г. - трудна, но ползотворна През изтичащата година компанията е имала договор за поддръжка на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3", но след спирането на централата договорът е прекратен. На терен в централата са работили 30 души, които сега са пренасочени към други дейности в "Техноинженеринг". Фирмата има над 12 нови възложители, с които работи. "По-трудно, по-сложно е сега, когато намалява работата в комплекса "Марица изток", признава Илиан Марков.

"С намаляването на дейността в комплекса в началото на годината останахме в безтегловност. Трябваше да задържим персонала си, който е от 140 души, а нямахме  работа. Благодарение на добрите контакти обаче ни потърсиха от фирмата, която изпълняваше пилотен проект ANRAV beta за България, част от мащабния проект за улавяне и съхранение на въглерод на завода за цимент в Девня на „Хайделберг Матириълс“ АД. От началото на годината до май участвахме в реализацията на този проект“, допълва той.

Компанията е реализирала монтажи на над 500 тона оборудване и метални конструкции, работа на височина по алпийски способ, използване на тежка механизация от над 400-тонни кранове. Сега "Техноинженеринг" ЕООД приключва проект в Австрия за модернизация на пещ. В продължение на 3 месеца екипи на старозагорската фирма са работили на място, а резултатът от свършената работа е отлично оценен от възложителя.

"Техноинженеринг" ЕООД  работи по проекти в циментовите заводи в Девня, Златна Панега, Холсим България,както и в Неохим, стъкларския завод "Рубин". Доста поръчки има и от частни инвеститори в енергийния сектор.Участва в ремонтите, производство на резервни части или по проекти в капиталното строителство.

Макар че годината започва трудно, ще приключи успешно за старозагорската компания. "Безспорно са важни финансовите показатели за една компания, но за мен по-важни са изпълнените проекти и доверието, което оставяме у клиентите. Тази година по нищо не отстъпва на миналата, макар че 2023 г. на практика е най-силната година от създаването на фирмата. Това беше причината да получим наградата на КСБ в категория "Енергийна инфраструктура", смята Илиан Марков.

Намаляването на работата в комплекса "Марица изток" отваря нови хоризонти пред строителите. В основата на успеха стои и добрата подготовка на работниците от "Техноинженеринг" ЕООД като квалификация и оборудване – машини, превозни средства, логистика. "Все по-малко остават фирмите, които могат да работят тежки индустриални обекти, а ние сме точно с такава насоченост", казва Илиан Марков.

Перспективите През следващата 2025 година фирмата предвижда инвестиции в модернизация на производствените си мощности. Има спечелен проект по програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" 2021-2027 на стойност

1 777 000 лв., като безвъзмездната помощ е в рамките на 45%. Внедряването на предвидената иновация ще бъде постигнато чрез закупуване и инсталиране на полуавтоматична лентоотрезна машина, линия за дробометна обработка на профили и листов материал и количка за автоматизирано заваряване.

Ще бъде реализиран и проект на стойност 1 458 635 лева по подкрепа за прехода към кръгова икономика в предприятията по Националния план за възстановяване и устойчивост, като със средствата ще бъдат внедрени CNC Комбинирана машина за лазерно рязане и CNC Електро – хидравличен абкант. 

Бъдещето "Към днешна дата става ясно, че без въглищна енергетика не сме в състояние да поддържаме енергийния баланс на страната. През последните няколко седмици се вижда, че между 42-45% от производството на ток е изцяло от въглищните централи, тоест те няма с какво те да бъдат заместени“, казва Илиан Марков.

Посоката, в които трябва да се мисли, е технологична трансформация на топлоцентралите, тоест голяма част от вредните емисии да бъдат улавяни или да има продукт, който да бъде създаван чрез отпадни технологии, за да продължат работата си,  убеден е собственикът на "Техноинженеринг".

"Вероятно е централите да работят непостоянно в определени периоди. Това обаче не е рентабилно по няколко причини - на първо място е поддръжката на персонала, както и количествата, които трябва да се ползват като ресурс от мините. Няма как "Мини Марица-изток" да работи непостоянно“, категоричен е Илиан Марков.

Коментари към новината

2043
Няма публикувани коментари!

Още новини от Икономика