Новини от област Стара Загора и България
  • youtube
  • instagram

Подемат кампания за възстановяване на часовника на пощата в Стара Загора

Подемат кампания за възстановяване на часовника на пощата в Стара Загора
Автор: Сашка ПАНАЙОТОВААвтор: Сашка ПАНАЙОТОВА
Часовникът върху една от най-красивите сгради на Стара Загора – тази на пощата не работи от години. Старозагорци помнят красивия звук, който отброява всеки кръгъл час. Той е и част от неповторимата атмосфера в Града на липите.
С идеята да се възстанови часовника и отново да радва жителите и гостите на града се заемат от Творчески колектив „На улицата“. 
„Въпросът е за историческата стойност на часовника. За мен е обезпокояващо да вървя из града и да го виждам спрял, все едно времето тук е спряло“, казва Николай Нейчев от „На улицата“.

Творческият колектив се е заел от години с реализирането на интересни идеи за оживяване на артистични  пространства в Града на липите и превръщането им в любимо място за културни събития и срещи на старозагорци.
"Изминах дълъг път докато намеря фирма, която може да ремонтира часовниковия механизъм и  да каже какво  е необходимо. Още повече, че часовникът е монтиран в далечната 1936 г. , няколко години след откриването на красивата сграда на Старозагорската поща. Първо открих човека, който в продължение на 8 години се е грижил да се движат часовниковите стрелки и да показват верния час. Той е работил към БТК", разказва Нейчев. Оказва се обаче, че след последния ремонт, часовникът  е вървял едва месец и е спрял. Тъй като механизмът е много стар, изисква непрекъсната поддръжка, каквато не може да се осигури на този етап.

От Творчески колектив  „На улицата“ се свързват с фирмата, която е поставила  часовника на наскоро ремонтираната Старозагорска гара.
От фирма „Крус Електроник“ ООД идват на място в Стара Загора и предлагат да изготвят проект за възстановяване на часовника.
Идеята е да се смени стария му механизъм, да се сложи нов циферблат, нови стрелки. План-сметката показва, че цялостният ремонт ще струва около 40 000 лева.
От творческия колектив обмислят да се срещнат първо с ръководството на „Виваком“, за да ги запознаят с плана си за ремонт в часовниковата кула  на Старозагорската поща. Най-добре би било собствениците да се включат във възстановяването на часовника.
Бихме искали да въвлечем и старозагорската общественост в реализирането тази   идея. Градът ни заслужава да има своята атмосфера и да запази духа, останал от  дедите ни, казва Николай Нейчев.

И…малко история  Красивата сграда на Старозагорската поща е строена през далечната 1932 г. върху площ от 14 000 кв.м. Сега тя е собственост на Виваком.
Пощенската палата е модерна за времето си постройка и една от красивите обществени сгради в града. За нея са похарчени 2 млн. 762 хил. лв. Инвестицията не е малка, ако се има предвид, че бюджетът на старозагорската община през 1932 г. възлиза на 13 млн. 279 хил. лв.

Сградата е на два етажа с каменна облицовка в основата, красив вход с широко стълбище, обрамчено с каменен ажурен парапет от дясно, когато фасадата се гледа фронтално.

На втория етаж всички прозорци са украсени с табли и полуколони с флорални капители. Официалният вход е в основата на часовникова кула, втъкната в сградата и издигаща се над нея с още три етажа. Всеки ъгъл на кулата е украсен с полуколона. От трите видими страни са поставени часовници. Кулата завършва с открита тераса с ажурен каменен парапет като този на стълбището.

Подобни часовникови кули са част и от други постройки – Халите в Стара Загора, общината в Хасково, търговската гимназия в София от времето преди Втората световна война, пощата в Ямбол и други. Покривът на часовниковата кула е използван и за наблюдения. Снимка от 30-те години на миналия век е запечатала изображение на войник, а до него голяма камбана, част от часовниковия механизъм, с която се отброяват часовете на кръгъл час.


От надписа върху нея се разбира, че е направена във фабрика „Гномон – Георги Хаджиниколов”, където са изработени и циферблатите. Фабриката е основана през септември 1934 г. и е първата часовникарска фабрика в България, която се специализира в изработването на големи часовници за сгради и съоръжения и е поддържала часовниковите механизми в Двореца.

По време на Втората световна война на часовниковата кула, като една от високите точки в града, е монтирана сирена. Тя предупреждавала за въздушните нападения от страна на Великобритания и САЩ.

На 8 септември 1935 г.  пощата в Стара Загора добива национална известност с монтирането в нея на първата автоматична телефонна централа за 600 абоната. По това време градът е областен център и наброява 29 857 жители. Изглежда напълно възстановен след опожаряването и земетресението през 1928 г. Изградени са множеството обществени сгради, училища, магазини, хотели, банки, паркове, градини, красиви частни домове. Старозагорци имат междуградска и международна телефонна връзка, добре уреден железопътен транспорт и автомобилен транспорт до Казанлък и минералните бани в околностите. Културните потребности на гражданите се задоволяват от няколко читалища, кино, театър, музей, симфоничен оркестър, хорови състави, културно-просветни дружества.

(Историческата част от материала е откъс от изследване на проф. Светла Димитрова)




 

Коментари към новината

9014
Няма публикувани коментари!

Още новини от Строителство