Новини от област Стара Загора и България
  • youtube
  • instagram

Превръщат пространството около пазара в Стара Загора в модерна градска зона

Превръщат пространството около пазара в Стара Загора в модерна градска зона
Автор: Сашка ПАНАЙОТОВААвтор: Сашка ПАНАЙОТОВА

Повече зелени площи и споделени пространства предвижда проектът на студио place.make

Обявиха победителите в международния архитектурен конкурс за реконструкция, благоустрояване и подобряване на градската среда около Общинския пазар на Стара Загора. Победител в конкурса е студио  place.make.
Като цяло, проектът на архитектурното студио предвижда повече зелени площи и споделени пространства за хора от всички възрасти в областния град.
„Нашата стратегия е водена от желанието ни да превърнем съществуващите публични пространства в места, които привличат и задържат хора от различни възрасти и с различни интереси. Изследвайки и обхождайки територията, установихме, че тя има добро ДНК и има нужда от подходяща грижа и деликатни намеси, за да се превърне в едно още по-приветливо и жизнено място“, обяснява екипът на спечелилия проект, в който влизат Нурхан Реджеб, Силвия Чакърова, Маргита Василева, Оля Панчовска и Христо Христов.

Международния архитектурен конкурс The Market Zone беше  обявен през август. В него взеха участие архитекти и урбанисти от 12 държави: България, Германия, Италия, САЩ, Иран, Сирия, Финландия, Нидерландия, Русия, Казахстан, Египет и Етиопия. Чрез конкурса Община Стара Загора търси цялостна концепция за развитие, подобряване и дизайн на градската среда и идейно решение за ул. “Пазарска” и площадното пространство зад Универсалния магазин, заключени между бул. “Цар Симеон Велики”, бул. “Руски” и улиците “Княз Борис” и “Кольо Ганчев”.

На практика обхватът на архитектурния конкурс включва три зони : Първата зона включва Централен универсален магазин и площта зад него, съчетаваща подземен паркинг на две нива и площадно пространство. 
Тук важно място има сградата на  Ески джамия, недвижима културна ценност от национално значение, превърната в Музей на религиите. 
Втора зона е оформена между ул. “Цар Иван Шишман” и ул. “Петър Парчевич”, пресечена е от ул. “Пазарска” и е с търговски функции на обектите, обърнати към улицата. Територията е наситена с разнообразие от сгради с различно предназначение. Трета зона е тази около  Пазара. Тя е изключително активна,  наситена с търговски площи, преместваеми обекти, офиси, както и с множество кафенета и заведения за хранене, които разполагат с маси и места за сядане на улицата през летните месеци.

Конкурсните проекти бяха оценявани от деветчленно международно жури. Победителят – Студио place.make  ще получи награда от 20 000 лева, а Община Стара Загора ще му възложи да изработи технически и работен инвестиционен проект. 
Авторският екип  залага в Зона 1 на проекта /зад Универсалния магазин/  на съхраняване на представителния облик, като обогатява пространството с  озеленяване, вкл. дървета, които почти липсват в момента и които ще подобрят микроклимата през горещите летни месеци, характерни за Стара Загора. Предлага повече и разнообразни места за сядане, които да дадат възможност за припознаване на площада като място за социализация и почивка. Предлага мястото да се използва по-активно за провеждане на различни временни събития като коледни и творчески базари, изложби, артистични събития, прожекции на открито и други, които допълнително да го оживят и наситят с разнообразие от дейности. Пред Музея на религиите се създава  малко площадно пространство, с което да се подобри визуалното възприемане на сградата и  връзката ѝ с околното пространство, както и да позволи провеждането на беседи на открито.
Предвид по-представителния облик на това пространство, авторският екип залага на  използването на настилки от естествен гранит, които да кореспондират с облика на централната пешеходна улица (бул. „Цар Симеон Велики“). Различните нива на площада се преодоляват с по-плавни форми на стълбите и рампи, с които да се  подобри достъпността на средата.
Предвижда се  повдигнато пешеходно пресичане на ул. „Цар Иван Шишман“, което да свърже пространствено и визуално зони 1 и 2. В зона 2 авторският екип на студио  place.make предлага  по-добра организация на паркирането по ул. „Пазарска“ и в паркинга към жилищния блок, за да се създадат повече и непрекъснати пешеходни пространства, вкл. малък площад с места за сядане, източно от сградата на бившето кино. 
С проекта се предлага нова организация на зареждането на пазара и търговските обекти около него, което освобождава частта от ул. „Пазарска“ в зона 2 от тези функции. Това дава възможност тя да се превърне в споделена улица и да се обособим пешеходно пространство в източната част, което да прелее в пешеходната зона. 


За уличното платно на ул. „Пазарска“ се предвижда  преизползване на гранитните павета, останали от ремонта на ул. „Св. Княз Борис“ и временната намеса на мястото на стария градски съвет. Уличното платно е на едно ниво с околните пешеходни пространства, за които залагаме използването на светлосиви бетонни павета с каменна посипка с цел осигуряване на пропускливост, по-ниска степен на нагряване в горещите месеци и дълготрайност на настилката.
В зона 3 намесите са организирани около пазара и търговските функции в близост. Предвижда се  реорганизация на зареждането и доставките, които да бъдат ограничени в сутрешните и вечерните часове, с вход по ул. „Петър Парчевич“ и изход по ул. „Георги С. Раковски“, които се превръщат в пешеходни улици с ограничаване на достъпа на МПС по време. Ул. „Кольо Ганчев“ се предвижда като споделена улица за пешеходно, велосипедно и автомобилно движение. 
По този начин се създава мрежа от пешеходни улици около пазара, което позволява спокойното и безконфликтно използване на територията от посетителите на пазара и околните обекти. По ул. „Кольо Ганчев“ се осигурява достъп на автомобили до паркинга, обслужващ пазара, и до задънената улица, обслужваща жилищния блок. Запазваме паркинга, но го обогатяваме с озеленяване, което да подобри естетическото му вписване в средата и да осигури сянка и по-ниски нива на нагряване през горещите месеци. По периферията на паркинга обособяваме и т.н. дъждовни градини, които заедно с пропускливата настилка на самия паркинг да попиват дъждовната вода. 
Във всички зони екипът предвижда  богато озеленяване с дървесна, храстова и тревна растителност, с което да се подобрят екологичните и естетически качества на средата. Важни функции на предвиденото озеленяване са да подпомага попиването на дъждовните води, с което да се облекчи натоварването на канализацията в случаи на силни дъждове, и да спомага понижаването на температурата на въздуха и нагряването на настилките.
За цялата конкурсна територия предвиждаме използване на единни като дизайн елементи на градското обзавеждане, изработени от качествени и дълготрайни материали, които да повишат качеството на средата. Предвижда се и уеднаквяване на оформянето на фасади, рекламни елементи, изложбени и търговски площи и други с цел намаляване на визуалното замърсяване на средата.

Второ място в конкурса спечели проектът на „Дизайн Груп Студио” ООД (Design Group Studio). Те ще получат награда от 10 000 лева.
Трето място в конкурса спечели проектът на Обединение ПОВ ПОНИ (POV PONY). Те ще получат награда от 5 000 лева.
Напомняме, че за организацията на конкурса Община Стара Загора сключи договор с архитектурно дружество „Оптимистас“ ООД, което отговаряше за организацията и на конкурса за идеен проект за Център за експериментално куклено изкуство в Стара Загора.
Дружество „Оптимистас“проведе публично допитване до старозагорци за това как според тях трябва да изглежда територията на ул. Пазарска. Допитването беше направено в периода от 02.02. до 29.02. 2024 г.
На въпрос има ли необходимост от допълнително застрояване между двата градски парка, например 84,9 % от старозагорци отговарят с „не“.
74,2% пък смятат, че не трябва да се застроява пространството на ъгъла на бул. Руски и ул. Св. Княз Борис .
Още преди година активни граждани от фейсбук групата „С любов към Стара Загора“ поеха инициативата да облагородят мястото на стария Общински съвет. Те получиха подкрепата на Община Стара Загора, която първоначално смяташе да превърне пространството във временен паркинг.

Пространството зад Универсалния магазин роди и други артистични идеи, като тази на творчески колектив „На улицата“ в Града на липите.
Проектът на творческия колектив носеше името „Зелен площад“ и бе отличен с първа награда и финансиране в размер на 50 000 лв. още преди 2 години в конкурса за зелени инициативи на „Загорка“ АД.

Коментари към новината

0146
06.01.2025 19:31 / Любчо Иванов

Браво, браво, браво! Няма аргумент против това "да се пипа" центъра на Стара Загора, когато става въпрос за подобряване функционалността на градската среда при повишени изисквания на нейното естетическо и екологично въздействие и превръщането й за привлекателно място за различните слоеве на съвременното й население. Отдавна Стара Загора не върви в историята с резерватни разбирания на своята визия и няма причина да го прави. Има достатъчно видими и значими артефакти, които балансират между значимото старо и все по-значимото ново. Напред Стара Загора, твоята съдба е да си млада, хубава и все по-привлекателна.

06.01.2025 11:28 / Калбо

Стига сте пипа ли центъра колкото намеса има толкова по-зле става в града ако бяхте оставили малките улички с малките постройки около района на джамията щеше да изглежда много по-привлекателно

Още новини от Строителство