Новини от област Стара Загора и България
  • youtube
  • instagram

Окончателно: Стопанин на монумента Бузлуджа остава държавата

Окончателно: Стопанин на монумента Бузлуджа остава държавата
Автор: Сашка ПАНАЙОТОВААвтор: Сашка ПАНАЙОТОВА

Догодина стартират строителни работи по консервация и укрепване на обекта на стойност 7 млн. лева

Стопанин на Дом паметник  Бузлуджа остава държавата. Това стана ясно от пресконференция на кмета на община Казанлък Галина Стоянова и областният управител Методи Марков. 
Марков увери, че монументът няма да бъде изоставен от държавата и само след няколко месеца се очаква да започнат строителни дейности по консервацията и укрепването му на стойност 7 млн. лева. 
Напомняме, че Община Казанлък проведе референдум, за да проучи общественото мнение във връзка с това дали гражданите желаят паметникът  да премине във владението на Общината . Референдумът обаче не беше успешен заради слабия интерес на казанлъчани.
„Има Концепция за интегрирани териториални инвестиции, в която Община Казанлък заедно с общините Мъглиж и Павел баня са разработили проекти на стойност 30 млн. лева. Проектът за монумента е част от тази концепция за инвестиции, касаещи социални дейности, инфраструктура, туристически обекти и др. Всички партньори в интегрирания проект са взаимообвързани и отказът на един партньор води до отпадането на целия проект.
За да не се случи това положихме доста усилия и намерихме решение“, каза Методи Марков.
Проведени са редица срещи с МРРБ и управляващия орган на проекта. Така се стига до решението  за подписване с кмета на Казанлък на анекс към  споразумението. 

С него Община Казанлък остава водещ партньор по проекта. Държавата в лицето на областния управител ще бъде отговорен партньор по проекта и ще извърши всички дейности – изработване на проектна документация, провеждане на всички процедури по поръчките, строителство и контрол на монумента Бузлуджа. Като партньор по проекта за ремонт и реконструкция на Бузлуджа е и  Фондация „Проект Бузлуджа“.

 Ангажиментите на фондацията ще бъдат по изготвяне на стратегия за дългосрочно управление, проучване на  възможности, конкурси, задания и критерии за оценяване, състав на журито и др.   
По този начин в проекта за Бузлуджа ще бъдат едновременно ангажирани държава, местна власт и неправителствен сектор.
От тук нататък държавата трябва да вземе решение къде и по какъв начин да продължи стопанисването и управлението на монумента. 
Би било най-логично, тъй като той е паметник на културата от най-ново значение, да бъде под управлението на Министерство на културата.

„Днес съм тук за подписване на споразумението, което е анекс към основното споразумение за концепцията за интегрирани териториални инвестиции на Община Казанлък. 
Тази концепция е оценена високо –втора по оценка в Югоизточен регион, след тази на Община Бургас за изграждането на детска болница.
„Искам  да изкажа удовлетворението си  от ангажимента, който пое областният управител във връзка с това концепцията да бъде подадена в целостта си и да не се загуби и лев от нея. Това е най-добрият начин да реализираме проектите на трите общини“, каза Галина Стоянова. 

Областният управител е взел необходимите мерки във връзка с прехвърлянето на собствеността на терените под монумента. С Министерство на земеделието е постигнато решение  целият монумент заедно с прилежащата инфраструктура да попадне само в територията само на един имот. След като това стане, той ще бъде актуван. След тези процедури,  теренът може да бъде предоставен от Министерство на земеделието на Министерство на културата. Това ще отвори нови възможности пред монумента Бузлуджа и неговото утвърждаване като значим туристически обект.  

 
 

 

Коментари към новината

6160
Няма публикувани коментари!

Още новини от Общество