Новини от област Стара Загора и България

Проектозакон за отлагане на либерализацията на енергийния пазар с 2 години внесе „БСП Обединена левица“

Проектозакон за отлагане на либерализацията на енергийния пазар с 2 години внесе  БСП Обединена левица
Divident.€U Divident.€U

Депутатите от коалиция „БСП Обединена левица“ внесоха за гласуване от Народното събрание проектозакон за изменение на Закона за енергетиката, чрез който се отлага с 2 години либерализацията на пазара на електроенергия за битовите абонати.

„По този начин социално слабите и енергийно бедните ще получат глътка спокойствие. Изменението на закона ще даде директно отражение и върху работата на комплекса „Марица Изток“ като стимулира и въглищната индустрия“, каза на пресконференция в Стара Загора депутатът от БСП – Обединена левица и бивш министър на енергетиката Драгомир Стойнев.

„Вчера се внесе изменение на Закона за енергетиката, което отлага с 2 години либерализацията на пазара на електроенергията за домакинствата. Това е изключително чувствителна тема. Ние бяхме против либерализацията на битовия пазар на електроенергия още когато се приемаше закона преди 3 години, тъй като моделът не отговаряше на нашите изисквания - най-бедните хора да не понесат цената на тази реформа“, припомни Драгомир Стойнев.

Той подчерта още, че внесеното от „БСП Обединена левица“ изменение на закона за енергетиката е получило подкрепата на ГЕРБ-СДС. „Те подкрепиха тази инициатива, защото виждат, че цената на либерализацията ще бъде платена от най-бедните хора“, посочи Стойнев. Според него тези 2 години на отлагане трябва да се използват за изработване на такъв модел на либерализация, който да защити бедните хора.

Оставането с още 2 години на регулирания пазар на битовите консуматори на електроенергия ще гарантира работата на „ТЕЦ Марица Изток 2“ и на „Мини Марица изток“, подчерта Стойнев. Той припомни, че по настояване на БСП два от блоковете на ТЕЦ 2 са били включени към регулирания пазар на електроенергия. „Тогава министърът се вслуша в това предложение и то се оказа работещо. Сега нашето ново предложение е, след като се приеме този законопроект за отлагане на либерализацията за битови абонати, министърът да издаде заповед още един блок от ТЕЦ 2 да премине на регулирания пазар“, каза Стойнев.

Подобен ход не само ще подпомогне комплекса, но и енергетиката на България като цяло, смята той. „Защото НЕК също има своя квота на регулирания пазар. За съжаление обаче, заради сушата НЕК трябва да пази вода и някой трябва да замести това производство – най-естествено е това да бъде ТЕЦ 2. Така хем ще запазим водата, хем ще имаме работа за „ТЕЦ Марица Изток 2“, хем ще се увеличи търсенето на въглища. Това ще бъде сериозна подкрепа за въглищната енергетика. Надявам се в следващите 2 години да има стабилно правителство и да стане ясно най-накрая кое точно министерство отговаря за енергийно бедните домакинства.

Драгомир Стойнев посочи, че никъде не е посочена дата, след която България трябва да либерализира енергийния си пазар. „Направихме го за бизнеса и уж трябваше конкуренцията на либерализирания пазар да доведе до много ниски цени на тока, а се оказа, че сега плащаме помощи на предприятията, за да могат да бъдат конкурентни. Европейската комисия прекрасно разбира положението, в което сме, затова не сме подложени на натиск това да стане от днес за утре“, каза Стойнев.

От „БСП Обединена левица“ се надяват законопроекта им да бъде подкрепен и от останалите политически сили в 51-вото Народно събрание.

Драгомир Стойнев коментира още, че ТЕЦ 2 в момента се работи на почти пълно натоварване най-вече заради добрата цена на тока, която обаче не е добра за българския бизнес, от който вече се чуват гласове за енергийни компенсации. Според него честите аварии в шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ стават притеснителни. Затова не трябва да се бърза с продажбата на парогенераторите от АЕЦ „Белене“ на Украйна.

Лидерът на ПП АБВ Румен Петков, който също участва в брифинга, ще настоява да бъде направена оценка на 6-ти блок на АЕЦ „Козлодуй“ и на влиянието на новото ядрено гориво, което се използва в него, като в оценката бъдат включени и руски специалисти.

Коментари към новината

Още новини от Икономика