Новини от област Стара Загора и България

Американци тестват технологията на ЕлфиТех за добив на авиационно гориво от отпадъци

Американци тестват технологията на ЕлфиТех за добив на авиационно гориво от отпадъци
Автор: Сашка ПАНАЙОТОВА Автор: Сашка ПАНАЙОТОВА

Двама представители на американската корпорация за управление на отпадъците EnviroPower Renewable Inc. посетиха базата на старозагорската технологична компания „ЕлфиТех“, за да се запознаят „на живо“ с иновативната инсталация на проф. Жеко Ганев за улавяне на въглеродни емисии и преработването им в полезни продукти. Изобретението му е на базата на нов вид пиролизна технология, която след преработване на отпадъци, въглища и други материали, не оставя никакъв отпечатък върху околната среда.

Доктор Бари Лис, Ph. D. P.E e главен инженер в компанията, а доктор Бари Уилсън, CTD e учен изследовател в областта на технологиите. Двамата са акционери в EnviroPower Renewable Inc. и проучват възможностите за внедряване на нови технологии за производство на енергия  от отпадъци и вторичен добив от тях на устойчиво авиационно гориво, както и от биомаса. Техен водач в базата на „ЕлфиТех“ в старозагорското село Подслон беше собственикът на партниращата компания на проф. Жеко Ганев E-Ficient Solutions LLC.

Д-р Бари Лис (близък план) и д-р Бари Уилсън

Представителите на Enviro Power Renewable се запознаха с инсталацията на проф. Ганев и пожелаха да направят тестове, които да представят на партньорите си в САЩ, както и пред други компании с дейност, подобна на тяхната.

Те са запознати с резултатите от досегашните изпитания, проведени с инсталации на „ЕлфиТех“ на площадка в Румъния. Целта им е да тестват технологиите на проф. Ганев, за да ги внедрят в депа за преработване на отпадъци и добив на устойчиво авиационно гориво, известно като SAF.

„В САЩ е приет закон, според който след 2050 година всички самолети, които летят над американска територия, трябва да горят единствено и само такова устойчиво авиационно гориво – SAF“, посочи д-р Бари Уилсън. Точно такова гориво може да бъде получено като вторичен продукт след пиролизна утилизация на отпадъци от всякакъв характер чрез технологичната иновация на „ЕлфиТех“, внедрена в последните им инсталации.

„Визитата на двамата представители на EnviroPower Renewable Inc. е една възможност да видят на живо как работи инсталацията и да се убедят, че всичко, за което сме говорили, е така“, посочи Хенрик Бриксен.

„Подобно на Европа, очаква се и в САЩ да бъдат въведени квоти за въглеродни емисии. Затова се стремим вместо да складираме въглеродния диоксид в земята, да създаваме от него авиационно гориво. Защото дизелът, който ползват големите камиони, самолетите, железопътния транспорт, постепенно ще бъде заменен изцяло от SAF. Второто приложение на тези инсталации би могло да бъде във въглищните топлоцентрали“, смята доктор Бари Лис.

Двамата американци пожелаха да направят тестове на инсталацията, за да изготвят нужните анализи пред бъдещи инвеститори, които биха поръчали от инсталациите на „ЕлфиТех“.

„Моите приятели в Америка наричат това, което се случва в момента „Втора индустриална революция“. Целта ни е да вземем проби, да уточним детайлите. Трябва да видим всички спецификации, всичко, което влиза, което излиза, когато инсталацията работи. Всички знаят, че старите технологии потребяват много повече енергия, отколкото произвеждат. Изумително е, че вече има технологии, които потребяват в пъти по-малко енергия, отколкото произвеждат. Затова се опитваме да презентираме едновременно инженеринга и науката“, допълни Бари Лис.

Американската компания иска да внедри инсталации като тази на проф. Ганев за преработване на всякакъв вид отпадъци – битови, селскостопански, медицински, индустриални, биологични.

„Това, от което ние двамата с д-р Бари Уилсън се интересуваме от години, е добивът на енергия от биомаса и от биологични отпадъци. Има много такива технологии, но те не са толкова ефикасни, колкото тази тук“, посочи д-р Бари Лис.

„Една от най-големите компании, които се занимаваха с превръщането на отпадъци в енергия и горива, банкрутира, не можа да се справи. Но ние вярваме, че ако тази технология тръгне, ние ще бъдем много конкурентноспособни от гледна точка на цена, спрямо големите компании“, допълни д-р Бари Уилсън.

Двамата смятат да се върнат в Стара Загора отново след месец заедно с други свои партньори, които да видят на място резултатите от направените тестове с инсталацията на „ЕлфиТех“.

Коментари към новината

Още новини от Икономика