Новини от област Стара Загора и България

След протеста на енергийните одитори

МРРБ публикува класирането по процедурата за безплатно саниране по НПВУ

Гражданите могат да се запознаят с оценката на блока си чрез общината
МРРБ публикува класирането по процедурата за безплатно саниране по НПВУ
Divident.€U Divident.€U

Желаещите за саниране са четири пъти повече, отколкото са средствата, обясниха от министерството

Класирането от първия етап на процедурата за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд  по Националния план за възстановяване и устойчивост е публикувано в публичния модул на ИСУН 2020. Така общините вече имат достъп до индивидуалните оценителни листове на всеки проект.

Всички граждани, които искат да се запознаят детайлно с получената оценка на блока си по отделните критерии в „Група I. Критерии за административна допустимост“ и „Група II. Критерии за оценка на качеството“, могат да го направят чрез общинската администрация, подала проектното предложение.

Оценката за пет от критериите в „Група II. Критерии за оценка на качеството“  е автоматична. Точките се образуват на базата на първичните документи и въведените от общините в системата данни за индикатора за енергийни спестявания, индикатора за намаляване на въглеродни емисии, индикатора за площ на сградата посочени в т. 5 от формуляра, бюджета на проекта в т. 7 от формуляра и данните за процента на собствениците участващи в сдружението посочени в т. 12 от формуляра.

Методиката за оценяване на всяко предложение за изпълнение на инвестицията е подробно описана в точка „16. Ред за оценяване на предложения за изпълнение на инвестиция“ и точка „17. Критерии за оценяване на предложения за изпълнение на инвестиция“ от насоките за кандидатстване за първия етап на процедурата.

Преди седмица сдружението на енергийните одитори в България изпрати протестно писмо до министерство, в което настоя за отмяна на направеното класиране, заради подозрения в подправени данни в документацията на много от проектите. Недоволството заля и всички собственици на жилища, които са инвестирали средства, за да паспортизират сградите си и да кандидатстват по процедурата, а се оказва, че са останали извън класирането.

"Има четири пъти повече желаещи за саниране, отколкото средства. Нормално е да се появи недоволство у всички. Ако получим сигнали, че дадени сертификати не отговарят на изискванията, ще спрем проектите в нарушение. Това каза в ефира на предаването „Твоят ден“ по NOVA NEWS Добромир Василев, директор на дирекция „Жилищна политика“ в МРРБ.

„Нашата главна цел е икономия на енергия на база сертификати за енергийна ефективност. За да премахнем субективния фактор, оценката се базира на официални документи. Информационната система изчислява оценката на конкретния блок на основа на отделните критерии. Сред тях са ефективността на инвестицията, енергийната ефективност и големина на сградата. За саниране са кандидатствали 3000 сгради. За тях са нужни 4 млрд., а имаме 1,1 млрд., плюс още 700 милиона. За целия сграден фонд у нас са необходдими общо над 50 млрд. лева“, обясни Василев.

Според него сертификатите се изготвят от енергийни одитори с лиценз. „Те се наемат от етажната собственост. Не може всеки да направи обследване. Ако има манипулации, това може да установи Агенцията за устойчиво енергийно развитие. Изпратихме за преглед 1200 сертификата клас „А“ на АУЕР още през август. Те ни върнаха, че няма сериозни разминавания и пропуски. Предстои етап 2, където се предвиждат още 300 милиона за сгради с енергийна ефективност“, обясни Василев.

Коментари към новината

Още новини от Строителство