Архитекти настояват за централен градски площад пред Операта в Стара Загора
Одобрен проект преди 20 години предвижда площад на 2 нива, който обединява сградите около Античната улица
Стара Загора притежава одобрен проект за изграждане на централен градски площад в района на античната улица пред сградата на операта още от 2001 г. Идеята на този проект е модерен градски площад на две нива да обедини основните културни институти в Стара Загора - Драматичен театър, Художествена галерия, Регионален исторически музей, Регионалната библиотека, Опера и Съдебна палата, позволявайки лесен достъп между тях и бърза връзка с търговския център на града.
„Старозагорци погрешно смятат, че централният градски площад е този пред сградата на Общината. Централният площад на Стара Загора трябва да бъде ситуиран именно в това пространство, позволявайки ни да се движим свободно през него, категоричен е известният старозагорски архитект Иван Иванов. Преди дни, по време на отчета на свършеното през 2022 година от кмета Живко Тодоров, арх. Иванов подчерта, че не може Стара Загора да е единственият областен град без централен площад.
„Предложението ми е през 2023 година да се осигурят средства за проектирането му. Тогава ще получим пространство, което ще има едновременно археология и централна административна част. Ще бъдат свързани пешеходно административните сгради, а не както сега да заобикаляме Античния форум, за да стигнем от едно място до друго“, посочи арх. Иванов. Новият площад ще предаде друг облик на Града на поетите и правите улици, убеден е той.
„Площадите на всички европейски градове са места, където посетителите се движат с лекота във всички възможни посоки. В пространството пред Операта всъщност е реалният център на Стара Загора, казва арх. Петър Киряков, който е ръководител на авторския колектив.
От реализирането на проекта му от 2001 г. ще спечели най-вече културната инфраструктура и туризма, убедени са архитектите на Стара Загора. По тази причина, те настояват одобреният някога проект да се реализира, макар и 20 години след създаването му.
Кметът Живко Тодоров пое ангажимент да се срещне с авторите на идеята и заедно с главния архитект на общината да обсъдят възможностите за неговата реализация.
Малко история Проектът за централен площад е разработен от старозагорския архитект Петър Киряков и е одобрен от НИНКН и от Община Стара Загора през 2001 г. като обемно устройствен план и като ПУП, тоест като част от градоустройствения план на Стара Загора.
Той печели организирания по онова време национален конкурс, в който участват със свои проекти около 20 архитекти от страната. Договорът на арх. Киряков с община Стара Загора е подписан от тогавашния кмет проф. Цанко Яблански, но заради липса на средства остава нереализиран.
Какво следва „Имаме работен устройствен план, това значи, че силуетите на сградите са фиксирани с височини, етажности и обеми. От тук нататък следва да се възложи работния проект на този площад и елементите от него“, обясни за Divident.EU арх. Киряков.
Защо две нива? Най-важното в нашия проект е организирането на централния площад на Стара Загора на две нива. Първото ниво ще бъде на котата на входовете на големите обществени сгради – библиотека, опера, съд. Те ще бъдат обединени от единен ринг, който сега липсва и това е най-големият недостатък на това пространство, посочва арх. Киряков. Рингът ще свърже сградите така, че да образуват общ културен център. Другото ниво ще обединява форума, античната улица и прилежащите пространства пред музея и галерията.
От едно такова пространство на първо място ще спечели културната инфраструктура.
Друг важен акцент в проекта е Античната улица да стане частично търговска, като търговската площ бъде покрита на нивото на Античната улица. Това ще даде още по-добри възможности за провеждане на събития като фестивала „Августиада“, както и за продажбата на сувенири и други предмети, свързани с богата история и археология на града. Проектът предвижда и паркинг на няколко нива до Операта.
Проектът поставя акцент върху зелените площи северно от сградата на Драматичния театър, под които най-вероятно ще се разкрият нови археологически находки, които също трябва да бъдат ситуирани правилно в границите на бъдещия площад. Стига за всичко това да се намерят воля и достатъчно средства.