Новини от област Стара Загора и България
  • youtube
  • instagram
От земята до крайния продукт

Тракийският университет изгражда собствена мандра

26443 29.11.2021 13:36 Агро Животновъдство
Тракийският университет изгражда собствена мандра
Автор: Сашка ПАНАЙОТОВААвтор: Сашка ПАНАЙОТОВА

Капацитетът на новата мандра ще бъде преработка на 4 тона мляко дневно

Тракийският университет в Стара Загора ще изгради собствена мандра на територията на Учебно-опитното си стопанство в кв. "Кольо ГанчевЕ", където са фермите. Очаква се това да стане до началото на април, съобщи за Divident.EU директорът на Учебно-опитното стопанство – д-р Емил Димитров.

Д-р Емил ДимитровКапацитетът на мандрата е преработка на 4 тона мляко дневно. Инвестицията ще бъде между 100 000 и 200 000 лева. "Не можем да кажем точно, защото инфлацията в момента е голяма и всеки ден пристигат нови цени", уточни той.

За изграждането на мандрата, Тракийският университет ще разчита на държавна субсидия, както и на собствени средства от стопанството.

Мандрата ще даде възможност тук да се произвеждат 5 вида продукти – сирене, кашкавал, масло, мляко и извара, които ще се продават както във фирмени магазини в страната, така и в чужбина.
Наскоро университетът пусна собствена марка сирене и кашкавал, произвеждани от мляко от собствени животни, които обаче засега се правят в други мандри.

„Интересът към продуктите ни е голям и това е разбираемо. Гарантираме качеството им и явно хората имат доверие в университетските продукти“, коментира д-р Димитров.
Той отбеляза, че интерес към млечните продукти, произвеждани тук вече има и от чужбина.

Предимство на новата производствена база ще бъде това, че тя ще бъде разположена в непосредствена близост до фермата, където се произвежда млякото. Така няма да има нужда от транспорт за пренасянето му. За цялостния процес във връзка с налагането на продуктите на пазара – маркетинг, реклама и всичко необходимо, университетът ще разчита на кадрите си от Стопанския факултет.
С пускането на продуктите на пазара в страната и чужбина, Тракийският университет изцяло ще затвори цикъла на производство-от земята, фуражите, животните, производството на мляко и крайния продукт.
Веднага след завършването на мандрата, ще се мине и към изграждане на производствена база за колбаси. Всеки ден през Учебно –опитното стопанство на университета минават над 150 студенти –от аграрния и ветеринарномедицински факултет. На практика 80% от специалистите в тези два сектора в страната завършват именно тези два факултета на Тракийския университет в Стара Загора.

През май в учебното стопанство ще бъде внедрена и роботизираната ферма за доене на 120 крави. Вече са договорени 3 робота. Инвестицията е по програма „Интелигентно животновъдство“. По този начин над 100% от процесите във фермата на университета ще бъдат роботизирани. Това ще бъде първото държавно стопанство на толкова високо ниво, съобщават от ръководството на Учебно-опитното стопанство.

Стопанството на Тракийския университет разполага с 75 млечни крави, от които 27 –порода млечен Симентал от Германия. Останалите са стадо от черношарено, кафяво американско, червеношарено говедо, които са за обучение на студентите от аграрен и ветеринарномедицински факултет. До 20 декември стопанството очаква още 66 крави порода млечен симентал, съобщи д-р Димитров.

Университетското стопанство разполага с 2 200 дка земя, което дава възможност за изцяло собствено производство на фуражите. Досега в стопанството се е отглеждал слънчоглед, царевица, пшеница и много малко люцерна. От тази година се произвеждат само груби фуражи за изхранване на животните –царевица за фураж и люцерна. През изминалата стопанска година, добивите в стопанството са били двойни в сравнение с предходната. Пшеницата тук е стигнала производство от 650-700 кг/дка.

Коментари към новината

8674
Няма публикувани коментари!

Още новини от Агро