Новини от област Стара Загора и България

Откриха дарителска сметка за възстановяване на старото читалище в Шипка

943 11/10/2020 17:00 Общество България
Автор: Сашка ПАНАЙОТОВА Автор: Сашка ПАНАЙОТОВА

Първият етап от възстановяването на читалището започва със 103 000 лв. от Министерство на културата

Обикновено свързваме малкото подбалканско градче Шипка със златните кубета на храм „Рождество Христово“.  Не толкова известен е фактът, че в Шипка се намира едно от най-старите читалища в България, наречено „Светлина“.

Поглед към град ШипкаДнес мнозина твърдят, че достолепната сграда на старото читалище е умалено копие на сградата на Народния театър в София. Ако видите архитектурата на театралната му зала, със сигурност ще откриете приликите. Преди около 30 години обаче сградата започва да се руши. Всичко тръгва от покрива, който пропада и водата постепенно съсипва цялата конструкция на читалищната сграда.

Днес вратите и прозорците на сградата са залостени, защото вътре е опасно да се влиза.

Дълги години местните настояват сградата да бъде ремонтирана, а читалището да бъде възстановено в автентичния му вид. Те вярват, че културният подем на градчето ще върне  младите хора и ще направи Шипка още по-привлекателна за туристите от България и от чужбина.

Преди 2 години с възстановяването на сградата се заема кметът на Казанлък Галина Стоянова, която води на оглед в сградата министъра на културата Боил Банов. Община Казанлък финансира конструктивното обследване на сградата и я запечатва от мерки за сигурност. Общинският съвет транформира собственотта ѝ от частна общинска в публична Достъпът в сградата на старото читалище е забраненобщинска, а от миналата година читалището е обявено за Паметник на културата от местно значение.

Наскоро шипченци получиха и добра вест от Министерство на културата – отпуснати са 103 хиляди лева за първия от трите етапа по реставрацията и консервацията на сградата.

От ръководството на читалището се надяват Министерство на културата да отпусне средства и за втория етап.  За осъществяването на третия етап обаче, който включва цялостно вътрешно преустройство, шипченци ще разчитат на дарители.

Първото дарение постъпва от архитект Гергана Барабонкова, родом от близкото село Крън, която в момента живее в САЩ. Тя дарява свой проект за възстановяване на сградата.

От 12 октомври читалищното ръководство обявява и банкова сметка, по която започват да се набират дарения за финансиране на третия етап от възстановяването на сградата. Ето и номера на самата сметка:

НЧ "Светлина - 1861" гр. Шипка
банка ДСК, гр. Казанлък

IBAN: BG83STSA93000025406194

BIC: STSABGS

Основано през далечната 1861 г. по инициатива на 24-годишния родолюбив даскал Христо Караджов, читалище „Светлина“ застава в основата на духовния живот на шипченци. Тук читалищните деятели изнасяли с успех представлението на популярната по онова време пиеса „Многострадалната Геновева“.

Таня Косекова, председател на читалище Светлина 1861През Руско-турската война читалище „Светлина“ изчезва в пламъците на османските безчинства, за да се възроди отново в началото на миналия век. 10 години шипченци събират помежду си дарения – пари, розово масло, кой каквото има, за да изградят уникалната днешна сграда на своето читалище. Първите дарения правят шипченските учители, които се лишават от заплатите си.

И ето - днес шипченци отново набират дарения – този път за третия етап от ремонта на читалищната сграда.

Председател на читалище "Светлина – 1861 г." е Таня Косекова - млад човек, избрал да се завърне от София в родния край на дедите си. И макар, че в столицата лесно се намира работа за специалисти с икономическо образование, каквото има тя, решението да живее в Шипка е взето без колебание. Преустройва къщата на дядо си и заживява тук с проблемите и успехите на местните хора. Оглавява местното читалище, чиито експонати са преместени в сградата на старото училище, запознава се с историята му и днес може да разказва надълго и нашироко за известните художници на Шипка, за писателите и поетите, за Чирпанлиевата къща и да гради планове за бъдещето си.

Гина Хаджиева е работила дълги години в читалището в Шипка, и до днес не спира да помага с ум и със сърце. Тя вярва, че ако сградата на старото читалище бъде възстановена, шипченци ще я превърант в място за провеждане на концерти на известни изпълнители и музиканти. Залата притежава чудесна акустика и отблични възможности за провеждане на концерти на най-високо професионално ниво.

Експозицията на галерия „Христо Песев“, която включва над 250 картини от шипченски художници и над 150 пластики на шипченски скулптори, също ще намери своето заслужено място. Сега ценната експозиция се съхранява в старото училище, което изпълнява ролята и на читалищна сграда. Шипчени планират да преместят там и експозицията на етнографската колекция към НЧ „Светлина – 1861“ и на експонати от архива на градчето, които в момента се пазят в хранилището на Чирпанлиевата къща.  "Тук биха намерили подходящо място музейните изложби от Национален парк „Шипка – Бузлуджа“ и Регионалния исторически музей "Искра".

Коментари към новината

Още новини от Общество