- Общество
- 10.12.2024 20:47
Кметът на Казанлък преди референдума: Нямаме намерение да възстановяваме идеологическата история на Бузлуджа
Община Казанлък няма намерение да възстановява идеологическата история на Дом - паметник Бузлуджа. Фокусираме се единствено върху неговата архитектурна и културна стойност. Концепцията ни е да създадем Международен конгресен и културен център. Това каза на пресконференция кметът на Казанлък Галина Стоянова.
В общината стартира информационна кампания във връзка с предстоящия референдум, който ще се проведе на 17 ноември 2024 г. Имащите право на глас в общината са 70 000 души. За да е успешен местния референдум трябва да има поне 40% активност.
Гражданите могат да гласуват с „да“ или „не“ в отговор на въпроса: Подкрепяте ли община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот-частна държавна собственост „Дом-паметник“ на връх Бузлуджа за 10 години?
Местният референдум за Бузлуджа няма да реши задачата на държавата, която тя за 35 години не реши. Ако държавата искаше, Бузлуджа отдавна щеше да получи не само статут, но и реконструкция, реставрация, каза Стоянова.
Тя допълни, че казанлъчани живеят в подножието на Бузлуджа и за тях е важно паметникът да не изглежда така, както изглежда сега.
Искаме да обясним на децата си, на бъдещите поколения защо не сме сринали този паметник, а сме го запазили. За нас е важно да не позволим разрухата там да продължи, допълни казанлъшкият градоначалник.
В пресконференцията днес взеха участие председателят на Общинския съвет на Казанлък Николай Запрянов, директори на културните институти в Града на розите, Иванка Русинова от Общинската избирателна комисия, председателят на Градския консултативен съвет Цветолина Цветкова, заместник-кметовете.
Кметът Стоянова напомни как общината е стигнала до решението за референдум.
До 13 септември 2021 г. Бузлуджа е ничия, няма статут, никой не знае къде се намира Акта за държавна собственост.
Със заповед на министъра на културата от 2021 г. МК предостави статут на Дом паметник на връх Бузлуджа с класификация културно- строителна и художествена недвижима културна ценност от най-ново време с категория национално значение.
В тази заповед са определени обхвата и територията на паметника, както и предписания за опазването му.
От 2021 до 2024 г. областният управител осъществява проект по почистване на екстериора и интериора и обезопасяване достъпа до мозайките заедно с фондация „Проект Бузлуджа“. Проектът цели безопасен достъп, но за съжаление това не се осъществи и проектът все още не е отчетен пред финансовите органи, каза кметът на Казанлък.
Така РДНСК обяви сградата за опасна, което наложи областният управител да затвори достъпът до нея.
През 2021 г се обяви периодът за кандидатстване на общините за европейско финансиране. Казанлък започва подготовката си веднага и успява да защити концепция за интегрирани териториални инвестиции, в която има финансиране по 19 проекта на стойност 28 млн. лева. Един от тях е за аварийно -консервационни дейности на Дом-паметник Бузлуджа - СМР на покрив, прозорци, инсталации на паметника Бузлуджа на обща тойност 7 млн. лева.
Според Закона областният управител може да предостави сградата на община Казанлък със своя заповед.
Тъй като става въпрос за решаването на дългосрочен въпрос, реших да взема становището на своите съграждани, обясни Галина Стоянова.
„Водена от желанието си решенията, които са дългосрочни за общината да не се вземат еднолично от мен, поставих този въпрос за разглеждане в Градския консултативен съвет.На заседание се взе решение да се създаде консултативен съвет за провеждане на референдум-допитване до гражданите.
Консултативният съвет изпрати доклад до Общинския съвет, който взе решение през септември за обявяване на референдум“, припомни кметът.
В пресконференцията се включиха и директорите на Художествената галерия д-р Пламен Петров, както и на Исторически музей „Искра“ – д-р Момчил Маринов.
„ Моето мнение е, че този паметник има място в нашата културна топография заради естетическите си качества. Тук са оставили своите творчески белези големи творци. Качествата на паметника като архитектура също са безспорни. Те го превърнаха в най-разпознаваемата архитектурен обект в очите на другите“, каза д-р Петров.
Ученици от ПМГ в Казанлък потърсиха и представиха пред журналистите мнението на известни казанлъчани за значението на паметника и неговото бъдеще.
Още новини от Общество
- Общество
- 10.12.2024 16:44
Пъстър коледен базар откриха в Нова Загора
- Общество
- 10.12.2024 15:54
9 нови електробуса ще получи община Казанлък през февруари
- Общество
- 10.12.2024 10:24
Запалиха светлините на коледната елха в Казанлък
- Общество
- 09.12.2024 17:05
Коментари към новината