Започва санитарна сеч на болни иглолистни дървета, за да спре съхненето на горите
Над 41 000 дка иглолистни гори в Старозагорска област съхнат заради патогенни гъбички, появили се от климатичните промени
Иглолистните култури на територията на Югоизточно държавно предприятие (ЮИДП), което обхваща пет административни области - Старозагорска, Сливенска, Хасковска, Ямболска и Бургаска, са засегнати от проблема съхнене на дърветата. Проблемът е най-сериозен на територията на Старозагорска област, съобщи на пресконференция днес изпълнителният директор на ЮИДП инж. Димчо Радев.
На пресконференцията присъстваха представители на Регионалните дирекции на горите от Старозагорска, Хасковска и Кърджалийска област, както и директорът на Лесозащитна станция Пловдив Пенчо Тодоров.
Иглолистните дървета на територията на ЮИДП обхващат близо 89 000 ха - те са основно бял и черен бор. От тях близо 65 000 дка са засегнати от процеса на съхнене, като най- силно засегнати са 4500 дка – там ще се наложи изсичане на 100%, тъй като санитарната сеч е най-сигурният метод за борба с процесите на съхнене на дърветата, като не позволява да бъдат засегнати и здравите иглолистни дървета.
„Нека обществото да бъде снизходително към мерките, които предприемаме и да има доверие в българския лесовъд“, призова инж. Димчо Радев.
„През последното десетилетие съхненето на иглолистните култури от слаб процес, възникнал от промяната на климатичните условия и липсата на достатъчно валежи, човешката урбанизираща дейност, става все по-сериозен заради нападението от гъбични патогени и вредители, които унищожават дървесния ресурс.
Обществеността е много чувствителна по темата със стопанисването и управлението на българските гори. Затова искаме да представим проблема и да успокоим хората, че в лицето на българския лесовъд ще бъде овладян проблема с цел да се запази това национално богатство“, допълни инж. Радев.
Старозагорска област е най-силно засегната – близо 41 000 дка иглолистни гори съхнат – това са насаждения около населени места и градовете. Там се налага извеждане на санитарни сечи за премахване на болните дървета.
Около 12 000 дка са засегнатите от съхнене иглолистни култури в Хасковска област , Ямболска и Сливенска –около 9 000 дка. Най-малко са засегнати от този проблем иглолистните култури в Бургаска област – около 2000 дка.
На територията на ЮИДП през 2024 г. ще се изведат санитарни сечи върху 38 000 дка.
„От началото на годината досега одобрени за извършване санитарни сечи заради съхнене на иглолистните култури в Старозагорски регион са върху площ от 15 461 дка, като предвидената за отсичане дървесина е в размер на 114 000 куб. м приблизително“, съобщиха от Регионална дирекция по горите Стара Загора.
Промяната на климата е един от основните фактори, които благоприятстват появата на гъбични патогени, които са главната причина за съхненето на дърветата. Ако няма есенно-зимни валежи и климатът продължи негативните си тенденции, това ще доведе до още санитарно-извеждащи сечи, предупредиха лесовъдите.
Това, което се случва не е нещо ново за територията на България, съобщи директорът на Лесозащитна станция Пловдив Пенчо Тодоров.
През последните 40 години има пет пика на съхнене на иглолистите дървета. Най-големият пик е през настоящата 2024 г., посочи той. Причините основно са свързани с продължителни засушавания и високи температури.
Средната годишна температура за 2023 г., съгласно данните на Националния метеорологичен институт, е увеличена с 1,6 градуса. Това е най-топлата година от 1930 година насам. Тези условия благоприятстват развитието на патогените, които предизвикват съхнене на дърветата.