Област Стара Загора зае първото място по "работещи бедни" в страната
В същото време Старозагорска област е на трето място по средна работна заплата след София и Варна
Област Стара Загора е с най-висок относителен дял на работещите бедни у нас – 33,9%. Това стана ясно от анализ на Икономическия социален съвет през изминалата седмица.
Второто място с висок дял на бедните е за Добрич - 27 %, на трето е Ловеч с 26.8%, а на четвърто Перник с 25.5%.
Най-нисък е относителният дял на бедните в областите Шумен - 12.9%, Велико Търново - 15.8%, Силистра - 16.1%, и Търговище - 16.2%.
В същото време по данни на Националния статистически институт за 2023 година регион Стара Загора се нарежда на трето място в страната по средна работна заплата след областите София област Варна.
Най-висока е средната годишната заплата в София град – 2762 лева, като през последното тримесечие средната заплата в столицата е надминала 3000 лева. В София област средната годишна заплата е била 1860 лева, в област Варна – 1854 лева, а в област Стара Загора – 1833 лева.
Любопитен факт е, че в съседната област Пловдив средната годишна заплата през 2023 г. е била значително по-ниска – 1726 лева.
На какво се дължи този парадокс – Стара Загора с най-много работещи бедни и в същото време с една от най-високите средни заплати в страната?
Работещите бедни обикновено са най-вече в области с ниски средни заплати, самите те са със заплати, близки до минималната, като значение има и колко зависими членове на домакинството има, обясни пред bTV председателят на ИСС Зорница Русинова.
В анализа на Икономическия социален съвет се отбелязва, че рискът от бедност сред работещите се променя със структурата на домакинството. Наличието на деца, пенсионери и хора със специфични нужди в домакинството увеличават риска домакинство с работещи членове да попадне под прага на бедността.
Рискът от бедност е най-висок при домакинствата с един работещ и зависими деца. Такива са 22 % работещи бедни в този тип домакинства. Висок дял на работещи бедни с по 12,1% се откриват и в българските домакинства, съставени от сам работещ и двама или повече работещи със зависими деца.
Най-ниска концентрация на работещи бедни в България се открива в домакинства с двама или повече работещи без деца (5,2%). Спрямо домакинствата от двама работещи, но със зависими членове на семейството, има два пъти по-високо ниво на отчетени работещи бедни.
Рискът от бедност при работещите на постоянен договор, който е 8,6% през 2022 г., е четири пъти по-нисък спрямо лицата с временна заетост, които през 2022 г. са били 34,7%, се отбелязва още в анализа.
По думите на Русинова т. нар. работещи бедни са най-вече в сектора на услугите и в администрации в малки общини. Сезонно заетите също влизат в тази група.
Очаквайте анализ на специалисти по темата.
Б.а.: Снимката е илюстративна