Новини от област Стара Загора и България

Радослав Василев, народен представител от ПП: Правителството има смисъл да продължи само ако изпълнява ясни цели и приоритети

4974 01/03/2024 08:00 Политика Власт
Радослав Василев, народен представител от ПП: Правителството има смисъл да продължи само ако изпълнява ясни цели и приоритети
Автор: Сашка ПАНАЙОТОВА Автор: Сашка ПАНАЙОТОВА

Радослав Василев е депутат от „Продължаваме Промяната“ от Старозагорски избирателен район. Член е на Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление и на Комисията по въпросите на ЕС, шенгенското пространство и еврозоната в НС, на 31 години от град Раднево. Завършва бакалавър по Бизнес икономика в Университета за национално и световно стопанство в град София, след което следва магистратура „Публичен мениджмънт“ в Нов български университет. Професионалният му опит е в сферата на търговията и маркетинга.

Разговаряме с Радослав Василев за бъдещето на некоалицията, проблемите в Старозагорски регион и възможностите за разрешаването им.

- Господин Василев, вървим ли според Вас към нови избори?

- От наша страна сме сложили на масата меморандум, от който е ясно, че държим, ако има правителство, то да продължи да изпълнява ясно разписани цели и приоритети. Прекалено много се говори за позиции и разпределяне. А, всъщност, важното е какво искаме да се случи в следващите 9 месеца – прилагане на реформи в областта на ефективното управление, продължаване на реформите в правосъдната система, укрепване на службите и системите за сигурност, както и реални действия по отношение на корупцията. На базата на тези цели трябва да кажем каква искаме да бъде структурата и съставът на правителството и регулаторите, така че да има стабилност и капацитет, за да се постигнат тези цели. Така или иначе, на 6 март премиерът Денков ще подаде оставка. Надявам се да се намери правилното решение.

- Доколко в парламента присъства основният за Стара Загора въпрос във връзка с бъдещето на комплекса „Марица изток“?

- Това е съществена част от разговорите, които провеждаме ежеседмично – правят се срещи със синдикални лидери, с ръководствата на предприятията от енергийния комплекс, министерствата и на всички заинтересовани страни - браншови съвети. Вчера имаше изслушване на министър Румен Радев в комисията за контрол по управлението на евросредствата от европейските фондове, от което стана ясно, че има сключено споразумение с Европейската инвестиционна банка. Една от основните цели на банката е да подпомага държавите-членки в прехода им към устойчива икономика в полза на хората и на бизнеса.

Като радневец, виждам че напрежението сред хората нараства и скоро ще ескалира. Моята основна цел е в най-скоро време да се направи информационна кампания, която да обясни ясно и конкретно какво ще се случи от тук нататък. След всички тези срещи очаквам скоро да излязат и ресорните министри, и синдикалните лидери, ръководствата на дружествата и ясно да обяснят какво е взетото решение на така отлаганите и неглижирани дълго през годините проблеми.

- Като депутат от Старозагорски регион поехте ангажимента във връзка с втория подход към АМ „Тракия“ при Стара Загора. До къде стигна проектът?

- С този проблем сме се ангажирали, откакто сме народни представители. При последната ми среща с министър Цеков той ме увери, че до края на март АПИ ще обяви обществена поръчка за актуализацията на проекта, тъй като сега съществуващият е доста остарял. Надявам се до края на годината да има пусната поръчка за изпълнение на строителните работи.

- Има ли движение по въпроса за превръщането на Летище Стара Загора в Индустриална зона?

- Добрата новина е, че преди месец беше погасен кредита на ДКК (Държавна Консолидационна компания) към Българската банка за развитие в размер на 126 млн. лева. С изплащането на тази сума би трябвало да бъдат премахнати всички възбрани и залози във времето върху държавните дружества. В тяхната група се включва и Летище Стара Загора. Това дава възможност за следващата стъпка по прехвърлянето на имота.

Предстои среща с министър Богданов, на която той да ни информира какви действия ще предприеме Министерство на икономиката по отношение на терена. Министърът ясно заяви, че работи за това бившето летище да се превърне в индустриална зона. Според мен това е най-доброто решение във връзка с привличането на мащабни инвестиции в града и региона през следващите години.

- Кои са другите ангажименти, които поехте като депутат за хората от регион Стара Загора и до къде стигна изпълнението?

- При срещата ми с министър Андрей Цеков тази седмица дискутирахме и въпроса за ремонта на пътя Обручище – Медникарово. Това е въпрос, който на няколко пъти изкара хората в региона на протест. Според Агенция „Пътна инфраструктура“ причина за дългото отлагане е фактът, че проектът не е съгласуван с всички дружества, чиято инженерна инфраструктура преминава в непоредствена близост до пътя. По техните данни тази процедура е приключила едва през ноември миналата година. В началото на януари тази година обаче е открита явна фактическа грешка в кадастралната карта на област Стара Загора, според която пътя преминава през вече отчуждени частни земеделски земи. Затова са внесени и три искания в в Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) за отстраняване на констатираните грешки. Очаквам съвсем скоро те да бъдат удовлетворени и дейностите по този ремонт да започнат.

Още преди 10 дни входирах въпрос към здравния министър Хинков във връзка с АГ комплекса в Стара Загора. Искаме да сме наясно каква е последната оценка, която Министерството на здравеопазването е направило на съоръжението и какви са плановете му за него. Работим по най-различни теми в региона - през отпускане на допълнителни щатни бройки за санитари в психиатричната болница в Раднево до изграждането на път между Стара Загора и Нова Загора.

- Какви възможности даде Бюджет 2024 на българските общини?

- Тук трябва да отбележим още веднъж, че за първи път от 2 години насам бюджетът е приет и влиза в сила навреме. Инвестиционните проекти на общините са много важен момент. Те ще бъдат подписвани от МРРБ първоначално с тези общини, които имат пълна документална готовност. Този процес вече започна. За регион Стара Загора имаме 65 проекта за 11-те общини, като само в Стара Загора са отделени 50 млн. лева. Това само по себе си е един подход на децентрализация на общините – те си залагат проектите, изпълняват ги, има пълна яснота за какво отиват парите.

- Кои са най-важните въпроси, които разгледа Комисията по регионална политика в НС, на която сте член и Вие?

- Последният по-важен законопроект, който гледахме, е Законът за устройство на територията. Промените в ЗУТ целяха да урегулират незаконно построени инфраструктурни обекти, като пътища, жп линии, язовири, водопроводи и тези, които нямат строителни книжа.

Имаше идея да се направи списък на обектите от републиканската пътна мрежа. Отвори се много интересен дебат в комисия по този въпрос. Проектозаконът беше отложен, но в най-скоро време ще бъде преразгледан и входиран отначало. Други важни са този за устройство на Черноморското крайбрежие, който беше приет. Изслушвания на министър Цеков по важни актуални теми, като етапи на строителство на големите инфрструктурни обекти, ВиК проблеми и др.

- Много общини и сдружения в страната се обявиха против класацията в първия етап на саниране по ПВУ. Откриха ли се слабости в този процес и къде са те?

- Основният проблем е, че сградите нуждаещи се от саниране в България са много, а средствата са малко. Подадените проекти на първия етап бяха в размер на 3 млрд. лева, а сумата в наличност – малко над 1 млрд. лева. Ясно е, че трябва да се търсят други възможности за финансиране. Министър Асен Василев вече предложи една такава възможност – да се ползват средства от REPowerEU, те са в размер на 480 млн. евро за България. Парите могат да се пренасочат и за саниране.

Друг вариант за нашия регион е да използваме възможността за финансиране по Териториалните планове, но скоро очакваме повече конкретика.

- Кои са според Вас приоритетите за регион Стара Загора през следващите години?

- Трябва да имаме по-дълъг хоризонт към бъдещето, но и да крачим с по-смели крачки. Моят приоритет, като народен представител, е хората, работещи в енергийния сектор, да получат яснота за бъдещето си, да получат отговори и да бъдат решени проблемите им. Основният двигател за развитие в региона е индустрията, създаване и изграждане на нови предприятия. Голямо предизвикателство е привличането на инвеститори, но смятам, че това е правилната посока за растеж и развитие. Вярвам, че областта има голям потенциал, ще направим всичко възможно и ще успеем.

Коментари към новината

Още новини от Политика