- Икономика
- 09.12.2024 16:35
„Елфи Тех“ произведе за САЩ първата си инсталация за преработка на опасни отпадъци
Високотехнологичната компания от Стара Загора - „Елфи Тех“, е на финален етап в изграждането на първата си инсталация за безотпадно преработване на опасни медицински отпадъци, която ще бъде транспортирана и монтирана в САЩ. Инсталацията е произведена по поръчка на американската компания E-Ficient Solutions LLC и в средата на март ще бъде транспортирана от базата на „Елфи Тех“ в старозагорското село Подслон, където се намира в момента, в Щатите. Там съоръжението ще бъде внедрено към една от големите болници, за да разгражда и преработва всички видове опасни медицински отпадъци – биологичен материал, използвани спринцовки и други медицински изделия, ваксини, ковид тестове и всичко останало, което влиза в тази категория.
Инсталацията разгражда отпадъците до полезен продукт – горивото на бъдещето диметил етил, от който се получава метан. Най-ценното в разработката на „Елфи Тех“ е, че иновативната инсталация не отделя никакви вредни емисии в атмосферата така и покрива най-високите световни екостандарти.
Старозагорската компания има сключен 10-годишен договор да произведе такива инсталации с различен капацитет за всички големи болници в САЩ, които са над 170 на брой. Точното наименование на съоръжението е „Електропиролизна инсталация за утилизация на отпадъчни въглеводороди“. Инсталацията е изцяло разработена с технологии на „Елфи Тех“, защитени с четири различни патента.
Капацитетът на произведената първа инсталация е 900 килограма опасни отпадъци на час. „В САЩ тя ще работи без прекъсване – денонощно. На същия режим ще работят и следващите инсталации, които ще бъдат произведени за американската компания. Така САЩ постепенно ще реши един от най-големите си екологични проблеми – замърсяването с опасни медицински отпадъци, но те няма да спрат до тук и ще използват иновативните инсталации на „Елфи Тех“ за унищожаване и на други видове отпадъци“, каза за Divident.EU авторът на технологичната разработка, проф. Жеко Ганев, който е основател и собственик на българската компания.
Защо не в България?
Проф. Жеко Ганев на няколко пъти презентира възможностите на инсталацията пред някои от последните български правителства в опит да ги убеди, че ако държавата инвестира в изграждането им, те биха могли да решат проблема с емисиите на лигнитните топлоцентрали от комплекса „Марица Изток“.
„Същата тази инсталация, която виждате в момента в базата ни в с. Подслон, има капацитет да преработва 50 000 кубически метра на час въглеродни емисии след изгарянето на въглищата от „Мини Марица – изток“. Един блок в ТЕЦ – 2 отделя 25 000 кубически метра въглеродни емисии на час. С четири такива инсталации можехме да решим проблема, но никой в България не пожела това да се случи. Пожелаха инсталацията в САЩ и сега българска технология ще решава техните екологични проблеми“, посочи проф. Ганев.
Ученият допълни, че се е отказал да убеждава българските правителства в ефективността на неговата технология, тъй като вече е твърде ангажиран с реализацията на американския си проект.
При следващата визита на представителите на американската компания в България „Елфи Тех“ ще сключи договор за производството и на инсталации, които преработват стари автомобилни гуми в печатарско мастило и тонер за принтери, които също не отделят вредни емисии в атмосферата. С технологиите на "Елфи Тех" ще бъдат създадени и инсталации за разграждане на пластмасови отпадъци, както и на дървесина, от която крайният полезен продукт ще бъде амоняк и производство на торове за земеделието.
Коментари към новината
Още новини от Икономика
- Икономика
- 09.12.2024 13:54
AES България разработва проекти за преминаване на въглищната централа към друго гориво
- Икономика
- 09.12.2024 10:09
ТЕЦ AES Гълъбово с рекордно производство през ноември
- Икономика
- 07.12.2024 20:13
Предложения за почти 5 млрд. лв. постъпиха по процедурата за съхранение на енергия от ВЕИ
- Икономика
- 05.12.2024 12:01
INSAIT и ETH Цюрих създадоха нов стартъп за автономен изкуствен интелект
- Икономика
- 04.12.2024 13:26
ТЕЦ 2 заработи на всичките си 8 блока, връщат на работа 150 души в ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“
- Икономика
- 29.11.2024 15:54
"Техноинженеринг" пусна собствен фотоволтаичен парк, започва инвестиция в батерии
- Икономика
- 28.11.2024 17:29
Браво, български гении!