Новини от област Стара Загора и България

Подкаст с инж. Евгени Станчев: „Енергоремонт – Гълъбово“ уверено навлиза в стоителството на кранове (ВИДЕО)

10000 18/12/2023 19:32 Икономика Енергетика
Автор: Сашка ПАНАЙОТОВА Автор: Сашка ПАНАЙОТОВА

„Енергоремонт – Гълъбово“ АД постепенно разширява производството си за автомобилостроенето. Компанията, която на практика е най-голямото предприятие в страната за реконструкция, модернизация, рехабилитация и поддръжка на обекти от сферата на енергетиката, започна работа по този нов сегмент от своята дейност през есента на миналата година. Тогава „Енергоремонт – Гълъбово“ оборудва цех за производство на компоненти за мобилни кранове за Tadano - Demag - един от лидерите в света в производството на мобилни кранове.

Новият цех за производство на кранове

 

В новия цех в Гълъбово се изработва почти изцяло металната конструкция на автокрана - рамата, шасито със стабилизаторите и кулата, на която се монтира стрелата. Монтажът се прави в заводите на Tadano-Demag в Германия.

„Минахме през етапа на усвояване на производството, одобряване на прототипните изделия и работим вече по два модела мобилни кранове за Tadano-Demag, които са одобрени за редовно производство. То се движи по график. Усвояването на едно такова производство е трудна работа. Фокусът на дейността ни в момента е върху стабилизирането на процеса по производство, за да постигнем константно високо качество и да вдигаме производителността. Така ще увеличим обема на произвежданите изделия“, каза във видео подкаст за Divident.EU инж. Евгени Станчев, прокурист на „Енергоремонт – Гълъбово“.

Той допълни, че това е изключително специфично изделие, освен това японският концерн има много високи изисквания по отношение на качеството.

Производството на кранове само по себе си носи редица предизвикателства. За да е лек кранът, но с голяма товароподемност, той е изработен от изключително висок клас стомани, които трябва да постигнат лекота и здравина на конструкцията.

В момента „Енергоремонт – Гълъбово“ преговаря за усвояване на допълнителни модели от номенкратурата на Tadano-Demag.

Компанията-майка „Металик“ АД вече четвърта година усвоява и разширява номенкратурата си за Liebherr. Част от производството е насочено към изработка на части за  земекопните машини. По проекта работи както „Металик“, така и „Енергоремонт – Гълъбово“.

Проекти в чужбина  В областта на традиционния за „Енергоремонт – Гълъбово“ бранш в сферата на оборудване под налягане – производство на нагревни повърхности, компанията има два ключови проекта, които и дават възможност за  дългосрочно  сътрудничество с водещи инженерингови компании: датско-американската компания в сферата на енергетиката Babcock Wilcox, както и финландската инженерингова компания, лидер в света в сферата на производство на хартия и целулоза – Valmet.

„В цикъла на производство на целулоза се използват котли, които се правят при нас. Те имат водеща роля в процеса на производство на целулоза“,  обяснява инж. Евгени Станчев. Той допълва, че процесът на привличането и доказването на „Енергоремонт – Гълъбово“ пред Valmet продължава 3-4 години, но днес българската компания е сигурен и надежден партньор за световния лидер.

Проекти в комплекса „Марица Изток“ През 2023 г. натоварването по отношение на ремонтно-монтажната дейност на „Енергоремонт – Гълъбово“ на територията на комплекса „Марица изток“ е голямо. В това направление компанията отбелязва най-високия си резултат от 2019 г. насам.

„Въпреки постигнатите резултати, нямаме основание да се радваме на този успех. Никой не знае какво се случва в българската енергетика. Не знаем какво ще бъде догодина, нямаме сигурност. По тази причина в работата си слагаме фокус върху външни проекти, защото именно те ще ни дадат тази сигурност и обезпеченост, от която се нуждае всяко едно голямо предприятия, за да се развива“, казва в подкаста инж. Евгени Станчев.

Проекти по ПВУ „Металик“ АД и „Енергоремонт – Гълъбово“ са подали амбициозен проект по ПВУ, чието одобрение би дало възможност в Гълъбово да се изгради нов завод с пълен технологичен цикъл за производство на едрогабаритни корпусни части за ветрогенератори, водноелектрически централи и тежко машиностроене. 

„Тези предложения касаят до голяма степен бъдещето на „Енергоремонт - Гълъбово“, защото тук имаме голяма производствена база, част от която може да се преустрои в усвояването на технологии, допустими по ПВУ. Можем да произвеждаме компонентни за ВЕИ. Сега огромна част от производството на соларни панели става извън ЕС. С новото производство бихме натоварили  плътно производствените си мощности. Така ще запазим работните места на хората си и ще дадем хляб на нови“, казва инж. Станчев.

Договори и за следващата година Днес в „Енергоремонт – Гълъбово“ работят 860 души. Предприятието има яснота за работата си през първата половина на  2024 година.  От януари компанията започва мащабен договор с „Топлофикация София“ за ремонт на котли.

„В няколко централи - София изток, ТЕЦ „Люлин“, в „Хаджи Димитър“, имаме работа поне до месец май“, казва инж. Станчев. Това обаче не дава сигурност на предприятието, защото компании с подобни мащаби трябва да имат ясен хоризонт за работа и развитие с няколко години напред. В същото време „Енергоремонт – Гълъбово“ все още няма яснота относно ремонтните програми на централите от комплекса „Марица изток“ през следващата 2024 година.

Коментари към новината

Още новини от Икономика