- Икономика
- 09.12.2024 16:35
Дадоха старт на проекта за разширението на газохранилището в Чирен
С кратка церемония беше дадено началото на същинските строителни дейности по проекта за разширение на подземното газово хранилище в Чирен – надземна част. Участие взеха редица официални лица и гости, сред които министърът на енергетиката Румен Радев, зам.-посланикът на САЩ в България г-жа Андриа Брулет-Родригез, изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ ЕАД Владимир Малинов, депутати и представители на местната власт.
„Проектът е наистина от ключово значение за страната. Той преследва три основни цели“, заяви в изказването си министър Радев. „Едната е удвояване на капацитета на физическия обем, който ние успяваме да нагнетим – от порядъка на 1 млрд. куб метра природен газ. Но освен този общ обем на съхранение другият съществен параметър е какъв дневен обем имаме на скорост на нагнетяване и добив. Това е от съществено значение не само за страната. Удвояването на тази скорост, от типа на 8 до 10 млн. куб метра на денонощие, това вече е съществен параметър.
Проектът има и още една, трета цел – той заменя стари технологии, обхваща целия обем на съществуващото подземно газохранилище, като развива допълнителни системи за безопасност, за сигурност, за управление. Цялостно ще бъдат обновени и контролно-измервателните прибори и апаратура.
Като завършен проект факторът България в региона няма да е само в посока дистрибуция, а и в направление съхранение. В този контекст той е много важен по още една причина. Това е един от няколкото, немного на брой проекти, припознати като общоевропейски важни, значими проекти, което е причината да имаме едно внушително съфинансиране от 78 млн. евро. То е в обем около една четвърт от общата сума, но много по-съществен е не относителният му дял, а припознаването на проекта като значим, като общоевропейски“, допълни министърът на енергетиката.
Министър Радев пожела успех на изпълнителите, на надзорниците и не на последно място на инвеститора, като подчерта, че трябва да се отдаде дължимото на многото на брой разработчици, проектанти и т.н., свършили огромно количество работа, преди да се стигне до старта на същинските строителни дейности.
Още новини от Икономика
- Икономика
- 09.12.2024 13:54
AES България разработва проекти за преминаване на въглищната централа към друго гориво
- Икономика
- 09.12.2024 10:09
ТЕЦ AES Гълъбово с рекордно производство през ноември
- Икономика
- 07.12.2024 20:13
Предложения за почти 5 млрд. лв. постъпиха по процедурата за съхранение на енергия от ВЕИ
- Икономика
- 05.12.2024 12:01
INSAIT и ETH Цюрих създадоха нов стартъп за автономен изкуствен интелект
- Икономика
- 04.12.2024 13:26
ТЕЦ 2 заработи на всичките си 8 блока, връщат на работа 150 души в ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“
- Икономика
- 29.11.2024 15:54
"Техноинженеринг" пусна собствен фотоволтаичен парк, започва инвестиция в батерии
- Икономика
- 28.11.2024 17:29
Коментари към новината