Новини от област Стара Загора и България

Внимание! Продават се лични предпазни средства с невалидни сертификати

2000 11/05/2020 12:30 Икономика Бизнес
Внимание! Продават се лични предпазни средства с невалидни сертификати
Автор: Стоян СТРАТИЕВ Автор: Стоян СТРАТИЕВ

ЦИЕС-Стара Загора ще консултира безплатно болниците от Стара Загора за валидността на сертификатите на дарените или закупени лични предпазни средства

В търговската мрежа на страната се предлагат предпазни маски и други лични защитни средства с фалшифицирани или невалидни сертификати за съответствие с Регламент (ЕС) 2016/425 “Лични предпазни средства“ и съответния хармонизиран продуктов стандарт. В „Център за изпитване и европейска сертификация“ (ЦИЕС), Стара Загора са се натъкнали на поне 15 сертификата без никаква тежест, върху някои от които дори неправомерно е поставен знака за съответствие и безопасност „CE“.

„Вече имам цяла колекция с подобни „протоколи от изпитване и сертификати“ за лични предпазни средства, които съм изисквала с покупката им от търговските обекти“, посочва управителя на ЦИЕС - Стара Загора, инж. Благовеста Шинева.

Фалшифицираният сертификатПреди няколко дни в ЦИЕС получили запитване от дистрибутор от Великобритания за легитимността на сертификат за хирургични маски. Дистрибуторът получил въпросния сертификат при поръчка на 34 000 маски, които трябвало да внесе от Швеция във Великобритания. „Установихме, че върху нашия оригинален сертификат, който някой е свалил от сайта на чуждестранна строителна компания, са заменени думите „битумна емулсия“ с „хирургични медицински маски“. Фалшификаторите подправили и датата на валидност, като вписали валидност до 26 февруари 2021 година. Подправеният сертификат обаче е за сертифициране на строителен продукт, а не на медицинско изделие.

Бланките на сертификатите на ЦИЕС – Стара Загора се отпечатват в печатницата на БНБ и притежават няколко защитени елемента. Всеки от тях е снабден с релефно изображение, индивидуален шестцифрен номер, с QR-код и други видове конфиденциaлна защита. Всеки издаден от ЦИЕС сертификат за съответен регламент или директива се обявява и публикува в регистър на нотифициращите органи за България (ДАМТН и МРРБ). Чрез тях лесно може да бъде проверено дали един сертификат е истински или подправен.

ЦИЕС - Стара Загора засега е нотифициран орган (признат и обявен пред Европейската Комисия) за сертификация на строителни продукти, машини, съоръжения за ниско напрежение, емисии на шум и електромагнитна съвместимост, но не и на медицински изделия или лични предпазни средства. До някалко месеца, след като премине през сложна процедура, ЦИЕС-Стара Загора очаква да стане официално нотифициран орган за сертификация на лични предпазни средства, съгласно европейския Регламент (ЕС) 2016/425. „Вчера депозирахме документите в Държавната агенция по метрологичен и технически надзор, която е нотифициращият орган за България по този регламент. Работихме усилено по подготовката си за тази нотификация в продължение на повече от 2 месеца, още преди да бъде обявено извънредното положение в страната“, обясни инж. Шинева.

Причината ЦИЕС да се насочи към този сегмент е, че до момента в България няма нотифициран орган за сертификация на лични предпазни средства и това много затруднява както производителите, така и другите икономически оператори. „Много често получаваме запитвания за консултация дали един или друг сертификат, който им е предоставен, отговоря на европейските регламенти и директиви“, казва Благовеста Шинева. Тя отправя апел към болници и здравни заведения да търсят мнението на компетентните органи преди да закупят предпазни средства за нуждите на медиците си или да използват дарените, защото фалшивите сертификати може да се окажат една от причините за повишения брой на заразени с COVOD-19 лекари и медицински персонал не само у нас, но и по света.

„Готови сме в следващите 2 месеца да даваме напълно безплатно такава консултация на болниците в Стара Загора за истинността на сертификатите за личните предпазни средства, които им се даряват или които те закупуват от дистрибутори“, посочи инж. Шинева.

Дори медицинските маски с най-нисък клас на защита от тип 1, които са предназначени най-вече за еднократна употреба от пациенти, трябва да отговарят на определени изисквания на европейската директива „Медицински изделия“. А когато става дума за лични предпазни средства – ПОЛУМАСКИ, ЗАЩИТНИ ОЧИЛА, ЗАЩИТНИ ЕКРАНИ, познати като ШЛЕМОВЕ, ЗАЩИТНО ОБЛЕКЛО, ЗАЩИТНИ РЪКАВИЦИ, които се ползват от лекари и медицински персонал, или други служители на „първа линия“ в борбата с COVID-19, тези изисквания са още по-строги и попадат под контрола на въпросния Регламент (ЕС) 2016/425. Той изисква строг контрол и на производството на изделията. В процеса по оценяване на съответствието задължително участва нотифициран орган като трета независима страна. Той следи спазват ли се изискванията и при производството и през определени интервали от време извършва изпитвания на готовата продукция. Задължително се прилагат няколко комбинации от задължителни процедури за оценяване на съответствието, особено когато се оценява изделие от най-висок клас на защита, каквито са хирургичните медицински предпазни средства, използвани от медиците, работещи на първа линия, медицинските сестри и останалия персонал.

Изискванията за покриване на европейския Регламент (ЕС) 2016/425 са доста сложни и изискват висока експертност, каквато ние притежаваме на база дългогодишния си опит, казва инж. Шинева. Партньори на ЦИЕС, Стара Загора са редица чуждестранни акредитирани лаборатории, които извършват изпитвания на всички съществени характеристики на изделията.

Вижте още: Хванаха фалшифициран сертификат за хирургични маски уж издаден от ЦИЕС - Ст. Загора

Коментари към новината

Още новини от Икономика