Новини от област Стара Загора и България

Награждават 74 ямболски деца за рисунки, посветени на будителя Ради Колесов

1158 21/11/2022 12:44 Култура Изложби
Награждават 74 ямболски деца за рисунки, посветени на будителя Ради Колесов
Divident.€U Divident.€U

На 26 ноември, събота, когато се навършват 185 години от рождението на ямболския будител, учител, поет, борец за независима църква, радетел за новобългарска просвета, деец на националната революция Ради Иванов Колесов, Община Ямбол и неговите родственици организират празнично честване в зала „Съвременност“ на Културно-информационен център „Безистен“.

Събитието ще започне в 10:00 часа и ще се проведе в две части. В началото ще бъде излъчен кратък филм за ямболския будител, а след това ще се състои церемонията по награждаване на отличените в конкурса за млади художници, посветен на 185 години от рождението на Колесов и 160 години от неговата кончина. Седемдесет и четири ямболски деца се включиха и всички те ще получат награди – книга и грамота.

Комисия в състав: Петър Тепсизов – художник, председател на Представителството на СБХ - Ямбол; Павлина Сърбова – художник, експерт в КИЦ „Безистен“ - Ямбол; Златка Урумова – младши експерт в дирекция „Култура, спорт, младежки дейности, туризъм и връзки с обществеността“ в Община Ямбол, извърши оценка на представените творби в конкурса за млади художници.

В трета възрастова група ( IX - XII клас) журито определи две трети награди поради равностойността на предоставените творби, както и една специална поощрителна награда за оригиналност при техническото интерпретиране на темата.

Първа награда при най-малките (I – IV клас) заслужи четвъртокласничката Виктория Георгиева от НУ „Проф. П. Нойков“. Втора и трета получиха две момичета от четвърти клас – Мерием Мустафова и Мария Жорова от Клуб „Сръчни ръце“ в Обу „Д-р Петър Берон“.

Във втора възрастова група ( V - VIII клас) комисията присъди първа награда – на петокласничката Мария Попова от ПМГ „Атанас Радев“. Нейни подгласнички останаха осмокласничката Нася Селиванова от ГСАГД „Кольо Фичето“ и петокласничката Стела Ковачева от ОУ „Любен Каравелов“.

При най-големите ученици ( IX - XII клас) първа награда заслужи Ванеса Йорданова, която е 12 клас в НХГ „Димитър Добрович“. Друг дванадесетокласник – Христо Георгиев, ученик в ПГЛПЕХТ, беше отличен от журито на второ място, трета награда получиха две момичета от Школа „Седмоцвет“ при ОДК – Ямбол – десетокласничката Анелия Александрова и дванадесетокласничката Деница Стойчева.

В първа възрастова група ( I - IV клас) книга и грамота за участие в конкурса ще получат:

Полина Йорданова Динева, ОУ „Любен Каравелов“ – 3 кл.;
Светослав Стойчев, Школа „Седмоцвет“ – ОДК Ямбол – 2 кл.;
Нина Стефанова, ОУ „Д-р Петър Берон“ – 4 кл.;
Венко Иванов, ОУ „Д-р Петър Берон“ – 4 кл.;
Дея Стоянова Колева, НУ „Проф. П. Нойков“ – 4 кл.;
Мишел Желева, НУ „Проф. П. Нойков“ – 4 кл.;
Стела Димитрова Желева, ОУ „Николай Петрини“ – 3 кл.

Във втора възрастова група ( V - VIII клас) книга и грамота ще бъдат връчени на:

Михаил Ангелов Томов, ПМГ „Атанас Радев“ – 6 кл.;
Александра Николаева Начева, ПМГ „Атанас Радев“ – 6 кл.;
Александра Петрова Христова, ПМГ „Атанас Радев“ – 6 кл.;
Ема Майслингер, ПМГ „Атанас Радев“ – 6 кл.;
Цветелина Георгиева Николова, ПМГ „Атанас Радев“ – 6 кл.;
Ивон Георгиева Славова, ПМГ „Атанас Радев“ – 7 кл.;
Виктор Михалев, ПМГ „Атанас Радев“ – 7 кл.;
Златимира Иванова Кръстева, ПМГ „Атанас Радев“ – 7 кл.;
Моника Антонио Радичева, ПМГ „Атанас Радев“ – 7 кл.;
Полина Павлова Марева, ПМГ „Атанас Радев“ – 5 кл.;
Валерия Иванова Иванова, ПМГ „Атанас Радев“ – 6 кл.;
Мария-Виктория Тихомирова Миланова, ПМГ „Атанас Радев“ – 6 кл.;
Гергана Иванова Кискинова, ПМГ „Атанас Радев“ – 5 кл.;
Даниел Даниелов Марев, ПМГ „Атанас Радев“ – 5 кл. ;
Силвия Стефанова Каменова, ПМГ „Атанас Радев“ – 5 кл. ;
Мартин Светославов Янев, ПМГ „Атанас Радев“ – 5 кл. ;
Ема Кайали, ПМГ „Атанас Радев“ – 5 кл. ;
Николай Георгиев Георгиев, ПМГ „Атанас Радев“ – 6 кл. ;
Емил Веселинов Христов, ПМГ „Атанас Радев“ – 7 кл. ;
Лора Даниелова Димитрова, ОУ „Любен Каравелов“ – 6 кл. ;
Никола Севдалинов Гълъбов, ОУ „Любен Каравелов“ – 5 кл. ;
Янислав Иванов Костов, ОУ „Любен Каравелов“ – 5 кл. ;
Сияна Иванова Кискинова, ОУ „Любен Каравелов“ – 6 кл. ;
Никол Иванова Господинова, ОУ „Любен Каравелов“ – 6 кл. ;
Моника Тодорова Мутафова, ОУ „Любен Каравелов“ – 6 кл. ;
Жасмин Димитрова Стоянова, ОУ „Любен Каравелов“ – 6 кл. ;
Николета Георгиева Георгиева, ОУ „Любен Каравелов“ – 5 кл. ;
Даная Веселинова Иванова, ОУ „Любен Каравелов“ – 6 кл.;
Звездомир Каменов Великов, ОУ „Любен Каравелов“ – 5 кл. ;
Иванина Георгиева Желева, ОУ „Любен Каравелов“ – 5 кл. ;
Антония Димитрова Митрева, ОУ „Любен Каравелов“ – 5 кл. ;
Сияна Георгиева Пингелова, ОУ „Любен Каравелов“ – 5 кл. ;
Мария Михова, ОУ „Любен Каравелов“ – 6 кл. ;
София Валентинова Димитрова, ГСАГД „Кольо Фичето“ – 8 кл. ;
Магдалена Бинева Бинева, ОУ „Христо Смирненски“ – 6 кл. ;
Емилия Аврамова Станчева, ОУ „Христо Смирненски“ – 6 кл. ;
Антонио Тодоров Тодоров, ОУ „Христо Смирненски“ – 6 кл. ;
Джан Джелил Мустафова, ПГ по ПСТТ „Н. Й. Вапцаров“ – 8 кл. ;
Ния Желева, Школа „Седмоцвет“ – ОДК Ямбол – 5 кл.

Книга и грамота в трета възрастова група ( IX - XII клас) ще получат:

Мирослав Алексиев Митев, ПГПСТТ „Н. Й. Вапцаров“ – 10 кл. ;
Митко Георгиев Маринов, ПГПСТТ „Н. Й. Вапцаров“ – 9 кл. ;
Танер Неджиб Мустафа, ПГПСТТ „Н. Й. Вапцаров“ – 10 кл. ;
Богомил Андонов Иванов, ПГ по ПСТТ „Н. Й. Вапцаров“ – 10 кл. ;
Християна Евгениева Балева, ПГТ „Алеко Константинов“ – 10 кл. ;
Дебора Петкова Атанасова, ПГТ „Алеко Константинов“ – 10 кл. ;
Мая Станимирова Стойкова, ГСАГД „Кольо Фичето“ – 9 кл. ;
Станислава Валентинова Топалова, ГСАГД „Кольо Фичето“ – 11 кл. ;
Ванеса Костадинова Марева, ПГ „Васил Левски“ – 9 кл. ;
Елеян Колев, ПГ „Васил Левски“ – 12 кл. ;
Екатерина Грозданова Георгиева, ГСАГД „Кольо Фичето“ – 9 кл. ;
Мариана Живкова Желева, ГСАГД „Кольо Фичето“ – 11 кл. ;
Поли Христова Христова, Школа „Седмоцвет“ – ОДК Ямбол – 10 кл. ;
Дария Димитрова, Школа „Седмоцвет“ – ОДК Ямбол – 11 кл. ;
Даниела Деянова Стоянова, ПГИ „Г. С. Раковски“ – 12 кл. ;
Паулина Атанасова Миткова, ПМГ „Атанас Радев“ – 10 кл. ;
Денислава Друмева, ПМГ „Атанас Радев“ – 9 кл.

Художниците ще бъдат наградени от кмета на община Ямбол Валентин Ревански и председателя на Общински съвет- Ямбол Антон Шиков, който е родственик на Ради Колесов.

Във втората част на празника ще бъдат включени стихове и песни, подготвени от роднините на будителя.

След празничното честване те ще се отправят към барелефа на Ради Колесов, където ще поднесат венци и цветя.

Коментари към новината

Още новини от Култура