Новини от област Стара Загора и България

Нови роторни багери за близо 26 млн. евро заработиха в "Мини Марица-изток"

Нови роторни багери за близо 26 млн. евро заработиха в Мини Марица-изток
Алекс СОТИРОВА Алекс СОТИРОВА

Два чисто нови роторни багера с тегло около 400 тона всеки влязоха в експлоатация днес в рудниците на Мини „Марица-изток“. Багерите KWK 2000 и KWK 400 L са създадени от полски и български конструктори на обща стойност 25 848 663 евро, като половината от парите са от собствено финансиране от мините, а другите 50% са безвъзмездна помощ от Европейската банка за възстановяване и развитие, отпусната чрез Международен фонд „Козлодуй”. Първият тежи близо 900 тона и ще замести цели 3 от старите багери, а вторият е с тегло 476 тона и потегли на самоход към първата си месторабота.

За пускането на тежките машини в експлоатация на място в рудник „Трояново-север“ бяха енергийният министър Теменужка Петкова, управителят на фирмата изпълнител по проекта – полско-българския консорциум „Фамур и Българска енергетика“ - Николай Райчев, изпълнителният директор на БЕХ Жаклен Коен, ръководителят на Международен фонд „Козлодуй“ и зам.-директор на ЕБВР Валентин Шайдер.

За първи път в историята на „Мини Марица-изток“ се извършва едновременно пускане на 2 нови багера. Въпреки внушителните си размери, новите багери са значително по-ниско енергоемки от своите предшественици. Прогнозите на конструкторите им са, че ще могат да работят поне 50 години.

Плановете на „Мини Марица-изток“ са да приключат 2019 година на печалба, въпреки че в от началото на годината дружеството влачи загуби заради по-малко изкопани въглища с 500 000 тона в сравнение с миналата година. Ще бъде изпълнена и инвестиционната програма от 85 милиона лева.

„Хубавото е, че нямаме дългове към банки и забавени плащания към изпълнители. ТЕЦ-2 спазват предварително съгласуван план за издължаване на забавените си плащания“, каза изпълнителният директор на мините Андон Андонов.

До края на 2019 година в Европейската комисия ще бъде внесен официално интегрирания план „Климат-енергетика“, в който българското правителство ясно заявява, че ще продължи да разчита на производството на електроенергия от въглищните си централи и през следващите години, каза министър Теменужка Петкова. „Това е теза, която е пряко свързана с конкурентноспособността на българската икономика и с енергийната и национална сигурност на страната“, подчерта тя след пуска на багерите. В министерството усилено се разработва механизъм за осигураване на капацитет от Европейската комисия за всяка държава, която разчита на производството на ел.енергия от въглища. В ход са и преговорите с ЕК за капитализиране на натрупаните задължения на държавната ТЕЦ „Марица-Изток-2“.

Коментари към новината

Още новини от Икономика