Новини от област Стара Загора и България

Рекорд на Маратон Стара Загора 2021 влиза в Топ 15 за Европа

2086 11/04/2021 14:16 Спорт Стара Загора
Divident.€U Divident.€U

В Стара Загора днес бе даден старта на веригата маратони обединени под мотото „Бягането като начин на живот“. За шеста поредна година Маратон Стара Загора привлече елитни състезатели и много любители на бягането. Близо 700 бегачи от 17 страни се включиха в надпреварата. Участниците избираха между три дистанции - класическата от 42.195 км, полумаратон 21 км и 10.5 км. Организатори са Община Стара Загора, Министерство на младежта и спорта, Български олимпийски комитет, Асоциация "Спорт в свободното време", Спортен клуб лека атлетика Берое, Спортен клуб Ракета и БФЛА.

Най-малката участничка в тазгодишното издание на Маратон Стара Загора беше 8-годишната Сарла- Елиса от Испания, която се включи в надпреварата като пробяга разстоянието от 10.5 км. Тя беше заедно с 11- годишния си брат Габриел и майка си. Най-възрастният участник беше в същата дистанция- 70-годишния Васил Николов. Семейство от Украйна- Наталия Семенович и Богдан Семенович , които тази година се състезаваха на полумаратонската дистанция. Сред участниците личат още имената на класиралите се на първо и второ място при жените през 2020г. на маратонската дистанция Кристина Бохомяхокова от Украйна. В надпреварата се включиха и елитни атлети от Кения, Мароко, Руанда и Бурунди, Уганда, Македония, Албания, Естония, Украйна, САЩ, Испания, Молдова, Гърция, Кипър, Афганистан и Унгария. На различните дистанции стартираха и голяма част от елитните български атлети като Християн Стоянов, Иван Попов, Йоло Николов, Алекс Василев, Стоян Владков, Шабан Мустафа, Сава Тодоров, Маринела Нинева, Девора Аврамова, Лиляна Георгиева и др.

Точно в 9,00 часа на площада пред Община Стара Загора бе даден старта на класическата дистанция и полумаратона, а десет минути след това стартираха състезателите на 10.5 км. Стартът в класическата дистанция бе даден от Красимира Чахова – зам.-кмет на Стара Загора и Анатоли Илиев – председател на Асоциация „Спорт в свободното време“. Двамата поздравиха участниците, пожелаха им успех и подчертаха всеобщата амбиция Маратон Стара Загора да се разраства и надгражда всяка изминала година. За това говорят все по-добрите резултати, все по-големият интерес и все повечето участници.

Трасето премина по бул. „Цар Симеон Велики“ на изток, след бул.”Патриарх Евтимий” участниците продължиха по северното пътно платно на бул. „Цар Симеон Велики“, по надлез „Наталия“ и по северното пътно платно на бул. „Никола Петков“. Маршрута продължи до магазин „Метро“, като се използва северното пътно платно на път ІІ-66.

Убедителна победа при жените постигна в класическата дистанция на маратона- 42 км. постигна кенийката Наом Джебет, която пробяга трасето за 2.32.06. Резултатът е сред Топ 15 на европейска земя тази година. Постижението поставя Старозагорския маратон сред петте най-бързи състезания при жените този сезон на континента. Втора се класира българката Христина Козарева с време 2.46.33, а бронзът отиде при Кристина Бохомяхокова от Украйна (2.48.06).

Победата в същата дисциплина при мъжете завоюва Жан Симукека от Руанда, който постигна резултат 2.20.47 часа. Втори се нареди кениецът Джеймс Бармасай (2.24.04), а трети остана сънародникът му Джош Кипруто (2.25.39)

В полумаратона при мъжете най-бърз беше Богдан Семеонович от Украйна (1.05.47), следван от българина Исмаил Сенанджи (1.06.36) и Синаги Рубаята (1.06.40) от Руанда . Първо място в полумаратона при жените спечели Франсин Нийомукунзи (1.13.10) от Бурунди, следвана от Аделин Мусабеъеъзу (1.14.14). Бронзът завоюва Валентина Вертска (1.16.01) от Украйна.

В дистанцията 10.5 км при мъжете победата грабна миналогодишният победител- българинът Християн Стоянов с резултат 32.38 минути, четиридесет и седем секунди след него финишира Стоян Владков(33.25), трети се нареди Сава Тодоров(33.43). При жените победата също беше на българката и миналогодишна победителка - Лиляна Георгиева, която пробяга разстоянието за 39.45 минути, следвана от Михаела Ботнари от Молдова , която беше минута и седемнадесет секунди по-бавна (41.02), третото място беше за Силвия Георгиева (41.39).

По време на Маратон Стара Загора бяха излъчени и медалистите в Националния шампионат по полумаратон. Първо място грабна Маринела Нинева, която пробяга 21- километра за 1.17.50, след нея се нареди състезателката на Берое-Стара Загора –Девора Аврамова (1.20.50), следвана от Таня Димитрова с време 1.24.02. Златото при мъжете беше завоювано от Исмаил Сенанджи, който реализира личен рекорд с време 1.06.36, четиридесет и осем секунди по-късно финишира Йоло Николов, а трети се класира Мирослав Спасов (1.09.24).

Всички участници завършили една от трите дистанции получиха медали, а призьорите в отделните дисциплини и парични награди. Наградени бяха и ветераните- 45+, в отделните дисциплини.

Текст: Павлина Дудева, снимки: Жейна Желева