Новини от област Стара Загора и България

Многоликият, но обичан Осми март

1204 08/03/2021 08:31 Общество България
Многоликият, но обичан Осми март
Divident.€U Divident.€U

Осми март – очакван, обичан, но и отричан празник. Отношението към него се люшка от едната до другата крайност. В крайна сметка, коя жена не обича цвете, топла дума и прегръдка? Няма такава…. Тази година Google белязва празника с вдъхновяващо видео за успешните в професията  си жени.
Започнал само като политическо събитие за социалистите, празникът постепенно става част от културата на много страни. В някои от тях денят губи политическата си окраска и става просто повод за мъжете да изразят своята симпатия и внимание към жените около тях – нещо като комбинация от западните празници Ден на майката и Свети Валентин, отбелязва Уикипедия.
Ето и малко история за възникването на празника. Първият Ден на жената е отбелязан на 23 февруари 1909 г. в САЩ по инициатива на Американската социалистическа партия.
Календарната дата се свързва с първата масова проява на жени работнички, състояла се на 8 март 1857 г. в Ню Йорк.

Жените от шивашки и текстилни предприятия излизат на протест против лошите условия на труд и ниските заплати. Работничките са атакувани и разпръснати от полицията.
Две години по-късно, на същия месец, тези жени създават своя първи работнически синдикат.

В следващите години следват други протести, най-известният от които е през 1908 г., когато жените организират шествие през Ню Йорк с искания за по-кратък работен ден, по-добро заплащане и право на гласуване. На 27 август 1910 г. в Копенхаген се провежда първата международна конференция на жените, организирана от социалистическия интернационал.
По предложение на германската социалистка Клара Цеткин се приема всяка година в една от първите недели на пролетта да се празнува деня на работничките и на международната им солидарност. Целта е да се мобилизират жените за борба за равноправие с мъжете във всички сфери на живота.

В България 8 март първоначално се отбелязва с беседи в тесен кръг на социалисти през 1911 г., а през 1915 г. е първото публично честване.
Като ежегоден празник Осми март започва да се празнува след 9 септември 1944 г.
Отначало по предприятия, заводи, учреждения се правят събрания, на които се отчита приносът на жените в производството, културата, науката и обществения живот. След 1960 г. честването взема особено широки размери и става любим празник на жените от всички възрасти.

През 1977 г. Общото събрание на ООН приема 8 март да бъде признат за Международен ден за правата на жените и за мир.
Осми март e с традиции в България. Той е официален празник в Афганистан, Ангола, Армения, Азербайджан, Беларус, Буркина Фасо, Камбоджа, Китай , Куба, Грузия, Казахстан, Киргизстан, Македония , Мадагаскар, Молдова, Монголия, Непал, Русия, Таджикистан, Уганда, Украйна, Замбия и други държави.

Честит празник, дами!

Коментари към новината

Още новини от Общество