Новини от област Стара Загора и България

Инж. Благовеста Шинева: ЦИЕС може да стане нотифициран орган на лични предпазни средства в началото на 2021 г.

2214 14/11/2020 10:38 Икономика Бизнес
Инж. Благовеста Шинева: ЦИЕС може да стане нотифициран орган на лични предпазни средства в началото на 2021 г.
Автор: Сашка ПАНАЙОТОВА Автор: Сашка ПАНАЙОТОВА

Центърът за изпитване и европейска сертификация – Стара Загора (ЦИЕС) е допуснат до последния етап в процеса по нотификация за сертифициране на лични предпазни средства в България и пред Европейската комисия.

Ако премине и през него, старозагорската фирма ще издава сертификати на производителите на лични предпазни средства у нас и в чужбина. Така тя ще стане първият нотифициран орган за лични предпази средства в България, тъй като такъв засега у нас липсва такъв.

 За промените и новите предизвикателства пред старозагорската компания разговаряме с управителя  на ЦИЕС - инж. Благовеста Шинева.

- Госпожо Шинева, на какъв етап е процеса на нотифициране на ЦИЕС за изпитване и сертификация на лични предпазни средства?
- В процедура на проверки сме от  7-8 месеца. Вече сме на последната фаза на този процес. До момента сме минали през три етапа на проверка. Предстоят ни изпитни интервюта с експертите и състава на отдела  за лични предпазни средства  в България. На проверка подлежат и лабораториите, които ще бъдат подизпълнители в нашата дейност. Едната лаборатория, с която ще работим, е на територията на България, другата е в Чехия.

В България засега нямаме лаборатория, която да покрие изцяло задължителните характеристики за безопасност на защитното оборудване. Както знаете, процесът на нотифициране във връзка с личните предпазни средства е доста продължителен и е свързан с покриване на редица изисквания. След като преминем през тази последна проверка, българският нотифициращ орган ще подаде нашите документи към всички държави, членки на Европейския съюз. В рамките на 2 месеца те ще могат да ни задават въпроси и да проверят нашата компетентност. Надяваме се, ако всичко мине нормално, да се поздравим с нотификацията през януари или февруари догодина.

- Ще се промени ли организацията на работа на фирмата Ви ако станете нотифициран орган за лични предпазни средства?
- Ще разширим значително портфолиото си. Ние сме нотифициран орган пред Европейската комисия за строителни продукти, машини, както и за още две хоризонтални директиви – електромагнитна съвместимост и шум на машини. В сектор машини ще бъдат и личните предпазни средства. Предстои да сертифицираме не само производители на маски и шлемове, свързани с ковид кризата, но и производителите на лични предпазни средства за нуждите на пожарникари, заварчиции други. В новото направление работят  трима наши химик–инженери, трима оценители  и одитори.

Наела съм и още 15 технически експерти, които имат опит в проектиране и производство на лични предпазни средства. Както знаете, ЦИЕС – Стара Загора има сериозен опит - от 18 години сме нотифициран орган в сектор строителство, машини и електрически съоръжения. При нас работят 52-ма специалисти. Инвестирахме средства в обучението на тези 8 души, които ще работят за новото направление. Ако бъдем одобрени за нотифициран орган на лични предпазни средства, през следващите години ще инвестираме и в оборудване за изпитване.  

- През какви процедури за сертифициране трябва да мине един производител на предпазни маски, например?
- Процедурата за полумаските минава първо през изследване на типа. За целта фирмата –производител трябва да има договор с нотифициран орган. Производителят трябва да си разработи техническа документация, съгласно изискванията на хармонизираните стандарти. Нотифицираният орган подава заявка към лабораторията, която започва да прави изпитвания по всички характеристики, които са за обща и специфична безопасност. След това нотифицираният орган прави оценка на базата на документацията и издава сертификат за изследване на типа. До 1 година от издадения сертификат за изследване на типа след това производителят трябва да сключи договор за втора процедура, т.нар. проверка на производството.

Вземат се проби, следи се производството. Тоест, за да може една фирма – производител на маски, класифицирани като лично предпазно средство, да вземе сертификат, минава около година в зависимост от това доколко фирмата е изпълнила изискванията на Регламента.

- Има ли в България фирми, които вече са сертифицирани за производство на маски?
- В България доста фирми се опитват да произвеждат маски. Към нас са отправили запитвания над 30-40 такива фирми, предимно от Южна България. Доколкото зная, до момента има само една българска фирма – филиал на английска, която произвежда сертифицирани маски – лични предпазни средства.

Коментари към новината

Още новини от Икономика