Новини от област Стара Загора и България

Атанас Радев: Догодина представяме новия български парфюм "Дамасцена"

13777 20/06/2019 15:00 Туризъм Винен туризъм
Атанас Радев: Догодина представяме новия български парфюм Дамасцена

Атанас Радев, управител на "Дамасцена" ЕООД:

- Господин Радев, казахте че работите върху нов български парфюм. Ще успеете ли да го наложите на световните пазари?
-  От 10 години нашата фирма – „Дамасцена“, се занимава с козметика. Производството на козметичните ни продукти става в добре оборудван цех, в който сме инвестирали около 1 млн. лева. Произвежданите от нас кремове за лице се приемат много добре от българските клиенти. През последната година действително започнахме разработката на парфюм в две вариации, като за целта разчитаме и на помощта на известен в света парфюмерист, който да ни помогне в създаването на композицията.  Парфюмът ще се казва „Дамасцена“. Доста сме напреднали в работата си по този проект. Изисква се обаче технологично време за зреенето на парфюма. Искам да подчертая, че големите козметични компании вкарват розовото масло в скъпите аромати не толкова, защото мирише  добре, а защото розовото масло прави така, че ароматът да остане траен. Затова скъпият парфюм, който съдържа българско розово масло ухае цял ден, а ментето – 10 минути. Засега няма български розопроизводители, утвърдили български парфюм. Ние се опитваме да го направим, но това не е лесен процес. За съжаление нямаме традиции в парфюмопроизводството, но това не ни пречи да опитаме да ги създадем.
- Каква е историята на Етнографски комплекс „Дамасцена“?
- Фирма „Дамасцена“ е създадена през 1991 г., като първата частна дестилерия в България. Собственикът, Стоян Стоянов, е първият частник, който се отделя от структурата на „Българска роза“ и започва самостоятелен път. В началото е било доста трудно по разбираеми причини. Капацитетът на първата розоварна  е бил 20-30 кг масло на сезон, докато новата ни розоварна е с капацитет  300 кг. на сезон. През 2000 г. Стоянов създава етнографския комплекс, като първоначално той стартира от наследствената му  къща. В нея обособява етнографски кът, който цели да покаже на хората как се е варяло розовото масло през годините.
Днес отглеждаме около 500 дка розови масиви. Фирмата ни е най-големият розопроизводител в района са и е в Топ 3 на големите производители в страната. Във фирмата „Дамасцена“ на трудови договори работят 120 души заедно със заетите в туристическата дейност. По време на розобера наетите при нас на работа стават около 500 човека.  
- Колко средства сте инвестирали досега в комплекса?
- Общата инвестиция в комплекса е почти 10 млн.лева. Планираме още инвестиции и се надяваме мястото да привлече в бъдеще още повече туристи. Стартирахме инвестиция, насочена към изграждането на природен парк с диви животни върху площ от над 500 дка. Планираме модерно оборудване за гледане на животните. В парка ще има разнообраз иатракции за туристите – със сафари, разходки с джипове и други. Все още сме в началото на този проект, но пък догодина край реката до етнографския комплекс ще открием „Караван парк“ с обособени места за разполагане на каравани и палатки. За целта сме предвидили  около 250 дка. Планираме отлични условия  за отдих сред природата.  Целта ни е да развием мястото като туристически център, защото производството на розовото масло е сезонно, а желанието ни е да работим през цялата година.
- Печели ли се от туристическа дейност?
-Разбира се, че се печели.  Целта ни за в бъдеще е да привличаме все повече български туристи. Надяваме се и нашите сънародници да припознаят това място като източник на положителни емоции, не само китайските, японски и руски туристи. Планираме през следващите 2 години броят им общо да стигне 150 000 души. Имаме вече три ресторанта, в които се стараем да предлагаме достатъчно кулинарни изненади. Планираме да направим и сладкарница на мястото на стария ресторант. Тя ще предлага традиционни, стари български десерти и напитки като кадаиф с рози, лимонада с рози и много други.
- Какви са финансовите Ви резултати за миналата година?
- Оборотът ни за миналата година е за около 20 млн.лева. 2018 година беше пикова по отношение на розовия цвят. В България се създадоха прекалено много розови градини заради липсата на каквато и да било регулация. Средният добив тази година е 350 кг от дка, малко по-нисък от миналогодишния. Започнахме работа от 15 май и работехме до 12-13 юни. Имаше по-малко масло в розата, рандеманите бяха по-високи в сравнение с миналата година. Нашата фирма произведе 300 кг розово масло. Изнасяме го в около 14 страни, сред които  Франция, Германия, САЩ, Турция, Китай, Индия, Япония, Индонезия.
- Как се търгува в момента българското розово масло?
- Все още нямаме цена, защото кампанията свърши много скоро. Нашата прогноза е, че цената тази година ще бъде малко по-висока от миналогодишната. Миналата година беше между 6500 - 7000 евро на кг, в зависимост от обема, който се търгува.
- Има ли промяна в цената на розовото масло през последните години?
- Цената се образува в зависимост от годината. По време на лоша година, каквато беше  2014 г., цената стига дори до 11 000 евро. Миналата година имаше свръхпроизводство и остана розово масло. В нашата фирма обаче всичко се продаде, но трябва да се има предвид, че около 20% от розовото масло влагаме в козметичните си продукти.

Коментари към новината

Още новини от Туризъм