Новини от област Стара Загора и България

"Лукойл Нефтохим" официално отрече да е продадена на катарско-британски купувач

1090 07/11/2024 12:12 Икономика Бизнес
Лукойл Нефтохим официално отрече да е продадена на катарско-британски купувач
Divident.€U Divident.€U

"Лукойл България" разпространи официална позиция, според която няма сделка за продажба на рафинерията в Бургас и че никога не са водени разговори с катарско-британски консорциум, както писа Financial Times. Информацията на авторитетното издание беше тиражирана от много български медии. Днес министърът на енергетиката Владимир Малинов изпадна в неловко положение, след като на брифинг трябваше да признае, че е научил от медиите за сделката. Той подчерта, че никой не е уведомявал министерството за хода на подобна смяна на собствеността на едно от стратегическите предприятия в страната. Министър Малинов заяви, че ще поиска информация от акционерите и оперативното ръководство на "Лукойл" за евентуална сделка.

Малко по-късно от "Лукойл България" разпространиха въпросната позиция, в която компанията заявява, че публикацията на Financial Times е спекулация и че няма нищо вярно в твърдението, че бургаската рафинерия е продадена.

Ето и цялата писмена позиция на "Лукойл":

LITASCO SA (член на групата компании LUKOIL), акционер в рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас“ в България, заявява, че не е получавала запитвания от медиите за коментар във връзка с неотдавнашните медийни съобщения за продажбата на рафинерията, включително статията във Financial Times, в която се спекулираше със сделка, включваща катаро-британски консорциум.

Дружеството подчертава, че предположенията, направени в тези публикации, са неточни и подвеждащи, по-специално, че не се водят никакви разговори с гореспоменатия катарско-британски консорциум и не е имало никакви комуникации с властите на Руската федерация по темата.

"Лукойл“ си запазва правото да защити своята търговска репутация от всякакви подвеждащи представяния, които могат да се появят в медиите.

"Лукойл“ продължава да се ангажира с провеждането на прозрачен процес и ще продължи да информира българските власти, Синдиката на българските нефтохимици "ЛУКОЙЛ“ и други заинтересовани страни за всяко съществено развитие по отношение на българските си активи.

"Лукойл“ продължава да работи в съответствие с одобрените си вътрешни стратегически цели. Различни варианти за бизнеса на компанията в България се анализират под координацията на независими консултанти с участието на редица авторитетни пазарни участници. Въпреки това не е взето решение относно конкретна сделка или потенциален контрагент.

Министър Малинов посочи, че правата, с които държавата разполага заради „златната” си акция в рафинерията, са прекалено лимитирани. Затова ще настоява държавата да има повече възможности за получаване на информация при промяна на собствеността, но и за изразяване на категорично мнение по отношение на такъв тип процеси.

Той подчерта, че правителството уважава частната собственост, каквато е „Лукойл Нефтохим Бургас”. Но подчерта, че рафинерията изпълнява стратегически дейности и е стратегически обект от националната сигурност на България.

По-рано вестник Financial Times, позовавайки се на свои източници, разпространи информация, според която „Лукойл” планира до края на годината да продаде мажоритарния си дял в рафинерията си в България, най-големият актив на компанията на Балканите, на катарско-британски консорциум. Твърди се, че компанията е обявила своето намерение в писмо до президента Владимир Путин, който трябва да одобри сделката.

„Лукойл” е избрал като купувач консорциум, съставен от „Орикс глоубъл” (Oryx Global), контролирана от катарския бизнесмен Ганим бин Саад ал Саад, и базираното в Лондон търговско дружество „Ди Ел Хъдсън” (DL Hudson), и би желал да приключи сделката до края на годината. Ганим бин Саад ал Саад имаше интерес и към покупката на рафинерията на „Лукоил” в Сицилия Ай Ес Ей Би (ISAB), но мощностите бяха продадени на частната кипърска инвестиционна компания „Джи Оу Ай енерджи” (G.O.I. Energy), подкрепена от базираната в Женева търговска фирма „Трафигура” (Trafigura)”, пише в статията, цитирана от БТА.

„Орикс” е отказала коментар по темата, а от „Ди Ел Хъдсън” не са отговорили на изпратените им запитвания. От пресслужбата на „Лукойл Нефтохим Бургас” са казали, че няма да коментират информацията на този етап пред БТА.

Снимка: Лукойл

Коментари към новината

Още новини от Икономика