- Образование
- 21.01.2025 08:22
Българска ученичка спечели конкурс за млади учени, поканиха я на Нобеловата седмица
България направи едно от най-успешните си представяния в историята на Европейския конкурс за млади учени, който се проведе в Катовице, Полша. Александра Петкова от Националната природо-математическа гимназия „Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на конкурса. Тя получи и наградата на Стокхолмският младежки научен семинар, което означава че ще посети събитията в Нобеловата седмица.
Ученичката от НПМГ спечели и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва май месец догодина в Кълъмбъс, САЩ. Нейният проект представя експериментално и теоретично изследване на ъглите на вълните, които оставят движещи се плавателни съдове.
Делян Бойчев от Факултета по математика и информатика на СУ "Св. Климент Охридски" получи наградата на Европейската космическа агенция и ще посети нейните лаборатории през идните месеци. Неговият проект се занимава с изключително актуалната тематика за разпознаване на синтетични методи, генерирани от алгоритми за машинно обучение.
Много добре се представи и третият ни участник Стефан Гайдаров от Математическа гимназия "Акад. Кирил Попов" въпреки че остана без награда в изключително силната конкуренция на европейския конкурс.
Освен, че е една от най-успешно представящите се държави в последните години, България предоставя и една от специалните награди на конкурса. В Националния семинар по теория на кодирането "Акад. Стефан Додунеков" журито определи да участва Артьом Ковтун от Украйна. Неговата разработка разглежда случайни процеси в графи.
Европейският конкурс за млади учени (EUCYS) е един от най-елитните научни конкурси за ученици в света и е финансиран по Рамковата програма за научни изследвания и иновации на ЕС „Хоризонт Европа“. България участва от 1997 г., като учениците, конкуриращи се за европейските отличия, първо преминават през Националния конкурс „Млади таланти“, организиран от Министерството на образованието и науката. София беше домакин през 2019 г. След Катовице догодина домакинството поема Рига.
Още новини от Образование
- Образование
- 20.01.2025 16:26
Община Стара Загора и ЦПЛР канят ученици да се включат в конкурса за журналистика „Гео Милев“ – 2025 г.
- Образование
- 20.01.2025 16:12
Министър Вълчев обсъди с ректорите приоритетите във висшето образование
- Образование
- 18.01.2025 17:48
Намаляване на административната тежест в образованието поиска министър Красимир Вълчев
- Образование
- 16.01.2025 16:11
Красимир Вълчев прие поста министър на образованието от служебния министър Галин Цоков
- Образование
- 16.01.2025 11:07
Студенти и докторанти на Тракийски университет – Стара Загора представиха блестящо България в Китай
- Образование
- 15.01.2025 11:07
Наградиха призьорите от конкурса за рисунка „Свободна Нова Загора“
- Образование
- 14.01.2025 14:30
Коментари към новината