Започна строителството на детска болница „Света Анастасия“ в Бургас
Предвидената инвестиция в здравното заведение е 70 млн. лева
Започна строителството на новата детска болница „Света Анастасия“ в Бургас. Болницата е част от модела за интегрирана здравна грижа в Югоизточен район на България, към който включват регионите Стара Загора, Бургас, Сливен и Ямбол.
По разчет тя трябва да обслужва население от близо 1,3 млн. души от областите Бургас, Ямбол, Сливен, Стара Загора и Хасково.
Предвидената инвестиция е 70 млн. лева. За финансирането се използват средства от държавния бюджет, собствени средства на община Бургас, европейско финансиране.
По план здравното заведение трябва да е готово до есента на 2026 година, съобщи за Divident.EU инж. Людмил Митов, управител на строителна фирма „Планекс Бургас“. Компанията му е част от консорциума ДДЗД „МБАЛДБ Св. Анастасия“ Бургас, който пое строителството на детското здравно заведение.
„След преместването на подземните комуникации започна същинската част по строителството на сградата на детската болница "Света Анастасия". Строителните работници полагат бетона, а след това започва и изграждането на армировка за основите. Три месеца продължи проектирането на болницата. Преминахме през необходимите институции, всичко вече е съгласувано“, каза инж. Митов.
Сградата на детска болница „Света Анастасия“ ще бъде на 10 етажа – 2 под земята и 8 над земята.
Тя е в непосредствена близост до УМБАЛ Бургас.
Планирано е да се изгради нова осеметажна сграда с външни пространства за разходка и игра, паркинг за специализирани автомобили и хора с увреждания.
В лечебното заведение ще има 133 легла, от тях 10 - за интензивно лечение.
Ще има отделение за спешна помощ с 11 поста за наблюдение, още толкова поста за лечение и 9 поста за бързо проследяване. Към болницата ще функционира хирургичен блок с 3 операционни зали.
В здравното заведение ще се осъществява лечение по всички специалности - обща педиатрия, детска кардиология, хирургия, ендокринология, неврология, пулмология, хематология, включително и онкохематология, лицево-челюстна хирургия, алергология, офталмология, УНГ, ортопедия, инфекциозно отделение и рехалбилитация. Проектът е изцяло изграден след прецизен доклад на демографската и медицинска статистика на заболеваемостта сред децата в Бургаска област, но за последните 5 години.
В строителството на новата детска болница през следващите месеци ще се включат около 100 души. В пика на строителството, който ще бъде следващото лято работещите на обекта ще стигнат 400-500 човека, каза инж. Митов.
„Планекс Бургас“ има опит в строителството на здравни заведения. През 2023 г. строителната компания получи престижната награда „Сграда на годината 2023“ в категория „Социална инфраструктура –здравеопазване“за строителството на Национална онкологична болница „Дева Мария“в Бургас. Там компанията извърши строителни работи на стойност 6 млн. лева. Два етажа от болницата са изградени под земята заради процедурите по лъчетерапия.
В концепцията за интегрирана здравна грижа участват 18 общини, 9 болници, неправителствени организации, университети. Партньор е и Министерството на здравеопазването, с което има сключено споразумение.
Концепцията обхваща три основни направления – профилактика и извънболнична среда, грижа в болнична среда и инвестиции в човешки ресурси.
Коментари към новината
Още новини от Здраве
- Здраве
- 28.11.2024 16:49
Общинският съвет прие декларация за създаване на Център за лечение на инсулта в Стара Загора
- Здраве
- 24.11.2024 20:23
Дентална клиника „Бушкалова“ представи иновации в първото медицинско изложение „Медика Загора“
- Здраве
- 22.11.2024 17:07
Откриха първото издание на националното изложение за медицина „Медика Загора“
- Здраве
- 19.11.2024 18:10
Първото по рода си изложение „Медика Загора“ очаква многобройни посетители на 22 и 23 ноември
- Здраве
- 11.11.2024 14:23
Сградата на Община Стара Загора светва в синьо в Световния ден за борба с диабета
- Здраве
- 10.11.2024 20:17
Безплатно изследват кръвната захар на 11 ноември в Стара Загора
- Здраве
- 04.11.2024 18:55
Защо не в Стара Загора? Стара Загора е университетски медицински център от 50 години и транспортен център на южна България, а те ще правят детска болница някъде в Бургас - хем далеч, хем без медицински традиции и с 2-ма педиатъра на кръст?