Новини от област Стара Загора и България

Кметовете поискаха санирането да продължи с ясна национална програма

Кметовете поискаха  санирането да продължи с ясна  национална програма
Divident.€U Divident.€U


На съвместното заседание на парламентарните комисии по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление, по енергетика и комисията за контрол върху управление на средствата от европейските фондове, депутатите обсъдиха проект на решение за изпълнение на политиката за декарбонизация чрез енергийно обновяване на жилищния сграден фонд в страна. Вносители са тримата председатели на Парламентарните комисии - Николай Нанков, Деница Николова и Делян Добрев.

Проекторешението предвижда изготвяне на средносрочна програма с обезпечено финансиране за реализирането на всички оценени проектни предложения, включени в резервния списък по първата процедура, финансирана от ПВУ /„Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – етап I“/ и да бъде изготвена Национална жилищна стратегия, която да маркира ясна визия за цялостното енергийно обновяване на жилищния сграден фонд в страната, с хоризонт до 2050 г. При кандидатствали с проектни предложения по първата покана за финансиране от ПВУ 3035 сдружения на собствениците, 756 бяха одобрени за финансиране, по 119 бе прекратено производството, а 2178 бяха включени в резервния списък.

В съвместното заседание на парламентарните комисии взеха участие и кметове на общини - Донка Михайлова – кмет на Троян и заместник-председател на УС на НСОРБ, Иво Димов – кмет на Димитровград и заместник-председател на УС на НСОРБ, Ивайло Симеонов – кмет на Елин Пелин и член на УС на НСОРБ, членовете на КС проф. Христо Христов – кмет на Шумен и Васко Стоилков – кмет на Сливница, кметът на Стара Загора Живко Тодоров, заместник-кметът на Русе Енчо Енчев и Любляна Аврамова – представител на Община Монтана.

Кметовете на Троян, Димитровград и Стара Загора мотивираха подкрепата на НСОРБ за предложението.

Претенциите не са насочени към МРРБ и министър Цеков, а към Агенцията за устойчиво енергийно регулиране, уточни кметът на Стара Загора Живко Тодоров. „За съжаление енергийните одити не са съвсем коректни и това прави впечатления и в класирането на проектите“, сподели Тодоров. Той обърна внимание на факта, че общини, на чиято територия са работили определени фирми, получават 100% одобрение на внесените проекти. За сметка на останалите, където хората по своя воля са избирали от регистрираните енергийни одитори. По негови думи, именно в тези общини повечето сгради са останали в резервния списък по процедурата. „Затова разчитаме комисиите да подкрепят това предложение, защото е добро и ще можем да успокоим хората, които се чувстват ощетени“, призова кметът на Стара Загора.

„Важно е на първо време да бъде намерено решение за финансиране на проектите от така наречения „резервен списък“, подчерта Донка Михайлова. Тя изтъкна пред народните представители, че програмата за енергийно обновяване е програмата към която гражданите имат най-голям интерес и тя дава най-бързо видими резултати, както по отношение подобряване качеството на живот, така и за постигане целите на зелената трансформация. Кметът на Троян обърна внимание на факта, че решението на УС на НСОРБ по темата е било прието с пълно единодушие и изразява недвусмислено волята на общините, че е изключително важно да се мисли за цялостна дългосрочна програма за енергийна ефективност. В нея е необходимо в рамките на 10-годишен ясен план да се дадат отговори на множество въпроси, които тревожат обществото: Ще бъдат ли обновени всички жилищни сгради? Ще имат ли достъп еднофамилните къщи?

Дали ще се осигурява грантово финансиране или собствениците ще трябва да участват, съфинансирайки санирането? Дали държавата ще предложи финансови инструменти, които могат да използват гражданите? Какви ще бъдат финансовите източници? Дали с европейски или с национален ресурс - това е проблем, който следва да получи еднозначно решение в кратки срокове, подчерта заместник-председателят на УС на НСОРБ Донка Михайлова пред депутатите. „Ще се надяваме освен намиране на решение за краткосрочния проблем, касаещ проектите, които не са получили финансиране по ПВУ, да дадете своята воля страната ни да има дългосрочна програма за енергийно обновяване и хората да знаят, че когато имат готовност, могат да получат подкрепа“, обърна се към народните представители тя.

„Проблемът, който нажежи общественото пространство, е заложен доста отдавна, още при обявяване на критерии те за подбор и оценка на проектите в ПВУ“, обърна внимание кметът на Димитровград и заместник-председател на УС на НСОРБ Иво Димов. Той подчерта, че подготовката на Национална програма за енергийно обновяване на жилищата изисква много по-голяма прецизност, за да не води до задълбочаване на регионалните дисбаланси, но и да отчита реалностите на сградите и стандарта на живот в различните общини и географски райони на страната. Липсата на по-задълбочен подход и ориентацията към постигане на конкретни програмни индикатори, а не към решаване на важен за хората и държавата проблем, остави у хиляди граждани усещането за несправедливост, подчерта Димов.

Две от парламентарни комисии - тази по енергетика и комисията по регионално развитие, подкрепиха внесеното предложение за решение. Депутатите от комисията за контрол върху управлението на средствата от европейските фондове гласуваха против. Идеята за разработване на дългосрочна Национална програма за енергийно обновяване до 2050 г. и за намиране на решение в кратки срокове да бъде осигурено финансиране за вече подготвените проекти на етажни собствености, които не успяха да се класират за финансиране по ПВУ, ще бъде разгледана и в пленарна зала. Депутатите приеха и предложението министърът на регионалното развитие да извърши анализ на Националната програма за енергийна ефективност.

По време на съвместното заседание на парламентарните комисии подкрепа на внесения проект за решение изразиха Омбудсманът на Република България, Камарата на енергийните одитори и Агенцията за устойчиво енергийно регулиране.
В заседанието взе участие и министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков.
Информация и снимка: НСОРБ

 

Коментари към новината

Още новини от Общество