Георги Гьоков: Проблемът с работещите бедни в България е съсипващ
Ако в Европа разликата между най-ниските и най-високите доходи е около 5,5 пъти, в България е 8,5 пъти, казва депутатът от „БСП за България“ и бивш социален министър Георги Гьоков:
- Господин Гьоков, през миналата седмица анализ на Икономическия социален съвет посочи Стара Загора като рекордьор по работещи бедни в България. Как ще разтълкувате тези данни като специалист по социалните въпроси?
- Зависи как се представят статистическите данни. Доколкото чух, изследването е направено спрямо линията на бедност за областта, което е странно. Прагът на бедността отчита жизнения минимум , не се влияе от средна заплата. Той е еднакъв за страната.
Щом има работещи бедни, които получават ниски доходи, това означава, че неравенствата в Старозагорска област са големи. Бедността и неравенствата вървят ръка за ръка.
В същото време данните показват, че сивата икономика, колкото и да се хвалят управляващите, не е толкова свита. Надали са толкова много хората, работещи за или около минималната заплата, но ги осигуряват на възможния минимум, като им дават на ръка останалите пари.
Тук искам да кажа, че може би този начин на плащане удовлетворява хората за момента, защото спестяват някакви пари, вместо да ги дават за осигуровки. В едно близко или далечно бъдеще обаче това ще им изиграе много лоша шега, защото, когато излязат в дългосрочен болничен или майчинство, ще получават ниски обезщетения. Да не говорим за пенсионирането.
За съжаление, в България хората нямат доверие в пенсионно-осигурителната система и затова са склонни да ги осигуряват на минималната заплата.
- Какво трябва да се направи, за да намалеят работещите бедни?
- Явлението работещи бедни е проблем за цяла Европа. За България обаче това явление е съсипващо. Няма как да работиш и в същото време да не успяваш да задоволиш елементарните си жизнени потребности. Работещи бедни има най-често, когато на работа е само единият родител или когато и двамата родители са на близка до минималната заплата.
Ние от парламентарната група на БСП отдавна сме осъзнали колко пагубно е увеличаването на работещите бедни в страната. Затова и беше битката ни в Парламента да се върже минималната работна заплата със средната за страната и да се определя като 60% от нея.
Вдигайки минималната работна заплата, тя избутва нагоре всички възнаграждения и по този начин влияе за намаляване на работещите бедни.
Поне от 10 години наблюдавам явлението работещи бедни. Доходите в България се вдигат сериозно, вдига се и средната работна заплата, но работещите бедни не намаляват. Това означава, че има огромни неравенства у нас.
В Европа, например разликата между най-ниските и най-високи доходи е около 5,5 пъти, докато в България тази разлика е 8,5 пъти. Неравенствата в страната се задълбочават.
- Ще имаме ли според Вас правителство или ще отидем отново на избори?
- Управляващите създават впечатление, че отиваме на избори. Все по-малко вярвам в това, не защото харесвам безпринципната сглобка. Смятам обаче, че управляващите ще се договорят и ще направят врътката. Българинът има една хубава приказка, че временните неща в края на краищата са най-постоянни.
Това правителство започна някак на майтап, много трудно. Впоследствие явно не е малка вероятността да изкара пълен мандат. Разбираме, че в документите, които ГЕРБ ще представи на партньорите си от „некоалицията“ пише, че след като завърши тази ротация, следващите ротации ще са на 15 месеца. Това означава, че се готвят да управляват цял мандат. Дали опозицията в парламента и обществото ще позволят да управляват цял мандат обаче е друг въпрос.
- Кое, според Вас би било по-добро за страната – ротация или избори?
- Различните гледни точки дават различен отговор на въпроса. Аз, като член на опозиционна парламентарна група, смятам, че сегашното управление е вредно за страната. Те правят глупости, като намеса на законодателната в изпълнителната власт, например избор на технологии от неспециалисти за строене на ядрени реактори, предизвестени победители в конкурсите за новите ядрени мощности. Имам чувството, че парламентът е парламент на Украйна, не на България. Във всяка седмична програма има 1 или 2 точки за Украйна. Има безхаберие в управлението и нулева социална политика.
От друга страна виждам, че едни нови избори няма да променят коренно картината в Народното събрание.