Новини от област Стара Загора и България

"Възраждане": Анекс към Териториалните планове готви терени в „Марица-изток“ за индустриални цели

9547 01/03/2024 17:23 Политика Опозиция
Възраждане: Анекс към Териториалните планове готви терени в  Марица-изток  за индустриални цели
Divident.€U Divident.€U

Към Териториалните планове за справедлив преход са се появили шест анекса, някои от които звучат в противоречие с приетото от Народното събрание решение да не се продават терени на Мини „Марица изток“ и върху тях да не се изграждат индустриални съоръжения за производство на електроенергия от ВЕИ. Това посочиха на брифинг днес народните представители от „Възраждане“ в Стара Загора Искра Михайлова и Даниел Проданов. Анексите могат да бъдат видени в архивния файл с Териториалния план за справедлив преход на област Стара Загора в сайта на Министерство на енергетиката.

Най-противоречив, според двамата депутати, е Анекс 3. Той е публикуван само на английски език и е определен като „non paper“ – недокумент. В него се казва, че „терените, нарушени от минното дело и дейност и впоследствие възстановени от концесионера, не следва да се използват за земеделие или горско стопанство, а само за промишлени цели. По-надолу се казва, че общата площ на предлаганите терени за преустройство за промишлени дейности е 438.1 хектара (б.р. 4380 декара), а необходимите средства за привеждането им в съответствие се оценяват на 14 895 400 лв. при средна цена от 34 000 лева на хектар. Изброени са и нужните инженерно-технически и строителни дейности, които трябва да се извършат върху тези 4380 декара, за да бъдат приведени те в състояние, в което върху тях да се извършват всякакви промишлени дейности.

„Така написан и публикуван Анекс 3 противоречи на решение на Народното събрание, в което е посочено, че терени на Мини „Марица Изток“ не могат да бъдат продавани или върху тях да се строят съоръжения за добив на електроенергия чрез ВЕИ, а могат да се отдават само за земеделски дейности“, посочи Даниел Проданов. В Анекс 3 се казва точно обратното.

Двамата депутати уточниха, че терминът „недокумент“ по-скоро има за цел да изиграе роля на стрес тест на общественото мнение – доколко то ще реагира на една такава идея или няма да реагира. И съответно след това заложените в него принципи да бъдат приложени на практика.

Анекс 4 пък предвижда картографиране на уменията на 15 000 работещи във всички засегнати области от трасформацията на енергийния комплекс. „Само в Старозагорска област работещите са над 30 000. Затова не виждаме как това картографиране може да бъде полезно с друго, освен да бъдат усвоени едни европейски пари“, посочиха двамата депутати от „Възраждане“.

Депутатите изразиха недоволство и от изказване на енергийния министър Румен Радев, в което той посочил, че до края на годината няма да има съкращения в енергийния комплекс „Марица Изток“ без да обясни как ще бъдат обезпечени с работа заетите там.

Коментари към новината

Още новини от Политика