Новини от област Стара Загора и България

Синдикатите в Марица Изток поискаха оставката на Денков, започват протести

Синдикатите в Марица Изток поискаха оставката на Денков, започват протести
Автор: Сашка ПАНАЙОТОВА Автор: Сашка ПАНАЙОТОВА

Синдикатите в комплекса „Марица Изток“ поискаха оставката на премиера Николай Денков и обявиха, че започват подготовката на протести, ако оставката не бъде депозирана и до края на март ТЕЦ „Марица Изток 2“ все още няма сключен договор с ЕСО за заплащане на услугите, които топлоцентралата извършва за поддържане на електроенергийната система на страната.

Това обявиха на брифинг общинските съветници от „Левицата“ Наско Митев и Деян Дяков, който е и лидер на синдикалната организация на КНСБ в ТЕЦ „Марица Изток 2“. Основната причина за искането на оставката е неизпълнение на договореното споразумение с протестиращите миньори от 3 октомври миналата година.

Двамата общински съветници и синдикалисти посочиха няколко решения, чрез които комплексът "Марица Изток" би могъл отново да заработи на пазарен принцип.

Първото е включване на ТЕЦ-2 в механизъм за осигуряване на надеждността на енергийната система на страната, чрез осигуряване на необходимия брой производствени синхронни турбогенератори в централата. Второ решение е въвеждане на Механизъм за капацитет под формата на стратегически резерв – осигуряване на финансиране, плащане на услугата за подсигуряване на военновременния резерв на страната от ТЕЦ-2 по договор от 2009 година. По този договор ангажимент на държавата е да поеме разходите през бюджета, но от 2009 година досега тя не е превела на централата нито една стотинка, аргументира се Деян Дяков. Третото решение е в ТЕЦ-2 да се инсталира пилотна инсталация за улавяне на въглероден диоксид, разработена от проф. Жеко Ганев и компанията му "Елфи Тех", за което също принципно има подписан договор, но не се изпълнява. "Правителството явно не желае ТЕЦ-2 и държавните му дружества да бъдат на пазара, да бъдат живи и да поддържат адекватно мощностите си", заключи Дяков.

Друго решение е държавата да поеме заплащането на поне половината емисии. „Така е в Германия от началото на периода на декарбонизация, но ние нямаме такъв механизъм за капацитет и за това са виновни нашите политици – и от ГЕРБ, които управляваха преди това, и от „Продължаваме Промяната“, които обслужват интереса на европейските институции и ги интересува единствено усвояване на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост“, посочи Дяков.

В момента и в двете държавни дружества от комплекса е нагнетено огромно социално напрежение – миньорите са в отпуск, всички работещи са наясно, че в мините пари за заплати няма още отсега, а при нас в ТЕЦ-2 най-вероятно ще има до юни и юли“, посочи Наско Митев. Затова са виновни действащото правителство, а в частност и министър Румен Радев на енергетиката.

Синдикалистите не коментираха казаното от изпълнителния директор инж. Илза Чинкова пред БНР преди дни, че пари за заплати има и че работници няма да бъдат съкращавани.

„Борисов обяви, че е намерил 160 милиона и ще спаси комплекса, но ние тези пари не сме ги видели и не знаем откъде ще дойдат“, допълни Наско Митев. Той подчерта, че дори да бъдат осигурени, тези средства са крайно недостатъчни, за да се гарантира дългосрочност в живота на комплекса „Марица Изток".

Двамата общински съветници представиха и декларация до Общинския съвет на Стара Загора, зад която се надяват да се обединят всички партии. В декларацията се посочват решенията за спасяване на комплекса и се настоява Парламентът да допусне изслушване на кмета на Стара Загора Живко Тодоров или на представители на Общинския съвет.

„Ясно е вече, че парламентарно представените ни партии не решават проблема и явно не го познават. Което е много лошо“, посочи Митев.

Синдакалните протести на миньорите този път ще бъдат опазени от присламчването на всякакви политически партии и политици, посочиха Дяков и Митев. „Ще ги организираме без подкрепата на нито една политическа сила. Не желаем партиите да спрягат синдикатите като политически фигури или като лица, които могат да влияят на изборите. Ние сме загрижени за работните места на колегите ни и за бъдещето на комплекса. Затова няма да спрем да протестираме и да си изказваме публично мнението“.

Освен декларацията, двамата общински съветници ще внесат в ОбС на Стара Загора и предложение за временна комисия, която да обсъжда проблемите относно комплекса.

„Ще кажете, че не е присъщо за общината, но комплекса е много голяма част от тази община и е важно да се търсят решения“, аргументира се Митев.

„Надяваме се след ротацията бъдещият министър-председател да избере адекватен министър на енергетиката, който е запознат в детайли с работата на електроенергийната система и който да застане твърдо и да защити българския интерес“, посочи Деян Дяков.

Ако Румен Радев продължи да бъде министър на енергетиката и след ротацията, протестите ще продължат до оставката му, подчерта той.

Според двамата синдикалисти единствените действия на управляващите в момента са свързани с усвояване на средства по европейските планове, макар да са наясно, че без ТЕЦ - 2 и другите части от комплекса електроенергийната ни система ще се разпадне.

Коментари към новината

Още новини от Икономика