Камарата на енергийните одитори иска да се преработят критериите за безплатно саниране на жилищни сгради
Да се преработят критериите за втория етап на саниране на жилищните сгради, тъй като те са корупционни. За това ще настояват от Камарата на енергийните одитори в България, в която членуват около 100 фирми. Камара очаква тази седмица среща с Комисията по енергетика в НС, съобщи за Divident.EU нейният председател Валентина Узунова.
„Ние държим на това да се преработят критериите за втория етап на санирането, трябва да се направи информационна кампания и да стартират фондовете, които са започнали да бъдат структурирани, за да бъдат в полза на гражданите.
За нас критериите са корупционни. Ние предлагаме инвестицията да бъде на кв.метър или спестяване на кв.метър, без да има условие за наличие на 5 000 кв.м. Трябваше властимащите, кметовете и консултантите да предупреждават хората да не кандидатстват, когато сградата им е под 5 000 кв.м. площ. Вместо това, никой не им дава тази информация и когато отидат в общината, тя ги подкрепя в начинанието, макар да не разполагат с необходимата площ“, каза Узунова. Тя допълни, че на първия етап програмата е била насочена към големи сгради.
Към Камарата на енергийните одитори са постъпили 10 жалби във връзка с недоволни сдружения от първия етап на саниране в страната.
Жалбите, които са пуснати към нас, тепърва ще ги разглеждаме. Това обаче, което масово ни прави впечатление в страната са количествено –стойностните сметки, правени от общините. Те многократно надвишават на някои обекти предписаните бюджети като мерки за енергийна ефективност, казва Узунова.
На практика това са количествено-стойностните сметки на видовете строителни дейности, които трябва да се извършат на определена сграда.
„Например, ако енергийното обследване е 800 000 лева за мерките за енергийна ефективност, общините са направили КСС за 1,6 млн.лева. Това автоматично намалява точките на хората с 25 и повече.
По принцип трябва да има разлика, защото при нас има само енергоспестяващи мерки, а в КСС има и съпътстващи дейности, като почистване на покрив, махане на мълниезащита и др. Разликата обаче не трябва да бъде прекалено голяма, както е в случая“, обясни тя.
Камарата е направила анализ на 30 блока и разликите там са били потресаващи. Ако в един град се работи с едни и същи цени и един и същи подход, дали това ще доведе до такива големи разлики? Ако едни и същи експерти са правили тези количествено-стойностни сметки, за някои блокове те са нормални и влизат в рамките на критерия, оценени са с 35 точки, а други блокове са ощетени, казват одиторите.
„Досега никой не повдига въпроса за техническите паспорти. Какви мерки са препоръчани там? В много от случаите хората не са си виждали техническите паспорти.
Подалите документи по програмата за саниране, да си си проверят енергийните обследвания и сертификатите, препоръчват от Камарата на енергийните одитори.
За нас е странно, кой е подписвал приемателно-предавателните протоколи. Хубаво е хората да си изискат от партньорите – общините, тези документи и да си ги имат. И друго нека проверят какво е КСС-то дадено от общината към програмата", препоръча Валентина Узунова.