Новини от област Стара Загора и България

Ръст на заплатите два пъти над инфлацията предвижда Бюджет 2024

433 12/12/2023 08:07 Общество България
Ръст на заплатите два пъти над инфлацията  предвижда Бюджет 2024
Divident.€U Divident.€U

Народното събрание прие на първо четене Закона за държавния бюджет за 2024 година. След близо четири часа дебати по същество на текстовете депутати одобриха финансовата рамка за догодина с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Против гласуваха депутатите от "Възраждане", БСП и ИТН.

Бюджетът е добре балансиран и е насочен основно в две направления – инвестиции и повишаване на доходите, заяви по-рано министърът на финансите Асен Василев, който представи пред депутатите проекта на държавен бюджет за 2024 г. при обсъждането му на първо четене в пленарната зала, предаде БТА.
Предвидените приходи за догодина са 75,1 млрд.лева или 36,5 % от БВП, а разходите 81,3 млрд. лева или 39,5% от БВП.

Министърът отбеляза, че бюджетът е с рекордни инвестиции от почти 10 млрд. лева. Освен това има заложена политика по доходите, която, от една страна, е в синхрон със съществуващото законодателството – минималната работна заплата става 933 лева, а от друга - е доста амбициозна, посочи Василев. Очакваният ръст на заплатите и в държавния, и в частния сектор е около 11%, т.е. малко над два пъти по-голям от ръста на инфлацията.

Бюджетът е разчетен при дефицит от 3%, което позволява на България да остане в маастрихтските критерии и всъщност да изпълни критерия за членство в еврозоната, каза още финансовият министър. Бюджетът е разчетен при ръст на БВП от 3.2% догодина и 1.8% до края на тази година, което, по думите му, означава, че догодина БВП ще бъде 205 млрд. лева.
Средногодишната инфлация, която се очаква за догодина, е 4.8%. Гледайки как се движи инфлацията през последните два месеца, е доста вероятно всъщност да има инфлация под тези 4.8%, но е заложена по-консервативна прогноза в бюджета, посочи Василев.
За първи път в бюджета са изнесени заедно с финансовите параметри и националната инвестиционна програма, всички капиталови разходи и инвестиционната програма за общините, отбеляза финансовият министър. Той посочи, че за последните десет години кумулативно 16 млрд. лева не са направени като инвестиции.

Финансовият министър отбеляза, че за да расте българската икономика, трябва да има инвестиции и адекватно заплащане. В две много трудни години след ковид и по време на кризата, свързана с войната в Украйна и енергийната криза, в България доходите, след като се отчете ефектът на инфлация, растат най-бързо в целия Европейски съюз (ЕС), заяви Асен Василев. Ако това продължи, в следващите четири или пет години ще видим много повече хора, които се връщат в България просто защото тук е по-добре да работят и да живеят. За целта обаче трябва да си пооправим инфраструктурата, да си използваме добре средствата, които се отделят за здравеопазване и за образование, така че тези млади хора, които биха се върнали в България, да имат и адекватни социални услуги, добави той.
Министърът отбеляза, че се запазва политиката по доходите на учителите и политиката в образованието, като там се запазва учителската заплата да е 125% спрямо последната средна работна заплата – тази за октомври, която е малко над 2000 лева.

Василев припомни, че е заложено увеличение на пенсиите с 11% и повишаване на вдовишките добавки от 1 юли т.г. Предвидени са почти 132 млн. лева във връзка с ефекта от промяната на минималната работна заплата, свързана с наредбата за стандартите за заплащане на труда на служителите, извършващи дейности по предоставяне на социални услуги.

В областта на културата има дадени допълнително 50 млн. лева за държавните културни институти в областта на сценичните изкуства, 9.3 млн. допълнително за филмовата индустрия и 28.5 млн. лева за музеи, читалища и библиотеки, които ще бъдат разделени наполовина след разговор с хора от съответните области – половината да минат по текущия стандарт, който е на субсидирана бройка и квадратен метър, каза Василев.
Той посочи, че вече има получени проекти за спортна инфраструктура и за детски школи за над 40 млн. лева, като държавата ще осигури 20 млн. за съфинансиране.

Финансовият министър се спря на демографските политики и политиките към децата и семейството. Мерките, които от януари 2022 г. са влезли в тази област, всъщност са доста значителни като финансова инвестиция, но и като помощ за семействата да отглеждат деца, отбеляза той. Василев обясни, че от данъчни облекчения семейство може да си върне 600 лева за едно дете.

Продължава се политиката държавните и общински детски градини да бъдат безплатни, като значително са увеличени и парите за изхранване и издръжка в детските градини и ясли, заяви той. Тази година в този бюджет средствата за храна и издръжка на децата в детските градини са вдигнати с 93 млн. лева, посочи финансовият министър. Има предвидени, както в последните няколко години, 86 млн. лева за изграждане, пристрояване, надстрояване на детския ясли, градини и училища, отчете той.

Василев каза, че 10 млн. лв. са заложени за компенсиране на разходите на семействата, чиито деца не са приети в детска градина. Средният размер на компенсацията е около 457 лева през 2023 г., като се предвижда да нарасне до 507 лева на дете през 2024 г., съобщи той. Финансовият министър каза, че 12 млн. лева са заделени за компенсиране на семействата, чиито деца не могат да бъдат приети в детски ясли. Обезпечени са и еднократни помощи от 300 лева за учениците от първи до четвърти клас.


Тази година с 27% средно се увеличават размерите на месечните помощи за отглеждане на дете с трайно увреждане, каза Асен Василев. Той посочи, че 12.5 млн. лв. са предвидени за 50% увеличение на еднократните помощи при бременност и раждане.
С 20% се увеличават средствата за дейности по асистирана репродукция. Освен това има 15 млн. лева, заделени към нова програма за скрининг за репродуктивни проблеми на млади семейства, добави той.

Коментари към новината

Още новини от Общество