Новини от област Стара Загора и България

В Стара Загора

Учениците на ПГСАГ "Лубор Байер" стъпват по плочки на 140 години

Учениците на ПГСАГ Лубор Байер стъпват по плочки на 140 години
Автор: Стоян СТРАТИЕВ Автор: Стоян СТРАТИЕВ

Професионалната строителна гимназия „Лубор Байер“ готви 80-годишен юбилей от откриването си през 1943 година

Точно след един месец – на 18 ноември, някогашният Строителен техникум в Стара Загора ще отпразнува 80 години от създаването си. Всъщност, ако сметнем и годините преди 1943 г., в които училището е било в гръцкия град Ксанти (тогава на българска територия), днешната Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия в Стара Загора може да претендира и за вековен юбилей.

Сградата, в която и до днес се възпитават учениците на строителната гимназия, е построена по планове на Лубор Баер през още по-далечната 1883 година за нуждите на тогавашната Първа мъжка гимназия. Байер взаимства идеи за архитектурното решение на сградата от Априловската гимназия в Габрово.

Оттогава сградата е претърпяла десетки ремонти и преустройства, но ако днес прекрачите прага на ПГСАГ „Лубор Байер“ в Стара Загора, с изненада ще стъпите върху оригиналните плочки, с които е било построено училището преди 140 години. Макар и с поизтрити цветове от стъпките на десетки поколения ученици и преподаватели, плочките са грижливо запазени като скъпа реликва от първостроителите. Защото само истинските строители могат да оценят със сърцето си това, което други са създали преди тях…

Днес класните стаи са станали уютни, оборудвани с интерактивни дъски, с компютърни кабинети и модерна апаратура, но въпреки новостите сградата е запазила някогашното си излъчване и достолепност, вложени в нея от създателите й.

Инж. Георги Славов, директор

През годините начело на строителната гимназия в Стара Загора са се сменили точно 13 директори. Последният от тях е инж. Георги Славов, който педантично продължава да държи високо летвата на образователното ниво, което някогашният Строителен техникум е изисквал от своите възпитаници.

Днес в ПГСАГ „Лубор Байер“ учат около 650 ученици по четири основни дисциплини – „Строителство и архитектура“, „Водно строителство“, „Транспортно строителство“ и „Геодезия“. Първите три са обявени с министерско постановление от държавата за „защитени специалности и професии, по които е налице очакван недостиг на специалисти на пазара на труда“. Затова всеки един ученик, който се обучава по тях, получава държавна стипендия.

През 1943 година строителното училище в Стара Загора стартирало с два отдела – „Строителен отдел“ с 80 ученици и „Земемерен отдел“ с 40 ученици. Приемът бил с много сериозни изпити. Новото училище привлякло момчета от близките на Стара Загора околии, много от които след дипломирането си осъществили първите големи строителни обекти в България.

Училището бързо се развива и заради големия интерес през учебната 1947/48 година се открива „Архитектурен отдел“ със 70 ученици, а през 1952/53 година се създава „Водостроителен отдел“ с 36 ученици. През 80-те години за нуждите на комплекса „Марица-изток“ се създава паралелка „Специални строежи и поддържане на ж.п. линии“, която започва да подготвя кадри за строеж на ж.п. линии в рудниците.

През 1987/88 година приемът е разпределен в четири основни направления - „Строителство и архитектура“, „Геодезия и картография“, „Водно строителство“ и „Железопътно строителство“. По-късно паралелката „Поддържане на ж.п. линии“ се трансформира в „Транспортно строителство“ с две основни направления – строеж и поддържане на ж.п. линии и строеж и поддържане на пътища.

Днес „пътищарите“, завършили Строителния техникум, се гордеят, че специалността „Транспортно строителство“ възниква първо в Стара Загора и едва две-три години по-късно се разпространява из България.

„През годините винаги нашето училище се е стремяло да поддържа високо ниво на подготовка на кадрите. За това свидетелстват отзивите, които получаваме от преките ръководители за тези от нашите възпитаници, които започват работа веднага след дипломирането си в строителни фирми или продължават във висшите учебни строителни заведения“, казва директорът на ПГАСГ „Лубор Байер“ инж. Георги Славов.

Днес обучението в Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия използва най-модерните методики на преподаване, като голям процент от подготовката на учениците преминава в практика в реални условия. Основен партньор на училището в практическото обучение на учениците са строителните фирми от областното представителство на Камарата на строителите в Стара Загора.

„Производствената практика на учениците се провежда в реални обекти на тези строителни фирми, както през зимата, така и през лятото. По време на тази практика учениците изпълняват дейности наравно с работниците или служителите във фирмите“, подчертава инж. Георги Славов.

Днес в 11 клас в ПГАСГ „Лубор Байер“ задълбочено се изучава компютърната програма AutoCAD. „Така учениците на 100% се научават да чертаят своите проекти на компютър, а в 12-ти клас, за да се дипломира един ученик, трябва да изработи минимум 4 - 5 проекта с тази програма. Затова, когато утре нашите възпитаници постъпят на работа в една или друга строителна фирма, в Проектантска организация или в друго учреждение, не се налага да бъдат обучавани. Те са подготвени по начин, който им позволява реално да работят от първия ден в една строителна фирма и да бъдат полезни с уменията си“, казва инж. Славов.

Строителната гимназия на Стара Загора непрекъснато следи техническите новости и инвестира в закупуването на нова техника, на апаратура, на компютърни програми. В областта на геодезията се използва компютърен софтуер за тотални станции за измерване. Училището е подало заявка да закупи специализиран дрон, с който възпитаниците му ще се обучават в прецизно заснемане на геодезически планове.

„Стремим се в голяма степен да ползваме в практиката опита на Германия. Там всеки  ученик зида стена, после я разваля, пак я изгражда и така до момента, в който се научи да изпълнява дейността прецизно“, казва инж. Славов.

В учебния си корпус ПГАСГ „Лубор Байер“ разполага с четири практически работилници - по високо строителство, по транспортно строителство, по водно строителство и учебен полигон, в който учениците „на живо“ могат да видят и пипнат направена конструкция с основи, колони, греди, изпълнение на покривна конструкция преди довършителни работи.

„Идеята е учениците да наблюдават конструкцията на сградата и влизайки в тези помещения да се упражняват в довършителните работи - облицовки, настилки, сухо строителство като гипсокартон, бояджийски работи и други основни дейности. Световните фирми, производители на модерни строителни материали, предоставят най-новите си продукти и обучават учениците да работят с тях.

Най-желаната специалност в ПГАСГ „Лубор Байер“ е „Строителство и архитектура“. В нея традиционно влизат учениците, постигнали най-висок бал. Специалността поддържа две паралелки – с разширено изучаване на английски и на немски езици. Въпреки това държавата изпитва остър недостиг от специалисти в това направление. Затова от учебната 2023/24 година и тази дисциплина става „защитена специалност и професия“ с постановление на Министерския съвет.

Глад за строители на пазара на труда има и в областта на „Водното строителство“ и в „Транспортното строителство“, които от няколко години също са в актуализирания списък на професиите, застрашени да изпитат глад за кадри на пазара на труда.

„Обществена тайна, че в областта на строителството през последните години много намаля работната ръка. Ако преди 15 – 20 години на ниво втора квалификационна степен (работници) имаше майстори с изключително високи познания и умения, то днес такива почти няма на трудовия пазар. Строителните техници, каквито ние произвеждаме в трета квалификационна степен, също са недостатъчни. Те са нужни за строителството на обекти от всички направления - сгради от високо строителство или съоръжения от ниско строителство като мостове, пътища, тунели, язовири, напоителни системи ж.п. линии. Това са обекти от изключителна важност за икономиката на страната“, подчертава инж. Славов.

Добрата новина е, че регион Стара Загора продължава да стои добре икономически на картата на България и това се чувства от глада за кадри в сферата на строителството.

ПГАСГ „Лубор Байер“ е една от най-ухажваните гимназии от висшите учебни заведения по строителство. Причината е във високото ниво на подготовка на учениците. „Изключително ласкаво за знанията и уменията им се изказват представителите на най-голямото строително висше учебно заведение у нас – Университета по архитектура, строителство и геодезия. През годините винаги сме изисквали много от тях и не случайно успехът на тези 650 ученици през първия учебен срок на 2023 година е много добър 5.00. На държавните зрелостни изпити учениците също показват много високи резултати“, посочва инж. Славов.

Около 65% от учениците, които завършват ПГАСГ „Лубор Байер“, продължават във висши строителни училища. Така се извършва надграждане на техния професионализъм, от който държавата печели икономически, а на учениците им е по-лесно в университета, защото значителна част от това, което учат там, вече го знаят. 

Близо 40% от учениците продължават в университетите по специалността, която са учили в ПГАСГ „Лубор Байер“. Други около 15% намират директна реализация в строителни фирми.

 „Имаме и ученици, които сменят профила – преминават в най-различни сектори – право, икономика, култура, което също е полезно. Строителният техникум в Стара Загора са завършили успели хора като поетите Стойчо Стойчев и Таньо Клисуров, оперният певец Александър Марулев, фотографът Божидар Дуков, хореографът и създател на Детски фолклорен ансамбъл „Загорче“ Венелин Кръстев, скулпторът Стефан Владов, бившият министър на образованието Красимир Вълчев, кметът на Гълъбово Николай Тонев и много други.

Строителната гимназия-техникум в Стара Загора обаче най-много се гордее със своите възпитаници, постигнали знакови успехи в областта на строителството. Между тях са почетният доктор на Дрезденския технически университет и дългогодишен ректор на УАСГ проф. д-р Ганю Щилянов, проф. Иван Папазчев – ректор на УАСГ, проф. д-р инж. Николай Михайлов – създател на пътно-строителната компания „Трейс Груп Холд“ и преподавател в УАСГ, проф. д.н. арх. Жеко Тилев – проектант на аз. „Копринка“ („Георги Димитров“) и съпроектант на зала „Арена Армеец“ в София, началникът на Военно-въздушните сили ген. Димитър Петров, проф. д-р арх. Милянов – проектирал Дома на строителя и СМК в Стара Загора и много други.

Строителството е тежък отрасъл, но за сметка на това винаги е имал бъдеще – винаги ще има работа, убеден е директорът на ПГСАГ „Лубор Байер“ инж. Георги Славов. Основната причина е, че капиталовложенията, които се правят в областта на строителството, са достатъчно големи като обем. Затова интересът към нашето училище остава голям, въпреки че както обучението, така и работата на строителите след това, са трудни.

Показателен е фактът, че през последните две години местата в ПГСАГ „Лубор Байер“  се запълват на 100% още на второ класиране. Трето не се провежда. Компромис за прием на ученици с ниски оценки не допуска, каквато практика се появи в някои училища.

„Две неща трябва да са ясни на учениците, които кандидатстват при нас – в строителната гимназия не е лесно. В сравнение с професионалните учебни заведения, можем да кажем, че ние сме може би най-тежкото за завършване. За да се дипломира един ученик, в 12-ти клас трябва да изработи успешно най-малко 4 - 5 големи проекта. Много чертежи се правят през годините. В същото време държим общообразователната подготовка да бъде на изключително високо ниво, защото при нас тя е базова – както по математика, така и по физика, химия, а подготовката по български език и литература не подлежи на коментар“, подчертава инж. Славов.

Миналата година в училището е изграден модерен STEM център, който позволява обединение между математика, химия, физика и други базови за гимназията предмети с архитектурно проектиране, опазване на околната среда, геодезия и други специализирани дисциплини. „STEM центърът ни позволява да разглеждаме възникналите проблеми в реалната среда на строителството от гледната точна на всяка една дисциплина, да откриваме къде какво отражение дава той и по какъв начин може да бъде решен“, казва инж. Славов.

Камарата на строителите в Стара Загора оказва изключително важно съдействие на ПГСАГ „Лубор Байер“ и при провеждане на държавните изпити на завършващите ученици. „В комисиите задължително каним представители от строителните фирми. Те извършват напълно обективна и професионална оценка на знанията на учениците. Това е много полезно както за възпитаниците на гимназията, така и за нас, като преподаватели. Винаги след такъв изпит провеждам разговор с тях и се интересувам от мнението им, защото оценката на външна организация като Камарата на строителите, която е потребител на нашите кадри, е изключително важна“, подчертава инж. Славов.

ПГСАГ „Лубор Байер“ проявява през годините изключителен консерватизъм по отношение на основните образователни направления в програмата си. В други училища се появиха модерни специалности като „Брокер на недвижими имоти“, „Озеленяване“, Интериорен дизайн“ и други, но в старозагорската строителна гимназия осъзнават отговорността си да обучават кадри само за най-важните сектори в строителството – „Строителство и архитуктура“, „Водно строителство“, „Транспортно строителство“ и „Геодезия“. Обемите на инвестициите в тези специалности са несравними. Затова в Стара Загора се подготвят единствено такива кадри, от каквито държавата изпитва най-голяма нужда.

Така, стъпили с единия крак върху традициите, завещани от своя патрон, а с другия върху модерните строителни технологии на 21 век, възпитаниците на гимназията ще продължат да гледат спокойно в бъдещето и да чертаят в мечтите си своите бъдещи сгради.

Автор: Стоян Стратиев

Б.а. в текста са използвани пасажи от книгата "Строители на новата Стара Загора",

която предстои да излезе от печат до края на 2023 година.

Коментари към новината

Още новини от Строителство