Протестиращите миньори и енергетици настояват за среща с парламентарно представените партии
Не искаме среща с премиера, нито с някой друг от правителството. Ако той иска, нека да дойде тук, на място. Настояваме за среща с председателите на парламентарно представените партии. Това каза за Divident.EU председателят на КНСБ в „Мини Марица-изток“ Бисер Бинев.
„Събрахме се с колегите и приехме 6 основни искания. Настояваме за среща в НС с всички председатели на парламентарно представените партии и с президента“, допълни той.
Четвърти ден продължава блокадата на АМ „Тракия“, както и на Хаинбоаз. Протестът е подкрепен и от енергетиците от ТЕЦ „Брикел“ и ТЕЦ Сливен.
Блокирана е и АМ "Тракия" в района, ограничено е преминаването през прохода Хаинбоаз в района на село Гурково, детелината на автомагистрала "Тракия" към Стара Загора и Хасково на 208-и километър и главния път София- Бургас.
Служители на ТЕЦ-Сливен блокираха за кратко входна артерия на града в знак на подкрепа към протеста на колегите си миньори и енергетици. Пред сградата на "Топлофикация" в града се събраха всички, които не са на смяна в предприятието, където работят близо 300 души. Дружеството използва като гориво въглища основно от басейна "Марица Изток".
"Солидарни сме с колегите, които са на барикадата вече четвърто денонощие", каза пред БТА председателят на синдикалната организация на КНСБ в дружеството Дочо Дочев и допълни, че са в протестна готовност. Общо 260 са членовете на синдиката в ТЕЦ-Сливен.
"Ако ни затворят, оставаме без препитание, всички учреждения остават без парно, ще бъдат засегнати всички граждани с увеличаване на цените", каза Иван Стойков, който работи в местната топлофикация от седем години.
Протестиращите очакват и подкрепа от гражданите на Сливен, защото затварянето на "Топлофикация" ще се отрази пряко на живота им. "Затварянето би довело до екологична катастрофа в града и спиране на отоплението на 15 000 битови абонати, на почти всички болници, училища и детски градини", каза Костов.
Утре в 13:30 часа протестиращите от ТЕЦ-Сливен се готвят да блокират Подбалканския път в района на кръговото движение край сливенското село Тополчане.
Междувременно от агенция "Пътна инфраструктура" съобщиха, че е ограничено движението и по Дупница - Кюстендил, като по тази причина е въведен обходен маршрут по път І-6 София - Кюстендил. Трафикът се регулира от служители на "Пътна полиция".
Според демонстрантите правителството не е спазило договореностите, постигнати при предварителните разговори. Хората настояват да бъде осигурена прехраната им слeд като бъдат закрити предприятията, в които работят.
Според премиера Николай Денков по-голямата част от исканията на миньорите вече са изпълнени. На първо място няма да се затварят централите до 2038 г. Работниците ще получат обезщетения в размер на 36 работни заплати. Освен това новосъздадено държавно предприятие ще даде възможност за осигуряване на нови работни места.