Новини от област Стара Загора и България

Превръщаме старото сметище на Мандра баир в пасище срещу 7,2 млн. лв.

Превръщаме старото сметище на Мандра баир в пасище срещу 7,2 млн. лв.
Алекс СОТИРОВА Алекс СОТИРОВА

Старото сметище за битови отпадъци на Стара Загора в местността Мандра баир ще бъде изцяло закрито и рекултивирано по начин, който ще го превърне в пасище с храсти и ниска растителност. Това ще се случи в рамките на следващите 2 години, съгласно подписания от община Стара Загора договор за безвъзмездна финансова помощ за изпълнение на проект „Закриване и рекултивация на старо депо за твърди битови отпадъци на община Стара Загора“. Финансирането на проекта е по приоритетна ос 2 „Отпадъци“ на Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г.

По проекта безвъзмездно ще бъдат отпуснати 7 221 537, 99 лв., които трябва да покрият всички предвидени разходи по изпълнението му. Продължителността на проекта е 23 месеца, като СМР по техническата рекултивация следва да приключи за 18 месеца.

Новината за рекултивирането на старото градско сметище на Мандра баир, което се простира върху 121 декара само на 4 км от областния град Стара Загора, зарадва особено жителите на близките села Еленино и Калояновец. Те страдат най-много при периодичните самозапалвания на сметището и разпилявнето на отпадъци, както от вятъра, така и от клошари.

Сметището на Мандра баир не функционира от 3 януари 2017 год., когато беше въведен в реална експлоатация новия „Регионален център за управление на отпадъците – Стара Загора“ в землището на с. Ракитница.

Рекултивацията на сметището в Мандра баир ще започне с почистване на храсти и дървета, премахване на оградата. Съществуващите отпадъци извън новопроектираното сметищно тяло с обем 225 000 кубически метра ще бъдат предепонирани и уплътнени. Ще бъде изградена охранителна дига с променлива височина. Ще бъдат положен 20-сантиметров запечатващ слой от пръст в уплътнено състояние по окосите, бермите и билото на сметището. Също така ще бъдат изградени 9 газови кладенци със статични инсталации за обезвреждането на сметищния газ, който се отделя от отпадъците и е причина за периодичното им самозапалване, както и други технически съоръжения.

Техническата рекултивация ще обхване площ от 121 480 кубически метра. Тя включва полагане на минерален запечатващ пласт от глина 50 см. - на два пласта по 25 см. до достигане на водопропускливост 10-9 м/сек., полагане на пласт земна маса с дебелина 70 см в уплътнено състояние, полагане на хумусен пласт с дебелина 30 см.

Реализацията на проекта ще допринесе за значително намаляване на вредните емисии в атмосферния въздух, които към настоящия момент се отделят неконтролируемо. Проектът предвижда изграждане на ефективна система за улавяне и обезвреждане на сметищния газ, който към момента при повишаване на обема и налягането си свободно се излъчва към околната среда или се самозапалва при определени случаи.

След изпълнение на всички дейности по рекултивацията се предвижда бъдещият статут на всички засегнати имоти от площадката на старото сметище да бъде с начин на трайно ползване пасище с храсти.

 

Коментари към новината

Още новини от Общество