Ибрям Алиев, инвеститор: Не се притеснявам от откриването на нова частна болница в региона
Около 1,5 млн. лева е инвестирал до момента новият собственик в ремонта на болницата
Ибрям Алиев е собственик на болницата в Раднево. Той купи здравното заведение от Общината. Вече година и половина ремонтира старата сграда с намерението да открие модерна болница. Питаме го до къде е стигнал ремонтът, колко средства са инвестирани до момента и дали идването на още един голям инвеститор в Старозагорски регион ще бъде пречка да намери кадри за здравно си заведение.
- Господин Алиев, вие сте първият частен инвеститор в региона, купил общинска болница. Притеснявате ли се от това, че в регион Стара Загора се очаква да бъде построена още една голяма частна болница?
- Не се притеснявам от идването на нова частна болница в Старозагорски регион. Това, което ние не може да правим в Раднево, ще насочим към по-големите лечебни заведения. От многото болници печелят както пациентите, които ще имат богат избор къде да се лекуват, така и медицинският персонал.
В редица големи болници има ясни правила как да се работи, но не всички лекари желаят да работят точно по този начин. Мъдрият народ е казал „За всеки влак си има пътници“. В България трябва да се разрешава откриването на болници, стига те да отговарят на Закона за устройство на териториите. Държавата трябва да спазва законите си.
- А дали ще има достатъчно лекари и медицински сестри за всички здравни заведения в региона?
- Пазарът е на договаряне, специалистите преценяват. Аз съм собственик на болница САГБАЛ „Ева“ в Сливен вече 22 години. Собственик съм и на МБАЛ „Св. Иван Рилски“ в Ямбол. В три болници в Сливен има акушеро-гинекологични отделения. За миналия месец в моята болница има 72 раждания - един много добър резултат. За всяка болница има достатъчно пациенти и лекари. Който е качествен инвеститор, има добър мениджмънт и привлича в болницата си лекарите и пациентите, той ще остане на пазара. Това е пазарната икономика.
За съжаление, в нашата държава се наливат в несвяст пари на стари, държавни болници, а често резултатът накрая е нулев.
За себе си мога да кажа, че давам добри заплати - акушерките взимат от 2000 лв. до 2500 лв., медицинските сестри от 1500 лв. до 1900 лв. Всяка година увеличавам по 2 пъти възнагражденията. Болниците ми не са на голяма печалба, но не се оплаквам. Спечеленото инвестираме в медицинска техника, за да се развиваме все по-успешно. В здравеопазването няма голяма печалба, защото както конкуренцията, така и инвестициите са големи.
- До къде стигнахте с ремонта на болницата в Раднево?
- Завършили сме ел. и ВиК оборудването, баните. Хирургията и единият етаж от болницата са почти готови. През октомври ще приключи ремонта на стационара – първи корпус от здравното заведение. Реално болницата в Раднево има 3 корпуса, с операционните стават 4. Предвиждаме и външна изолация на сградата. Догодина би трябвало болницата в Раднево да отвори врати. Вървят бавно ремонтните работи, защото се оказа, че е много по-трудно да оправиш и модернизираш стара сграда, отколкото да построиш нова.
- Какви средства инвестирахте в ремонта до момента?
- До момента в ремонта съм инвестирал над 1,5 млн. лева. Тепърва предстои да оборудвам с нова медицинска техника. Смених сървър, всички компютри и принтери в Медицинския център, като само тази инвестиция надхвърли 90 000 лева досега.
- Доволен ли сте от финансовите резултати на Медицинския център в Раднево?
- Сам по себе си Медицинският център не може да носи големи печалби, ако не е свързан с лечебно заведение, към което да насочиш пациента.
- Искахте да закупите и двора на болницата? Осъществи ли се сделката с общината?
- До момента нямам потвърждение или отказ от община Раднево, депозирал съм писмено желанието си.