Детските градини остават затворени, разширяват обхвата на еднократната помощ от 375 лв.
Министърът на образованието Красимир Вълчев обяви на брифинг, че засега рискът от заразяване в детските градини и ясли остава много голям. Затова тяхното отваряне на този етап няма да бъде разрешено.
Непредставителни проучвания след родителите с малки деца са показали, че между 30 и 40% от тях биха пуснали децата си на детска градина или ясла. "Затова считаме, че на този етап мерките не бива да се променят", посочи министър Вълчев. Това решение може да се промени през следващите седмици, тъй като то ще бъде предмет на ежеседмичен анализ на хода на епидемията и преценка на рисковете.
За отварянето на детските градини призоваха много родители, които заради отглеждането на децата си не могат да отидат на работа вече втори месец. Идеята за отваряне на градините подкрепи в личната си фейсбук страница и председателя на Общинския съвет в Стара Загора Мария Динева.
Служители в детските заведения обаче опонираха, че се страхуват от заразяване. "Особено в яслите ние непрекъснато сме в близък контакт в децата - храним ги, измиваме ги, преобличаме ги. Почти целия състав в цетските заведения е в рисковата възрастова група при заразяване с коронавирус и се страхуваме от неизвестния ход на заболяването", опонираха яслени специалисти.
Междувременно от днес започва кандидатстването за безвъзмездна еднократна помощ от 375 лв. от родители, засегнати от кризата.
Мярката ще засегне и родители на ученици до 7 клас, навършили 14 години, както и семейства, в които единият или двамата родители са останали без работа, но нямат право на обезщетение за безработица. Обхватът на целевите групи, на които приоритетно ще се отпуска тази подкрепа, се разширява с цел да се намалят негативните последици върху семействата с деца, които изпитват финансови затруднения по време на извънредното положение.
От помощта ще се възползват преимуществено семейства с деца, в които към момента на заявяване на помощта двамата или единият от родителите няма право на платен отпуск и са ползвали минимум 20 работни дни неплатен отпуск, поради невъзможност да работят от вкъщи. Същите права имат и родителите, които сами отглеждат децата си.
Помощта ще се отпуска приоритетно на семейства, в които единият родител е в неплатен отпуск, а другият не получава обезщетения за безработица, временна нетрудоспособност или за отглеждане на дете между 1 и 2 години, както и пенсия (с изключение на социална пенсия за инвалидност). Предимство при получаването на финансовата подкрепа ще имат и домакинствата, в които месечният доход на човек през месеца преди ползването на неплатен отпуск е 610 лв.
Еднократна помощ от 375 лв. ще се изплаща на семейства, които не са получавали помощ на същото основание през 2020 г. Кандидатите не трябва да имат доходи от втори трудов договор, наем, рента, аренда. Помощта ще се изплаща в случай, че родителите, които кандидатстват за нея, не са включени в схемата за компенсации за запазване на работните места, добила популярност като мярката 60 на 40. Двамата родители или самотният родител трябва да са осигурявани по реда на Кодекса за социално осигуряване в последните 6 месеца. Това условие няма да се прилага за безработните родители без право на обезщетение за безработица.
Помощта може да бъде отпусната, ако детето/децата от семейството са посещавали детска ясла, детска градина или училище преди 13 март 2020 г. Еднократна помощ от 375 лв. ще се отпуска и на доброволни приемни семейства и семейства на близки и роднини, при които е настанено дете по реда на Закона за закрила на детето, които отговарят на критериите за получаването й.
Подкрепата е насочена приоритетно към семействата, които отговарят на някое от описаните по-горе изисквания. За нея могат да кандидатстват всички останали нуждаещи се лица и семейства, които изпитват затруднения за задоволяване на инцидентно възникнали здравни, образователни, комунално-битови и други жизненоважни потребности по време на извънредната ситуация, причинена от разпространението на вируса Covid-19.