Решено:
Българското розово масло няма да бъде класифицирано като химикал
Българското розово масло няма да бъде класифицирано като химикал . Запазва се досегашния регламент за етеричните масла и така интересите на българските производители на тази суровина ще бъдат защитени.
Това решение е взето в последния ден на шведското председателство на Съвета на Европейския съюз държавите членки.
Тогава Комитетът на постоянните представители - КОРЕПЕР 1, е приел възраженията на България и още седем страни членки относно предложения от Европейската комисия Регламент за изменение на законодателството при класификацията, етикетирането и опаковане на вещества и смеси, което можеше да вкара розовото масло в графата на опасните химикали.
„Благодаря на българските евродепутати и специално на Андрей Новаков за голямата битка, която спечелихме. Благодаря на Десислава Танева за конкретните предложения, които комисията не можа да приеме. Благодаря на Асоциацията на производителите на етерични масла и на държавата, която се включи най-накрая адекватно“, написа в страницата си във фейсбук кметът на Казанлък Галина Стоянова. Тя беше първата, която повдигна въпроса за опасностите за сектора от предстоящите промени в ЕС.
Позицията в защита на производителите на етеричномаслени култури на България бе представена от министъра на земеделието и храните Кирил Вътев на заседанието на Съвета по земеделие и рибарство, което се проведе на 26 и 27 юни в Люксембург, съобщават от Министерство на земеделието.
Тогава той заяви, че България настоява да се запази настоящият подход към класифицирането на етерични масла, за да продължи традиционното отглеждане на култури в ЕС, от които те се добиват, и да се запазят доходите на заетите в сектора земеделски производители и сезонни работници. Министър Вътев настоя да се изключат етеричните масла от концепцията за комплексни вещества, така че те да продължават да бъдат класифицирани по настоящите правила като вещества, а не като смеси.
Решението на Съвета на ЕС е позитивен напредък за производителите на натурални съставки за парфюмерия и козметика. Все още предстоят преговорите с Европейския парламент за договаряне на финалният текст на регламента.
Министър Вътев коментира, че постигнатото решение е постижение на цялото правителство и лично и на премиера акад. Николай Денков.
Министър-председателят категорично защити българското розово масло и останалите натурални етерични масла на заседанието на Европейския съвет. По време на дебата по темата „Икономика“ той посочи съществен пропуск в проекта на Регламента за класифициране, етикетиране и опаковане на химикали (CLP), който поставя етеричните масла в графата на опасните химични смеси. „Когато обсъждаме дали нещо е вредно, трябва да гледаме не само кое е веществото, а и каква е неговата концентрация. Именно от нея зависи дали веществото е опасно или не. В текста на регламента, който се представя, думата „концентрация“ липсва“, обясни пред журналисти в Брюксел акад. Николай Денков, който е световноизвестен учен в областта на химията и физикохимията.
Пред останалите лидери българският премиер е определил подготвяния европейски регламент като злоупотреба с науката. Той изрично е помолил председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен текстът да бъде прецизиран, защото „не е научен, какъвто трябва да бъде“, и е получил разбиране от нейна страна.