Новини от област Стара Загора и България

Зелени Балкани: Розовото фламинго напусна Поморийското езеро, вина имат институциите

3320 07/06/2023 13:21 Общество България
Зелени Балкани: Розовото фламинго напусна Поморийското езеро, вина имат институциите
Divident.€U Divident.€U

Розовото фламинго, вид, който отскоро обитава Поморийско езеро, го напусна, алармираха от екипа на Зелени Балкани.
Въпреки многобройните сигнали до отговорните институции през годините, продължаващото нерегламентирано практикуване на водни спортове в езерото (забранено със заповед на МОСВ за обявяване на ЗЗ “Поморийско езеро” от 2009 г.) доведе до прогонването на красивите птици от там.

Поради колорита и размера си това е един от най-ярко открояващите се видове в лагуната и отсъствието му прави впечатление веднага. Макар че съвсем не е единственият вид, който страда от нерегламентираните дейности и системни нарушители на природозащитния режим на езерото. Присъствието му в езерото привличаше стотици посетители, любители на природата от цялата страна. По този начин местната общност бе лишена от възможност за устойчив туризъм и съответните приходи.

Нарушителите в Поморийско езеро могат да бъдат наблюдавани почти винаги, когато има вятър, като навлизат в езерото откъм пясъчната коса, която разделя езерото от морето. Честотата на подобни негативни въздействия през годините доведе освен до преместването на фламингото от езерото, също и до смущения в гнездовата колония на емблематичния за лагуната вид - гривеста рибарка. Нерядко, например, при по-силен вятър или по-голяма неопитност на нарушителя, кайтът го отнася към дигата във вътрешността на езерото (т.нар. Вал №1), като по този начин той прекосява цялата водна площ на езерото.

Силният вятър понякога пречи на връщането им на мястото, откъдето са влезли, и те биват принудени да се връщат по Вал №1, който прекосява езерото по средата. Този Вал №1 е в непосредствена близост до големия остров, изграден там, за да е отдалечен и изолиран от човешко влияние и да гарантира спокойствието на птиците. Нещо което в първите години доведе до няколко хиляди гнездящи птици от десетки видове. Но „благодарение“ на системните заплахи от подобни нарушения птиците вече избягват централните части на езерото и се струпват в периферията или край бреговете, където нито има достатъчно условия, нито яйцата и малките им там са защитени от хора и наземни хищници – като котки, кучета, чакали…

„С наближаването на активния туристически сезон с притаен дъх следим и за друг тип нарушители – плуващите в езерото. Хора навлизат във водите на езерото буквално пред самите табели, обозначаващи, че това е забранено. Това се случва точно пред малкия остров, на който гнездят емблематични за лагуната видове птици – саблеклюни, гривести рибарки, кокилобегачи… А на колчетата пред острова нерядко са накацали много от тях, за да си почиват или социализират. И това се случва въпреки всички табели, правила и камери.

Защото те сами по себе си не пазят обществения интерес. Трябва и някой да следи за нередности. Трябва и воля за това. Трябва да се отбележи, че по проект на Община Поморие бяха инсталирани камери на няколко места по брега на езерото, чиято цел беше да спрат нарушителите. Такива камери има в началото на косата, точно откъдето нарушители влизат със сърфове в езерото. Има и пред Музея на солта, където влизат всички нарушители, които плуват в езерото. Което повдига интересни въпроси – защо бяха похарчени обществени средства за нещо, което очевидно никой няма волята да поддържа и контролира, и изобщо работят ли тези камери?“, казва Димитър Попов от екипа на Зелени Балкани.

Казусът с Поморийско езеро повдига въпроса „Що за ценности възпитаваме у подрастващото поколение на града, демонстративно показвайки как дори отговорните за това органи и институции нехаят за спазването на реда и законите?“.
„Важно е също да подчертаем, че отговорното практикуване на спортове на открито е въпрос на възпитание и ценностна система и няма нищо общо с нарушителите на закона. Немалка част от многобройните любители на природата, които ни съдействат, например, практикуват този прекрасен спорт – кайтсърфинга. За тях е унизително, обидно и натъжаващо да виждат, че някой превръща тук любимия им спорт във вандализъм“, сподели Елена Тилова от екипа на Зелени Балкани.

„Законите не са измислени, за да защитават нечий личен интерес или хоби. Законите защитават това, което е добре за обществото като цяло. Не може граждани на едно цивилизовано общество да избират кои закони им харесват и кои не, за да ги нарушават. Хората са различни, едни обичат да плуват в защитени местности, други да карат сърф на забранени места, а трети да превишават скоростта на пътя. Но що за общество ще изградим за децата си, ако всеки нарушава законите, които не му харесват?“, допълва Галина Мешкова от екипа на проект „Живот за Поморийската лагуна“.

В заключение, екипът на Зелени Балкани припомня, че освен Министерство на околната среда и водите (и неговите регионални поделения - РИОСВ), отговорности за спазване на закона в защитената територия има и Община Поморие, на която тя е отдадена за управление по реда на Закона за защитените територии, както и органите на МВР, в лицето на Общинската полиция, които имат правомощията и задължението да реагират при нарушаване на родното законодателство.

„Безхаберието на институциите от своя страна, поражда изкуствени конфликти между гражданските организации, които единствени реагират на нарушаването на закона и самите закононарушители. Те са предпоставка за междуличностна разправа или системно нарушаване и на други закони на територията на Общината и в цялата страна, тъй като илюстрират безхаберие на институции към едно системно закононарушение, което става пред лицето на цялата общественост“, казва в заключение Елена Тилова от екипа на Зелени Балкани.

 

Коментари към новината

Още новини от Общество