В България започва масово тестване за коронавирус по препоръка на ЕК
България започва масово тестване на населението за коронавирус. Това обяви здравният министър Кирил Ананиев по Нова ТВ на път за Банско, където е на посещение заедно с премиера Бойко Борисов, за да проверят как върви масовото тестване на жителите на курорта.
Това е новата мярка - масово тестване на българите, което променя досегашния принцип да се тестват само хората със симптоми и контактните лица, посочи Кирил Ананиев. Той заяви, че засега страната ни има осигурени 20 000 PCR теста, за да започне масовото тестване. Очакват се още тестове, които ще бъдат закупени или дарени."Днес излезе доклада на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, в който се посочва, че България, благодарение на ранните превантивни мерки, е с най-малък брой заболели на 100 хиляди население и на трето място по ниска смъртност на 100 хиляди население", допълни Ананиев.
Курсът към масово тестване на българите идва след като днес Европейската комисия излезе с насоки за масово тестване за коронавирус като част от Европейската пътна карта за отмяна на противоепидемичните мерки. "Насоките са в услуга на държавите членки с оглед на ефективното използване на средствата за тестване в рамките на техните национални стратегии и по време на различните етапи от пандемията, включително при постепенната отмяна на мерките за изолация в домашни условия", се казва в решението на ЕК. Комисията също така има за цел да гарантира, че оценката на характеристиките на тестовете ще се извършва с първокласни средства.
„Масовото тестване е ключово условие за овладяването на пандемията от коронавирус и за постепенното завръщане към обичайния начин на живот. Основният ни приоритет е борбата със заразата и защитата на нашите граждани от по-нататъшно излагане и заразяване с вируса, като за тази цел е необходимо да знаем кои лица са вирусоносители. При липса на ваксина, нашият най-добър ход е безопасното и надеждно тестване, за да защитим нашите здравни работници, най-уязвимите групи от населението и нашите общества като цяло", заяви Стела Кириaкиду, комисар по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните.
Българският еврокомисар Мария Габриел, отговаряща за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта както и за Съвместния изследователски център JRC, заяви: „Работим усилено и анализираме информацията за управлението на качеството при тестването за коронавирус и при изделията, които се използват в момента. Резултатите показват, че е необходимо това управление да се подобри, за да се гарантира ефективността на тестовете. За тази цел Европейската комисия разработи критерии за характеристиките на тестовете за подобряване на цялостната им ефективност. Всички европейски граждани ще се възползват от тях също както и стратегията за излизане от настоящата криза“.
Научните данни, на които разчита тестването, търпят непрекъснато актуализиране, но това задължение е важно да се спазва, тъй като извличаната посредством тестовите комплекти информация се използва за вземане на решения, които са от решаващо значение за общественото здраве. Предвид значението на тестовете в настоящата обстановка и динамиката на пандемията, Комисията настоява също така за обединяването на ресурсите за валидиране на тестовете за коронавирус на равнище ЕС.