Известен архитект разработи система за представяне на богатото историческо наследство на Стара Загора
Разкритите части от крепостната стена на древния град Августа Траяна да се покажат върху съвременната улична настилка на Стара Загора, за да се знае от коя страна е вътрешността на античния град. Това предлага в своя разработка известният архитект Мария Каразлатева. Тя смята, че това ще подтикне повече хора да разберат за богатата история на Стара Загора, ще привлича и повече туристи. Така ще се постигне ритъм при представенето на античния и на съвременния град - ритъм на събитийни места, които ще дадат уникален облик на съвременната градска среда.
Арх. Каразлатева посочва в своята разработка няколко събитийни места в Стара Загора, в които по неповторим начин могат да се вплетат древния и съвременния град.
Изследването си „Архитектурният модернизъм в Стара Загора“ арх. Мария Каразлатева представи на провелия се скоро национален форум „Стара Загора – 145 години градоустройство и планово изграждане в България“.
Всяка цивилизация дава своя градоустройствен отпечатък върху едно място. Този градоустройствен отпечатък арх. Каразлатева нарича „събитиен град“. Например, чрез разкритата западна порта на Августа Траяна, чрез Форума, градът живее едновременно в двете времена – в римската и в съвременната епохи.
„В нашата система няма такова мащабно експониране, което на практика прави нов тип устройствена среда, която съчетава събитийността на едно и също място в градското пространство. Това не съществува в друг български град, а на практика е много просто да бъде постигнато в Стара Загора. Тази събитийност ще даде представа за мащаба на съхранения под пластовете античен град.
Новите разкопки на изток в Стара Загора разкриват колко огромен некропол е имал римският град Августа Траяна. Той е прототип на ренесансовата и бароковата архитектура на гробниците, смята арх. Каразлатева. Това е едно от събитийните места, на които тя обръща голямо внимание в разработката си.
Площадът пред Операта също трябва да се изгради на събитийния принцип. Там биха могли да се експонират интересни находки. Според арх. Каразлатева фактическият център на Стара Загора е около сградата на Държавна опера Стара Загора.
Важно е пространството между ГПЧЕ „Ромен Ролан“ и пощата. Според арх. Каразлатева там някъде е възможно да бъде открита източната порта на Стара Загора или други интересни находки.
„Разработила съм урбанистична пространствена система - нещо ново, което в съвременната модернистична архитектура се прави по изкуствен начин. В Стара Загора събитийността е нанесена от времето и всичко се случва по естествен начин“, посочва арх. Каразлатева.
Лубор Байер, познавайки римската история на Стара Загора – Улпия Августа Траяна, построява на същия принцип новата система за застрояването на града. Разкрива се западната и южната порта на древния град, очертава се трасето на крепостната стена от трако-римско време. Двете системи, разкритите при разкопките находки, които са на 3 метра по-ниско от съвременния терен и съвременната ортогонална мрежа, са завъртени една спрямо друга на 13 – 18 градуса. Това дава чудесна пространствена възможност да се гради съвременен град по римската система.
След хилядолетия се появява пространствена сглобка, която дава нова урбанистична основа, стига тя да бъде проумяна и архитектите да я използват в новите си сгради, допълва арх. Каразлатева.
Ето и малка част от разработката на автора:
„Тази система е предпоставката за формиране на археологическия Музей „out the door“ дава възможност за експонирането на разкритите археологически артефакти в подходящо оформена в експозиционен дизайн „цитат“ на този в РИМ в мащаба на парковата среда, с табелки с отбелязано мястото и кратка информация на разкриването им in situ, оформени и ситуирани в пълно мащабно съответствие и в подобие на музейните експонати на закрито в пространството на РИМ. Могат да се развият и прилежащи и допълващи пространства(в т.ч. и в сградите на бившите Строителен техникум и Първо основно училище) за образователни и цели, лаборатории и реставрационни ателиета по КРР на мащабни и запазени цялостно и частично увредени антични, средновековни архитектурно-строителни, скулптурни недвижими и движими културни ценности.
Би могло да се развие като обширното пространство пред сградата на бившето Първо основно училище и Пощата следва да се проучи за in situ експозиции, а по продължението на ул.“Граф Игнатиев“ - в структуриран ред и ритъм разположение на експозиционни пространства - тип „витрини“ с едра неръждаема мрежа, с подходящо функционално и ефекнто нощно осветление, би създало началото на една надграждаща инфраструктурна експозиционна урбанистична мрежа – ХХІ в.
Тази ос достига до античния Некропол(разкопките и проучванията продължават) в съществуващото градинско пространство, а защо не – и да се разширят в северния двор на училището от юг. Така експозиционната урбанистична мрежа конституира своя разновиден интеграционен тип ритъм в Градския Историческия Ландшафт(терминът е на ЮНЕСКО!). Това подготвя този тип урбанистичен паметник да бъде вписан в Индикативната листа за световното културно наследство, включително и признат, първо от историческото съ-битийно старозагорско гражданство за потенциален мащабен музей на Източната Римска Империя, свързана приемствено с културата на Древния свят и неговата древна Модерност, а това вече е мащабна цивилизационна експозиционна инфраструктура за представяне на процеса на формиране“.