Новини от област Стара Загора и България

Архитектура и градоустройство

Обявяват заданието на международния архитектурен конкурс за Старозагорския куклен театър

Обявяват заданието на международния архитектурен конкурс за Старозагорския куклен театър
Автор: Сашка ПАНАЙОТОВА Автор: Сашка ПАНАЙОТОВА

Архитекти от цял свят ще се състезават, а трудът им ще бъде оценяван от международно жури

На 10 април Кукленият театър в Стара Загора ще обяви публично заданието на първия по рода си международен архитектурен конкурс за създаване на Център за експериментално куклено изкуство в Стара Загора.

Дарин Петков при куклите от часовника на Кукления театърЗаданието ще бъде публикувано в специално създаден за целта сайт, фейсбук страница, както и в известни международни архитектурни платформи на английски език.

Това е безспорно събитие за архитектурната общност, казва арх. Велимир Георгиев – председател на Съюза на архитектите в Стара Загора. Според него този конкурс ще даде гаранция на стабилност на всички участници, още повече че журито ще бъде международно. Като професионална общност искаме и занапред да наложим изискването имената на журито да се съобщават една или максимум две седмици след обявяване на конкурса. За съжаление, сега практиката е различна, обяснява той.
Всички участници ще могат да изпратят проектите си директно на платформата, на която е обявен конкурса.

Разговаряме с директора на Държавен куклен театър в Стара Загора – Дарин Петков, за целите и организацията на международния архитектурен конкурс.

- Господин Петков, как искате да изглежда бъдещия Център за експериментално куклено изкуство в Стара Загора?
- Развитието ни като културен институт за в бъдеще до голяма степен зависи от базата, в която работим. В момента тя е остаряла, недостатъчна за репертоара ни.
Желанието ни е да получим съоръжение ново, мултифункционално, съвременно пространство, което да отговаря на всички европейски изисквания. Искаме съвременна сграда, която ще обслужва не само театъра.

Става въпрос за изграждане на нова сграда с модерна сцена, с място за музей, с нови складове, които ни липсват. Сега плащаме за помещения, в които оставяме декорите и куклите си. Старозагорският куклен театър и в момента е център на експерименталното куклено изкуство в България, но чрез новата сграда ще можем да институционализираме това.

Реализацията на идеята за цялостно архитектурно преустройство на Куклния театър в Стара Загора ще даде възможност градът да получи още едно сценично пространство, което определено липсва.

- Върху каква площ ще бъде изграден новият Център за експериментално куклено изкуство?
- На първо място искам да подчертая, че ръководството на театъра няма намерение да унищожава зеленината наоколо. И за в бъдеще ще има отворено пространство и двор, достъпен за хората.

Земята и сградата на Кукления театър са собственост на държавата. Общата площ на сградата и дворното място е 2200 кв. м., от които 570 кв. м. се заемат от сегашната сграда. Имаме възможност за още толкова застроена площ.

Заданието на конкурса ще обявим на 10 април. От тази дата всички хора ще имат достъп до него. Пускаме за целта специален сайт на архитектурния конкурс, както и фейсбук страница.

Как ще бъде разположена сградата, какво ще представлява тя, ще определи архитектът, който спечели конкурса. В края на юли международно жури ще заседава в продължение на 4 дни на територията на театъра и ще избере победителя.

Трябва да дадем минимум 3 месеца на участниците в този конкурс, за да създадат проекта си. Това е изискването по международния стандарт при този вид конкурси.
Сигурен съм, че ще има интерес към заданието. Бих казал, че то не е леко, защото става въпрос за сценично пространство.

- Какви са най-важните Ви изисквания към архитекта, който ще работи по бъдещия проект?
- Искаме функционална сграда, която да обслужва интересите на развитието на сценичните изкуства, не само на кукленото. Ние го наричаме Център за експериментално куклено изкуство, защото това е лицето на нашия театър в момента. Заданието ще бъде публикувано на български и английски, преводач е Любов Костова.

Основните организатори по създаването на заданието и на провеждането на конкурса са сдружение „Оптимист“ с архитект Явор Панев и адвокат Цвета Йоцова.
Това е екип, който се занимава с градоустройствени проекти. Правили са Карин дом във Варна, участвали са в създаването на Топлоцентралата в София, в конкурса за площада на Добрич.

Това са хора със съвременен начин на мислене и със значителен опит. В създаването на заданието, разбира се, участва и ръководството на театъра. Оповестили сме инициативата си на Камарата на архитектите, Съюза на архитектите в България.

- Каква подкрепа очаквате от Министерство на културата?
- До провеждането на конкурса няма да ангажираме финансово Министерство на културата. Ние финансираме този етап със средства на театъра и на старозагорската общественост.
Имаме принципно съгласие на Министерство на културата, че те ще ни окажат съдействие да направим конкурса. Надявам се, че точно втората фаза – проектирането, ще бъде финансирана от нашия принципал.

Когато получим проекта и разберем колко ще струва изграждането на новия Център, ще обсъдим какви програми и какво финансиране може да използваме.

Община Стара Загора също има възможност да участва за реализиране на идеята с проект за подобряване на градската среда и да получи финансиране по него.
Крайната цел е този център е да се превърне в инкубатор на развитието на сценичното изкуство не само в Стара Загора и не само в България.

Коментари към новината

Още новини от Строителство