Парламентарни избори 2023
Бизнесът на Стара Загора: Ако политиците не съставят правителство, излизаме на протест
Присъстващите политици се обединиха около необходимостта от подкрепа за комплекса "Марица изток" и енергийна стратегия за страната
Седем партии се отзоваха на поканата на работодателските организации в Стара Загора за участие в дискусия по предварително зададени от бизнеса въпроси. В продължение на два часа и половина политиците представиха становищата си , свързани с наболели въпроси на региона, сред които съдбата на комплекса „Марица изток“, демографската криза, въвеждането на данък свръхпечалба, как ще се решат проблемите с източването на НЗОК и даването на фалшиви болнични, здравеопазването, образованието и сивия сектор.
От страна на ГЕРБ – СДС на въпросите отговаряха кандидат-депутатите Маноил Манев и Бояна Танева, от „БСП за България“ – Георги Гьоков, Николай Каварджиклиев и Пламен Караджов, от „Има такъв народ“ – Пламен Данаилов и Тихомир Тенев, от „Продължаваме Промяната“ – Армин Саркисян, Теньо Арабаджиев и Радослав Рибарски, от ДПС – д-р Тунджай Йозтюрк и Мехмед Зейнел, от НДСВ – Ясен Начев и от „Български възход“ - д-р Николай Благоев.
Идеята за провеждане на срещата между бизнеса и кандидатите за депутати е на СНЦ „Клуб на работодателя“- Стара Загора и е подкрепена от БТПП , КРИБ, Камара на строителите, Сдружение на хотелиерите и ресторантьорите, Съюз на стопанската инициатива – Стара Загора и Казанлък.
„Нашата цел като представители на местния бизнес е да ви обединим. Трудно е да загърбите политическите различия, но това очакваме от вас“, каза в началото на срещата Лина Попкръстева, председател на „Клуба на работодателя“ в Стара Загора.
„Ако така продължават нещата и не се състави правителство, бизнесът в цяла България ще излезе на протест. Нашето желание е България да върви напред. В НС обаче не се работи по политики за този народ, а се търсят политически дивиденти“, каза пред присъстващите Стефан Шоселов, председател на КРИБ и член на УС на „Клуб на работодателя“ в Стара Загора.
Шоселов припомни, че преди повече от седмица бяха върнати 1,6 млрд. лева на ЕС за това, че не са подготвени Териториални планове за справедлив преход, а през миналата година – още 100 млн. евро. Ако България продължава да върви по този път, то тя отива към пропаст, в която ще пропаднем както хората на бизнеса, така и политиците и обикновените хора, допълни Шоселов. Според бизнеса е немислимо при тази висока инфлация в страната да се обсъжда данък свръхпечалба.
Всяка една партия имаше възможност да даде отговор по посочените теми в продължение на две минути. Присъстващите се обединиха около необходимостта от подкрепа за минно-енергийния комплекс „Марица изток“ и важността му за сигурността на България, както и около необходимостта от енергийна стратегия за страната.
„На върха на пирамидата стои здравето на хората. Голяма част от наетите в държавните енергийни предприятия са излишни, има раздут и неефективен персонал“, изрази своето становище д-р Николай Благоев от „Български възход“.
„През последните години нищо не се прави за комплекса „Марица изток“. Той служи само за предизборни коментари. Още преди няколко години има проект, одобрен с 43 гласа от Комисията към енергетиката, но той отлежава в нечие бюро. Не бяха отделени средства за модернизацията на комплекса, той върви надолу. Този комплекс върви към фалит и приватизация. В Брюксел има предложени проекти за комплекса, след като той бъде ликвидиран за повече от 20 млрд. лева. Защо тези проекти не бъдат реализирани сега?“, попита председателят на КРИБ в Стара Загора Стефан Шоселов.
„Инвестиционната програма на „Мини Марица-изток“ за 2022 г. е 120 млн. лева. Това обаче са обществени поръчки, които вървят много бавно“, отговори Пламен Данаилов от „Има такъв народ“.
Присъстващите в залата представители на политическите сили очертаха основните мерки в своите предизборни програми, свързани с решаване проблемите на демографската криза в страната и вноса на работници от трети страни.
Голяма част от тях смятат, че тези проблеми ще се решат най-вече със силна и успешно развиваща се икономика и добри социални политики и мерки.
„През следващите години по различни европейски фондове в България ще бъдат инвестирани над 50 млрд. лева. Тези пари до голяма степен ще решат проблемите“, отбеляза Армин Саркисян от „Продължаваме Промяната“.
Всички представители на политическите партии в залата изразиха несъгласието си с въвеждането на данък свръхпечалба. Според тях той няма да има добър ефект нито за държавата, нито за бизнеса.
Порочни практики с източването на НЗОК могат да се решат чрез реформа в здравеопазването, смятат по-голямата част от политическите партии. "Здравната система може да бъде подобрена, вместо изцяло реформирана, но никой не говори за тази възможност", отбеляза зам.-председателят на НДСВ Ясен Начев. Чуха се и предложения за необходимостта от повече от една здравни каси в страната, както и от въвеждането на електронна здравна карта.
Дигитализацията на здравеопазването до голяма степен би решило част от проблемите в сектора, смятат голяма част от кандидат-депутатите в Старозагорски избирателен район.
ОТ ГЕРБ – СДС потърсиха подкрепа в лицето на колегите си за изграждане на доболничен център в бившия АГ-комплекс в Стара Загора.
"Ще има ли воля новото правителство да съкрати част от държавната администрация, която е неефективна?", попита Димитър Янков, собственик на строителна фирма „Теком“. На този въпрос той не получи утвърдителен отговор от присъстващите в залата политици.
В Стара Загора за първи път тази вечер дебатираме нормално, без личностни нападки. Ако успеем да пренесем този тон, това отношение един към друг и в новия парламент, ще успеем, отбелязаха присъстващите депутати.