Три измервателни станции ще следят качеството на въздуха около „Кастамону България“
Измервателните станции ще бъдат поставени в Голямо Дряново, Копринка и Община Казанлък
Община Казанлък ще закупи три измервателни станции за качеството на въздуха, които ще бъдат поставени на определени места в района на Голямо Дряново, язовир Копринка и Община Казанлък. Това съобщи на общинската сесия на Казанлък днес кметът Галина Стоянова. Общината предприема тази инвестиция заради големия обществен интерес и притесненията относно планираната от „Кастамону България“ инвестиция в изграждането на нова инсталация за производство на смоли.
„Целта е станциите да отчитат качеството на въздуха ежедневно в реално време. Поръчката за доставка ще бъде изпълнена до края на следващата седмица. Също така отново със заинтересовани казанлъшки фирми сме предприели мерки за изследване на водата както във водоизточника за община Казанлък, така и на отпадните води от инсталацията на „Кастамону България“ АД, за които имат разрешение от Басейнова дирекция за заустване в река Габровница“, каза Стоянова.
Във връзка с притесненията на хората относно предстоящата инвестиция и евентуално замърсяване на водата и въздуха, до кмета на Казанлък е постъпило питане, в което се посочва, че отредената площадка за реализиране на инвестиционнното намерение се намира едва на 520 м. от водоизточника на Казанлък. Счита ли Община Казанлък, че реализирането на инвестиционното намерение на „Кастамону България“ АД представлява заплаха за замърсяване на околната среда и водите, предвид близостта на водоизточника до отредената за това площадка, питат гражданите.
Стоянова е отправила питане по поставените въпроси до ВиК Стара Загора, както и до Басейнова дирекция. „Тъй като не е от компетенцията ни, ВИК ЕООД Стара Загора не може да даде конкретно становище как една производствена авария би се отразила върху качествата на въздуха, подземните води и почви.“се казва в отговора на ВиК.
От Басейнова дирекция отговарят, че инвестиционното намерение на „Кастамону България“ няма да доведе до замърсяване на околната среда. В отговора е посочено: Не се очаква значимо негативно въздействие върху повърхностните водни обекти. Реализацията на инвестиционното предложение няма да доведе до допълнително водовземане от повърхностното водно тяло — р. Габровница, т. е. сегашния разрешен лимит от 150 000 куб.м. е напълно достатъчен за целите на намерението”
В заключение от доклада е посочено: „Не се очаква образуването на отпадъчни води, следствие реализацията на инвестиционното намерение. Предвидено е оборотно ползване на водите за производствени нужди.
С оглед близостта на водоизточника до площадката, в която ще се реализира инвестиционното предложение, Басейнова дирекция е изразила становище с поставено условие, което да бъде добавено в проекта на решение на РИОСВ- Стара Загора. Условието „Да не се допуска пряко и непряко отвеждане на води съдържащи опасни и вредни вещества в подземните води”