Галина Стоянова: ЕК обмисля да обяви розовото масло за химическа субстанция
Европейската комисия обсъжда промени в регламента, който касае продукти от рода на етеричните масла и земеделските продукти, от които те се извличат. Възможно е те да бъдат причислени към химическите субстанции и да бъдат контролирани по реда на химическите продукти.
За това алармира в сутрешния блок на Bulgaria On Air кметът на Казанлък Галина Стоянова.
Стоянова допълни, че е получила информация за предстоящите промени от градоначалника на побратимения на Казанлък френски град Грас – Жером Вийо.
Това е изключително голям проблем за България като производител, както и за всички, които ползват етеричните масла. Подобна промяна ще ограничи възможността този чист продукт да се използва по предназначението му в момента.
Освен това, ако стане факт, законодателната промяна застрашава и културата на Европа, традициите. България допринася за производството на 60% от етеричните масла, основно на розовото масло в света. 2900 са производителите в България на розово масло, като по-голямата част са в Казанлъшката долина“, каза Стоянова.
Икономическият ефект от забраняването на етеричните масла в използването им в хранителната индустрия като добавки, в здравеопазването, парфюмерийната индустрия е втората плоскост на нашите опасения, допълни кметът на Казанлък. Първата е, че един цял традиционен поминък, който допринася за културното наследство в стара Европа и за който основна грижа има българското производство на етерични масла ще бъде забранен и затрит.
„Държавата трябва да се намеси с всички лостове на влияние, за да докаже на ЕК, която подготвя промяната, какви са предимствата на розовото масло за човешкия организъм. Хубаво е също да докаже, че този поминък не трябва да се заличи от Европа, а по-скоро да се защити с регламент“, смята Стоянова.
Кметът на Казанлък се е свързала с евродепутата Андрей Новаков, за да разбере до къде е стигнала планираната законодателна промяна в Европейския парламент.
Проучваме проблема, действително ЕК планира да промени начина , по който да регулира производството на розово масло. Никой не е тръгвал да забранява розовото масло, увери Новаков. То не е само продукт, който изнася България, но и част от националната ни идентичност.
Новаков допълни, че очаква бърз отговор на ЕК и допълни, че кметовете на европейските градове с фирми, пряко ангажирани в парфюмерийната индустрия, също са алармирали за този проблем.