Местят със седмица зрелостните изпити и кандидат-студентската кампания заради карантината
Държавните зрелостни изпити да се проведат на 30 май и 1 юни, а изпитите за седмокласниците - на 13 и 15 юни. Това ще предложи образователният министър Красимир Вълчев на социалните партньори. Изпитите след 4 клас ще бъдат преместени на 29 и 30 май. Окончателните предложения ще бъдат уточнени следващата седмица.
Това, което ще отпадне, са олимпиадите, които няма да могат да бъдат проведени. Това обаче не е фатално, според Вълчев.
Той съобщи решението си на брифинг в Министерския съвет. Причината е намерението на Министерския съвет да поиска от парламента удължаване срока на обявеното извънредно положение до 13 май. Очакванията на Красимир Вълчев са учебните занятия да бъдат възстановени на 14 май.
Също с една седмица трябва да изтеглят напред във времето кандидат-студентските си кампании университетите и висшите училища. Тези предложения се съгласуват и със страните-членки на Европейския съюз. "Ако не се отместят кампаниите в други държави, да издадем по-рано дипломите на дванадесетокласниците", каза Красимир Вълчев. Това няма да е проблем за нормалното приключване на учебната година, увери образователният министър.
Материалът за държавните изпити малко ще се редуцира и ще се направи контролно замерване за това, докъде са стигнали училищата. Вероятно част от материала от втория срок няма да бъде включен. Последните теми и раздели могат да отпаднат от учебните години, каза образователният министър.
Дистанционното обучение във висшите учебни заведения е стартирало ефективно, но при тях както и при професионалните гимназии, обучението е свързано с обучение в практиката, което ще се навакса след карантината.
Няма пречка да не се проведат националните външни оценявания засега, заяви още Вълчев, защото те ще дадат обратна връзка, която е изключително важна. Никой няма да има слаба оценка, външното оценяване е само за обратна връзка и мониторинг за училищата. Децата ще могат да вземат сертификати безплатно за владеене на ниво на език по европейската езикова рамка.
"Ако едно дете е чело системно, то е натрупало знания и ще може да покаже добри резултати на Националното външно оценяване", убеден е образователният министър. Той коментира и варианта с удължаване на извънредното положение още веднъж. Тогава националното външно оценяване ще отпадне.
По въпроса дали се обмисля удължаване на учебната година, Вълчев посочи, че по-добрият вариант засега е няколко съботи да се отучва. Обсъжда се и вариант да има по-дълги летни занимални, а детските градини да бъдат с повече групи през лятото. Между 30-60 000 деца са включени за преодоляване на трудностите по време на учебната година. Те ще отучват през юни и юли месец, но бройката им е нормална и това се случва всяка година.