Синдикатите да участват в преговорите за промени по Плана за възстановяване, настояват от "Възраждане"
Предстоят критични преговори с Европейската комисия за бъдещето на комплекса „Марица Изток“ след важното решение на 48-то Народно събрание да бъде предоговорен Плана за възстановяване и устойчивост в частта му за енергетиката на България. Това заяви на извънредна пресконференция областният координатор на „Възраждане“ в Стара Загора Даниел Проданов, в която участва и народният представител от партията Искра Михайлова.
„Имаме сериозно съмнение дали този състав на служебното правителство има волята и желанието да изпълни това съдбоносно решение на Народното събрание за българската енергетика“, посочи Искра Михайлова. Повод за съмненията са изказванията на вицепремиера Атанас Пеканов, че форматът на служебен кабинет няма правомощията да проведе подобни преговори и че според него не е възможно Планът за възстановяване и устойчивост да бъде променен.
От „Възраждане“ смятат, че в такава ситуация от решаващо значение за крайния резултат от преговорите с ЕК ще бъде съставът на екипа, който България ще излъчи за предоговарянето на Плана.
„Затова решихме, че най-правилно ще бъде в преговорната група да бъдат включени председателите на синдикатите, които имат най-голяма членска маса в комплекса „Марица изток“ и в сферата на енергетиката“, посочи Искра Михайлова.
Вчера партийният лидер Костадин Костадинов е разговарял с лидерите на двата най-големи синдиката в страната – „Подкрепа“ и КНСБ, и е получил тяхното съгласие да бъдат предложени за включване в преговорната група. Те са поели ангажимент да отстояват искането от Плана за възстановяване и устойчивост да отпаднат текстовете, налагащи намаляване на емисиите с 40% до 2026 година. Разговаряно е и с ръководството на синдикат „Защита“.
Следващата седмица от „Възраждане“ ще внесат официални писма до президента Румен Радев и до Народното събрание с настояване в преговорния екип с ЕК да бъдат включени и синдикалните лидери.
Те ще настояват да се отложи и процеса на преминаването на битовите домакинства на свободния пазар на електроенергия, тъй като цифрите сочат, че енергийно бедните домакинства в България са толкова много, че няма да издържат на високите цени.
„Предоговарянето на текстовете от Плаза за възстановяване и устойчивост има ключова роля за бъдещето както и на България и на Старозагорски регион, който е най-засегнат, така и на Балканите, защото въглищните мощности, които трябва да затворим, играят регулираща роля за нуждите от електроенергия не само у нас, но и на Балканите“, посочи Михайлова. Според нея, ако не предоговорим Плана и затворим по-голямата част от въглищните си мощности, ще загубим много повече пари, отколкото ако изпълним условията му заради помощите от ЕС.
От "Възраждане" смятат, че предоговарянето на Плана е напълно възможно, след като Българският пърламент с почти пълно единодушие гласува това да се случи. "Ако предоговарящата група отиде на разговори с ЕК с воля и ясна аргументация, че за България е невъзможно да изпълни сегашните текстове в Плана, тяхното отпадане е напълно възможно", смята Михайлова.