Активни потребители:
Една четвърт от рибата в магазините с хистамин над нормата
В 23% от изследваните проби риба се откриват наднормени количества хистамин, а в други 2 те са близки до лимита. Това показва изследване на асоциация „Активни потребители“. То беше оповестено ден преди големия християнски празник Никуледн.
За сравнение, в Австралия процентът на неотговарящите на предписанията е само 1,5%. Резултатите от нашия тест показват, че нивото на риск за здравето от консумация на риба, закупена в България, вероятно е многократно по-високо от това в други държави, обобщават от „Активни потребители“.
Пробите, включени в изследването са 13 и са закупени от 4 търговски обекти в град София. От тях 7 са придобити от рибния сектор на две големи търговски вериги, а останалите 6 от два малки квартални рибни магазини. Рибата е различно обработена и съхранявана. Пет от пробите са сушени/мариновани, 3 са декларирани от търговците като пресни, а останалите 5 са замразени продукти. С изключение на 2 проби чернокоп, се предполага че останалите са вносни продукти. След закупуване всички проби са занесени веднага в лабораторията.
От 13 изследвани риби в 3 се открива хистамин в количество над 100мг/кг. Пробите са съответно филетирана прясна скумрия от малък рибарски магазин (322 мг/кг), размразено филе от риба тон (610 мг/кг), и цяла замразена и непочистена скумрия (1066 мг/кг), и двете придобити от рибния сектор на голяма търговска верига. Рекордьорът е замразената скумрия в която хистамина е повече от 10 пъти над разрешените нива.
Обобщено, при 23% от тестваните рибни храни се установява повишено съдържание на хистамин. При други 2 проби представляващи пресен чернокоп, вероятно с произход България, и филетирана ципура от Гърция, стойностите на хистамин са увеличени до 50 мг/кг, т.е. близко до разрешеното. В останалите 8 проби съдържанието на хистамин е в диапазона 01 – 2,7 мг/кг. Това показва, че в общо 5 от 13 рибни храни, процедурите за хигиена при съхранението и обработката не са спазени, в следствие има развитие на бактерии и натрупване на хистамин в тъканите, като при 3 от тях той е надхвърлил позволения от законодателството лимит.
Резултатът от анализа на етикетите на продуктите е скандален, казват от "Активни потребители". Въпреки добре известните от години законови изисквания 6 от 13 храни не са етикирани правилно. Всъщност при тях липсват базови атрибути като срок на годност, държава на произход, производител и хранителна информация. На практика половината придобити за теста риби са анонимни, единствения сигурен факт при тях е търговеца. Това е обичайна практика в малките магазини за риба и очевидно контролните органи позволяват тези нарушения на законодателството.
Какво е хистамин и защо е опасен?
Хистаминът е химикал, който се произвежда както от организма, така и в естествени количества в определени храни. В тялото се произвежда от мастоцити (вид бели кръвни клетки) и има решаваща роля в нашата имунна система.
Всъщност той е основният медиатор за предизвикване на симптомите на алергия, поради което приемаме антихистамини за облекчаване на алергията.
Xиcтaминoвoтo нaтpaвянe имитиpa aлepгия. Πpeдизвиĸвa ce oт нaтpyпвaнeтo в opгaнизмa чoвeĸ нa външeн, пpиeт чpeз xpaнa, xиcтaмин. Ocнoвнo ce cвъpзвa c пoпyляpни зa ĸoнcyмaция pиби - тoн, cĸyмpия, мaxи-мaxи, capдинa, aншoa, xepингa, cиня pибa, ĸexлибap, мapлин и дp. Bиcoĸи нивa нa xиcтaмин имa и в няĸoи cиpeнa и мecни пpoдyĸти, нo нaд 90% oт нaтpaвяниятa ce cвъpзвaт c пpиeмaнeтo нa pибa.